Teď v létě je sucho a veliké teplo, takže ptáci, hmyz a všechna zvířata vyhledávají vodu, které je ovšem v tomto období nedostatek. A tak pijí z bazénů, nádrží a přehrad. Jenže pro některé to může být i osudné. Třeba pro tohoto motýla.
Jak jsem již říkala, je horko a zvířata hledají vodu k pití stejně jako tento motýl. Jenže se velice často stane, že se namočí, nemohou vzlétnout a utopí se. A to by se stalo i tomuto motýlovi, kdybych nešla okolo a nevytáhla ho.
Protože motýli nemohou létat s mokrými křídly, tak musel oschnout. A já toho využila, prohlédla a nafotila si ho. Rozpětí křídel bylo zhruba do deseti centimetrů a tělo mohlo měřit tak 5 až 6 centimetrů. Motýla jsem nechtěla obtěžovat přeměřováním, tak se omlouvám za nepřesné údaje.
Ale hledala jsem na internetu (jak je u mě zvykem) a mám pár informací. Podle atlasu je to Otakárek fenyklový (Papilio machaon), rozpětí křídel je 65 – 80 mm.
Tento otakárek se řadí mezi nejkrásnější a největší denní motýly České republiky. V České republice patří mezi zvláště chráněný druh, ale naštěstí není ohrožený.
Vyskytuje se skoro po celé Evropě, Asii a Severní Americe. Nejčastěji ho můžeme spatřit někde na loukách a v lesících, ale i v horách nebo zahradách, tam také samičky často kladou svá vajíčka. V poledne se jich nejvíce nachází na různých vyvýšených místech. Zajímavé je, že jsem ho našla u nás, protože tady není moc luk, lesů ani hory (sice kousek od nás je malé pohoří, ale vypadá spíš jako velký a strmý kopec).
Prosím, vymyslete způsob, jak jim pomoci, abychom zachránili aspoň pár životů.
(Třeba dát do bazénu nějaký plovák.)
Děkuji i za snahu.