Varování!Pozor, pokus se ti nemusí povést hned napoprvé, proto nezoufej a zkus to znovu. Budeš pracovat s ohněm, a proto se domluv s dospělákem, aby byl po ruce. Protože budeš pracovat i s vodou, doporučuji provádět pokus v kuchyni nebo koupelně. |
Co potřebuješ?
- prázdnou PET láhev (např. o objemu 1,5 litru)
- vodu
- větší nádobu na vytékající vodu
- čajovou svíčku
- sirky
- špendlík (obyčejný ocelový, ne zavírací)
- obyčejnou tužku
Jak na to?
Vezmi prázdnou PET láhev (např. o objemu 1,5 litru). Zapal čajovou svíčku. Do rovného konce obyčejné tužky opatrně zapíchni špendlík. Potom uchop tužku a hlavičku špendlíku ohřej nad plamenem svíčky.
Ohřátou hlavičkou udělej otvor do boku láhve. Měl by být o něco větší, než je hlavička špendlíku. Abys toho dosáhl/a, přilož zahřátý špendlík k láhvi několikrát.
Do láhve natoč vodu alespoň 5 centimetrů nad vytvořený otvor a dej ji do větší nádoby, aby se voda při vytékání nedostala tam, kam nemá (např. na nábytek). Potom nech vodu vytékat.
Hladina vody v láhvi bude samozřejmě při vytékání klesat, ale pokud si myslíš, že se hladina zastaví až u otvoru, mýlíš se!
Fotogalerie |
Jak je to možné?
Povrch vody se chová jako pružná vrstva, která se snaží vodě zabránit ve vytečení z láhve. Když je nad otvorem už jen málo vody, působí na vytékající vodu v otvoru směrem ven malá síla, která pružnost povrchu vody nepřekoná. Je to podobné jako v pokusu s názvem "Lehký těžký kov".
Příjemnou zábavu!
Miniseriál "Zábavná fyzika" jsem pro tebe připravil ve spolupráci s Kroužkem fyziky, který organizuje Katedra didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. |