Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zabijáci - komentář k filmu

  vydáno  •  filmy

  Film Zabijáci (Убийцы) je sovětský krátkometrážní studentský snímek z roku 1956, a zároveň se jedná o první film jednoho z nejvýznamnějších světových režisérů - Andreje Arseňjeviče Tarkovského.

  fotografie z filmu Zabijáci, © Cinema of the World

  Andrej Arseňjevič Tarkovskij se ve svém filmu rozhodl ztvárnit stejnojmennou krátkou povídku amerického spisovatele Ernesta Hemingwaye, na rozdíl od jiných filmových zpracování této povídky Tarkovskij ve svém scénáři zůstává naprosto věrný literární předloze. Jelikož je tento 19minutový snímek velmi krátký, pokusím se vyhnout spoilerům a prozradím jen základní informace, abych případného diváka neochudil o filmový zážitek. Děj se zasazen někam zhruba na přelom 19. a 20. století na Divoký západ, ve filmu ani v literární předloze to ovšem není zmíněno, jedná se pouze o můj odhad. Ve filmu se setkáme pouze s pár postavami, mezi něž patří majitel hostince, jeho přítel, dále pak černošský kuchař, dva nájemní vrazi, Švéd, kterého nájemní vrazi chtějí zabít, dále se ve filmu objeví tři vedlejší postavy, jež na pár vteřin vejdou (a pak zase odejdou) do hostince, ve kterém se odehrává první z dvou částí filmu.

  Na filmu se mi líbí zvláštní poetika, která je prosáklá skoro všemi filmy Andreje Tarkovského, za zmínku potom stojí cynické hlášky nájemných vrahů, dále pak poselství filmu (a také povídky), že někdy nemá cenu neustále utíkat před nepříznivým osudem, neboť mu stejně neutečeme, ale naopak pro klid duše může být lepší osudu čelit se stoickým klidem. Filmu se nedá vytknout téměř nic, snad jen jedna školácká chyba, která se dá odůvodnit velmi malým finančním rozpočtem. Jedná se o moment, kdy z kuchyně vyjde černošský kuchař, jenž je natřený černou barvou jen z jedné strany obličeje, jeho týl je totiž úplně bílý. :-D Na druhou stranu je pochopitelné, že pro mladé studenty filmové školy bylo velmi obtížné najít v ulicích Moskvy černošského herce, který by byl ochotný hrát v jejich filmu.

  Na závěr bych chtěl ještě zmínit, že sám budoucí slavný režisér si ve filmu zahrál vedlejší roli návštěvníka hostince.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 29. září 2018 ve 12:37.
  ANDÍLEK2009 v něm napsal:

  R^

  Příspěvek z 25. září 2018 v 18:33.
  al-maty v něm napsal:

  Ještě jsem zapomněl dodat, že daný film atmosféricky velmi připomíná tzv. filmy noir.

  Příspěvek z 25. září 2018 v 18:26.
  Rokio v něm napsal:

  Daný film vypadá zajímavě. Na to, že je to amatérský film, tak oplývá vysokou kvalitou. Škoda jen té malé chybky.