Alíkovina

Zábavná fyzika: Telefonování za roh

vydáno  •  Škola a poznání · Volný čas doma · Volba povolání · Věda a technika · Zábavná fyzika
Telefonování má to pravé kouzlo, když na sebe telefonující lidé nevidí. Jde to i bez mobilu a ty si to můžeš vyzkoušet.

Jak funguje nitkový telefon?, © Tomáš Krist

Co budeš potřebovat?

  • dva plastové kelímky (např. od jogurtu nebo nápoje z automatu)
  • pevnou nit (např. režnou)
  • nůžky

Jak na to?

Fotogalerie

Jak to funguje?

Odměř několik metrů nitě, asi 4 metry. Do středu dna obou kelímků udělej nůžkami nebo kružítkem malý otvor. Tím potom provleč nit a uvnitř kelímků udělej na každém konci nitě pořádný uzel. Odměř si asi půlmetrový kus nitě a navaž ho na střed původní nitě. Teď budeš potřebovat dva kamarády a otevřené dveře. Jeden kamarád si stoupne s jedním kelímkem před dveře, ty si s druhým kelímkem stoupni za dveře tak, abyste na sebe neviděli. Druhý kamarád napne provázek navázaným kusem niti. Pozor, aby byly všechny části nitě napnuté a ničeho se nedotýkaly. Když do kelímku něco pošeptáš a kamarád bude mít druhý kelímek u ucha, uslyší tě – zatelefonoval/a jsi mu.

Tento pokus je dokladem toho, že se zvuk šíří nejen vzduchem, ale také nití (pevnou látkou). Kdyby se nit něčeho dotýkala, třeba stěny nebo kdyby nebyla napnutá, zvuk by se šířil špatně a pravděpodobně bychom nic neslyšeli.

Příjemnou zábavu!

Miniseriál "Zábavná fyzika" jsem pro tebe připravil ve spolupráci s Kroužkem fyziky, který organizuje Katedra didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!