Je to takzvaný homopolární motor. Je sice jednodušší, než běžné motory, ale obsahuje vše, co každý jiný elektromotor – magnet, vodič a zdroj energie.
Varování!Pozor, pokus se ti nemusí povést hned napoprvé, proto nezoufej a zkus to znovu! |
Co budete potřebovat?
- magnet
- drátek bez izolace
- šroubek
- tužkovou baterii (AA)
- kleště (nebo nůžky, pokud máme tenký drátek)
- několik podložek
Jednodušší varianta homopolárního motoru
Sestavte motorek podle fotografie. Důležité je použít raději kratší šroubek, aby ho magnet udržel na baterii. Když pak propojíme drátkem kladný pól baterie a magnet, tak se magnet se šroubkem roztočí.
Složitější varianta motoru
Druhá varianta je náročnější, ale výsledek stojí za to. Cílem je tentokrát přinutit k pohybu drátek. Zkuste třeba vytvarovat spirálu nebo srdíčko, oboje bude fungovat, pokud se drátek bude na jedné straně dotýkat pólu baterie a na druhé straně magnetu. Pro jednodušší práci doporučuji magnet dát na plusový pól baterie a problém "špičatosti" pólu vyřešit pomocí podložek, jak je to na obrázku. Dejte si pozor na tření drátku o magnet. Síla, která to roztočí, není moc velká, musíte být šikovní.
Výsledkem bude drátek rotující okolo baterie.
Fotogalerie |
Proč to funguje?
V první řadě vám prozradím, že ačkoliv oba naše modely vypadají jinak, tak fungují úplně stejně. V obou případech se vodič pohybuje v magnetickém poli, kterým prochází elektrický proud. Drátek je vodič a magnet se šroubkem také. Magnet je zároveň zdrojem magnetického pole.
Až budete probírat ve fyzice elektřinu, tak se naučíte poznat, v jakém směru se má drátek točit a jak udělat, aby se točil třeba obráceně, tak se těšte.
Tento díl seriálu "Zábavná fyzika" pro vás připravil Jiří Kratochvíla, Ústav chemického inženýrství, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. |