Alíkovina

Zábavná fyzika: Voda co neteče

vydáno  •  Volný čas doma
Následující pokus ti ukáže, že nejběžnější kapalina na Zemi, voda, není vůbec obyčejná. Teče a přece tak trochu neteče.

Když je nad otvorem už jen málo vody, působí na vytékající vodu v otvoru směrem ven malá síla, která pružnost povrchu vody nepřekoná., © Mafra

Varování!

Pozor, pokus se ti nemusí povést hned napoprvé, proto nezoufej a zkus to znovu. Budeš pracovat s ohněm, a proto se domluv s dospělákem, aby byl po ruce. Protože budeš pracovat i s vodou, doporučuji provádět pokus v kuchyni nebo koupelně.

Co potřebuješ?

  • prázdnou PET láhev (např. o objemu 1,5 litru)
  • vodu
  • větší nádobu na vytékající vodu
  • čajovou svíčku
  • sirky
  • špendlík (obyčejný ocelový, ne zavírací)
  • obyčejnou tužku

Jak na to?

Vezmi prázdnou PET láhev (např. o objemu 1,5 litru). Zapal čajovou svíčku. Do rovného konce obyčejné tužky opatrně zapíchni špendlík. Potom uchop tužku a hlavičku špendlíku ohřej nad plamenem svíčky.

Ohřátou hlavičkou udělej otvor do boku láhve. Měl by být o něco větší, než je hlavička špendlíku. Abys toho dosáhl/a, přilož zahřátý špendlík k láhvi několikrát.

Do láhve natoč vodu alespoň 5 centimetrů nad vytvořený otvor a dej ji do větší nádoby, aby se voda při vytékání nedostala tam, kam nemá (např. na nábytek). Potom nech vodu vytékat.

Hladina vody v láhvi bude samozřejmě při vytékání klesat, ale pokud si myslíš, že se hladina zastaví až u otvoru, mýlíš se!

Fotogalerie

Jak je to možné?

Povrch vody se chová jako pružná vrstva, která se snaží vodě zabránit ve vytečení z láhve. Když je nad otvorem už jen málo vody, působí na vytékající vodu v otvoru směrem ven malá síla, která pružnost povrchu vody nepřekoná. Je to podobné jako v pokusu s názvem "Lehký těžký kov".

Příjemnou zábavu!

Miniseriál "Zábavná fyzika" jsem pro tebe připravil ve spolupráci s Kroužkem fyziky, který organizuje Katedra didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!