Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zachraňte planetu Zemi!!!

  vydáno  •  Příroda

  Spoustu lidí si neuvědomuje, co dělá špatně. Chránit naši planetu je nesmírně důležité.

  Glóbus, © Pralinka2

  Musíme ji chránit, ale jak?

  1. Třiďte odpad @)->-
  Pokud chceme žít na této planetě, musíme třídit odpad. Ten, kdo odpad netřídí, ničí řeky, domovy zvířat... Přece nechceme žít na špinavé planetě.
  Třiďte odpad!

  2. Snažte se neznečišťovat životní prostředí jízdou autem
  Spoustu lidí jezdí autem. Můžete to udělat trochu jinak, např. použijte místo auta MHD nebo zkuste jít pěšky.
  Neznečišťujte životní prostředí!

  3. Šetřete vodou a jídlem
  Voda je důležitá – musíme jí šetřit. Nenechávejte puštěnou vodu, když si chcete nanést zubní pastu na kartáček. Šetřete vodou i ve sprše. Zkrátka popřemýslejte, kdy byste vodou mohli šetřit. Některé děti nemají dostatek jídla ani vody.
  Šetřete!

  4. Snažte se nekupovat výrobky s palmovým olejem
  Výrobků s palmovým olejem je hodně. Najdete ho v pečivu, kosmetice, bonbónech...
  Kvůli palmovému oleji jsou vypáleny nebo vykáceny tropické lesy. Spoustu zvířat ztrácí svůj domov. Nikomu z vás by se nelíbilo, kdybyste neměli kde bydlet. Tak proč to lidé dělají zvířatům? Když výrobky s palmovým olejem kupovat nebudeme, budou se méně prodávat.
  Nekupujte výrobky s palmovým olejem!

  5. Říkejte všem, ať chrání naši planetu Zemi
  Když to bude vědět více lidí, že ji má chránit, bude to lepší.
  Říkejte to lidem!

  CHRAŇTE NAŠI PLANETU ZEMI.

  Děkuji za pozornost a přeji krásné dny na Zemi.
  Užívejte si života. $>

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (17)

  Příspěvek z 15. srpna 2018 v 8:16.
  Antiruf v něm napsal:

  Ahoj všichni, ty litry co protečou... za domácí úkol spočítejte co takové protečení stojí rodiče peněz - vodné a stočné a další energetické nároky i chemické prostředky ... Chovat se slušně a tedy i ekologicky by mělo být základem, ale jedinec to nezvládne. Hoří skládky, lesy, auta...prý ovzduší je OK, jen neotvírejte okna a kdo za to může? Odpověď najde každý tam, jaké znalosti má a nebo bude mít. A proto některé názory nic neřeší...

  Příspěvek z 12. srpna 2018 v 10:55.
  VikiKlára v něm napsala:

  Ahoj, strašně se mi líbí jak chceš naši planetu vylepšit do zdravější formy. Pokračuj v tom. :)

  Příspěvek z 9. srpna 2018 ve 23:16.
  –MM– v něm napsal:

  Co se týče šetření vodou, myslím, že častým viníkem velkých zbytečných ztrát vody v domácnostech bývá rozbitý záchod – netěsnící splachování, kde trvale protéká voda. Funkčnosti to většinou nevadí, ale těch litrů, které denně protečou přímo do odpadu...

  Mimochodem, nejsem expert na vodohospodářství, ale nekončí ta voda z domácností obvykle v čističce odpadních vod, odkud je pak vrácená zpátky do oběhu?

  JojoLady: Záměr článku je dobrý, ale máš špatně pojmenovaný cíl, což pak vede občas ke zkresleným úvahám.

  Myslím si, že planeta zachránit nepotřebuje, protože na to, abychom skutečně zničili celou planetu, zatím nemáme prostředky. Dokonce ani definitivně ukončit veškerý život na Zemi bychom zatím nejspíš nedokázali, ani kdybychom fakt moc chtěli. Zasahovat do přirozeného chodu přírody, tedy ovlivňovat, které živočišné druhy přežijí, budeme tak jako tak, dokud bude lidstvo existovat, protože nechceme mít třeba tygry volně pobíhající ve městech. Takže nejde ani o záchranu planety, nejde ani o záchranu života obecně, nejde ani o politiku nevměšování do přirozeného chodu přírody... tím, koho ekologie v důsledku chrání, je zejména lidský druh, tedy přežití člověka a přežití prostředí, které má člověk rád. Myslím, že to většina ekologů ve skutečnosti dobře ví, akorát to neříká, protože to zní tak nějak sobecky.

  Ten sobecký úhel pohledu je podle mě ale mnohem lépe prosaditelný. Část lidí totiž nezajímá planeta a jsou odolní vůči smutným pohledům na trpící zvířátka (ostatně příroda je docela kruté prostředí sama o sobě i bez nás, celoživotní agónii může želvě způsobit i ryze přírodní parazit, nejen plastový kroužek kolem krunýře), ale jakmile jde o blaho budoucích generací, to už je citlivé téma skoro pro všechny.

  Na přežívání lidí jde koukat nejen globálně, ale i lokálně – nechci tady dýchat otrávený vzduch, nerad tady koukám na poházené plasty, chci tady v řece pozorovat raky atd. – proti těmto menším cílům nejde namítat, že „stejně Čína spaluje uhlí, nemá cenu třídit odpad“.