Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Záchrana motýla

  vydáno  •  Zvířata

  Léto = teplo a sucho, a proto tento motýl zažil téměř neuvěřitelné!

  Motýl, © Rapo

  Teď v létě je sucho a veliké teplo, takže ptáci, hmyz a všechna zvířata vyhledávají vodu, které je ovšem v tomto období nedostatek. A tak pijí z bazénů, nádrží a přehrad. Jenže pro některé to může být i osudné. Třeba pro tohoto motýla.

  Jak jsem již říkala, je horko a zvířata hledají vodu k pití stejně jako tento motýl. Jenže se velice často stane, že se namočí, nemohou vzlétnout a utopí se. A to by se stalo i tomuto motýlovi, kdybych nešla okolo a nevytáhla ho.

  Protože motýli nemohou létat s mokrými křídly, tak musel oschnout. A já toho využila, prohlédla a nafotila si ho. Rozpětí křídel bylo zhruba do deseti centimetrů a tělo mohlo měřit tak 5 až 6 centimetrů. Motýla jsem nechtěla obtěžovat přeměřováním, tak se omlouvám za nepřesné údaje.

  Ale hledala jsem na internetu (jak je u mě zvykem) a mám pár informací. Podle atlasu je to Otakárek fenyklový (Papilio machaon), rozpětí křídel je 65 – 80 mm.

  Tento otakárek se řadí mezi nejkrásnější a největší denní motýly České republiky. V České republice patří mezi zvláště chráněný druh, ale naštěstí není ohrožený.

  Vyskytuje se skoro po celé Evropě, Asii a Severní Americe. Nejčastěji ho můžeme spatřit někde na loukách a v lesících, ale i v horách nebo zahradách, tam také samičky často kladou svá vajíčka. V poledne se jich nejvíce nachází na různých vyvýšených místech. Zajímavé je, že jsem ho našla u nás, protože tady není moc luk, lesů ani hory (sice kousek od nás je malé pohoří, ale vypadá spíš jako velký a strmý kopec).

  Prosím, vymyslete způsob, jak jim pomoci, abychom zachránili aspoň pár životů.
  (Třeba dát do bazénu nějaký plovák.)

  Děkuji i za snahu.

  Autorka: (14 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Tamara v něm napsala:

  Hezké!!!

  Já jsem se starala o motýla asi týden, ale pak ho někdo zaplácl kytkou;-(. Dávám 5 tlapek!

  Příspěvek z 13. července 2020 v 7:49.
  paratko2323 v něm napsala:

  Hezký článek! Je od tebe moc hezké že jsi ho zachránila. 5 tlapek! :-)

  LillMissAlex v něm napsal:

  Naozaj pekný článok :-3 my máme celý rok na záhrade takú misku s vodou, aby sa vtáky alebo iné zvieratká mohli napiť.