Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Začíná 21. ročník Zlatého oříšku – soutěže pro nejšikovnější děti ČR

  vydáno  •  Zlatý oříšek

  Zlatý oříšek oceňuje a pomáhá talentovaným, šikovným a úspěšným dětem České republiky. Soutěž nemá žádné kategorie a prestižní cenu Zlatý oříšek tak mohou v rámci novoročního televizního finále získat děti a dětské kolektivy za mimořádné výsledky ve sportu, umění, ale i v chovatelství, historii nebo třeba za nápad, který pomůže.

  © archiv Zlatého oříšku

  Příběhy o „oříškových“ dětech, jak si vedou v dalším životě, jakých úspěchů dosahují, najdete na našich webových stránkách, www.zlatyorisek.cz, kde je rovněž přihláška do soutěže. Namátkou můžeme uvést šachového velmistra Davida Navaru, držitele Zlatého oříšku prvního ročníku 1998 nebo vítěze Zlatého oříšku z roku 2005 motocyklového závodníka Karla Abraháma, kterého známe z motocyklových závodů Moto GP. Patrony posledního ročníku byli také krasobruslařka Anna Duškovou a zpěvák Jan Smigmator.

  Z vítězů posledního ročníku Zlatého oříšku stojí za pozornost příběh Alexe Šestáka, desetiletého saxofonisty z Českých Budějovic, který se od malička věnuje hudbě. Nejprve hrál na flétnu a klávesy, ale v osmi letech si zkusil tatínkův saxofon a ten mu učaroval. Na klávesy ho doprovází dvojče Maxim. Svá videa dávají dvojčata na YouTube pod značkou Alex Maxim Twins a tam nad nimi žasnou lidé z celého světa. A mezi nimi si chlapců všimla i ředitelka castingu ze soutěže Amerika má talent (America's Got Talent).
  „Oni viděli nějaká má videa na YouTube a napsali mi, že nás chtějí do Ameriky na tu jejich soutěž Amerika má talent,“ popisuje Alex. „Teď se to vyřizuje, jestli tam pojedeme, a taky se řeší moje angličtina. Umím totiž jen trochu.“

  Podobných příběhů se za dvacet let existence soutěže Zlatý oříšek nahromadilo velké množství. Jedná se o nejrůznější osudy dětí z celé České republiky. Ve všech případech za dítětem rodina pevně stojí a pomáhá mu. V některých případech ale ani rodiče nemohou vytvořit takové podmínky, aby se talent a odhodlání dítěte dále a úspěšně rozvíjelo. Někdy schází jenom čas, většinou se ale jedná o finance a další materiální prostředky, které brzdí další rozvoj nadaného mladého člena rodiny.
  Právě pro tyto případy byl založen Nadační fond Zlatý oříšek, který nejenže zajišťuje organizaci soutěže Zlatý oříšek, ale v návaznosti poskytuje všestrannou podporu rodinám nadaných dětí České republiky a mimo jiné se snaží předcházet případům, kdy na základě nedostatku materiálních prostředků hrozí promarnění často již nemalými částkami zainvestovaného dětského potenciálu.

  Mgr. Jiří Kotmel, předseda Nadačního fondu Zlatý oříšek, k tomu poznamenává:
  „Soutěž Zlatý oříšek již více než dvacet let realizujeme pro všechny děti, které chtějí být aktivní, cílevědomé a chtějí něco v životě dokázat. Tyto děti představují naši budoucnost a my se snažíme takovým dětem zprostředkovat nové příležitosti, zlepšit jejich mediální dovednosti a v neposlední řadě je motivovat celospolečenským uznáním - prestižní cenou, která je spojena s finanční odměnou. Zlatý oříšek je tak odrazovým můstkem k dalším úspěchům a šancí, kterou by si naše šikovné děti neměly nechat ujít.“

  Jak se přihlásit? Na webu zlatorisek.cz mohou přihlášku vyplnit rodiče nebo zákonní zástupci dětí od 6 do 14 let. Kolektiv, soubor, tým dětí může přihlásit jejich trenér, vedoucí nebo učitel.

  Vítězové proběhlého 20. ročníku soutěže

  1) Sofie Bradáčová, 12 let, Václavovice, Moravskoslezský kraj
  Vyniká pozoruhodným literárním talentem již od útlého věku a psaní věnuje skoro veškerý svůj volný čas. Její texty již byly několikrát vybrané a vydané v knížkách pro děti. Největším literárním počinem se však stalo vydání vlastní knihy Kouzelná kniha.

  2) Dětský balet Praha, Ø 11 let, Hlavní město Praha
  První dětský baletní soubor v Praze, který se věnuje zpracování významných baletních děl a tvorbě nových výpravných představení, která jsou ztvárněna pouze dětskými tanečníky. Tančí pro radost a vystupují pravidelně v mnoha významných projektech a celovečerních představeních!

  3) Jakub Janoušek, 9 let, Třešť, Vysočina
  Jakub od roku 2018 soutěží v LEGO robotických soutěžích týmů jako jednočlenný tým Kubík. Umisťuje se na předních místech celostátních soutěží s mezinárodní účastí v tvrdé konkurenci patnáctiletých a starších hochů.

  4) Daniel David Kaplan, 14 let, Hlavní město Praha
  Mistr ČR ve sportovní gymnastice za roky 2014 až 2018. Několikanásobným Přeborníkem Hlavního města Prahy a vítězem mnoha národních i mezinárodních závodů. Ve 14 letech splňuje nominační kritéria pro kategorii 15 – 18 let.

  5) Vladimír Kuželka, 10 let, Chlumec, Ústecký kraj
  Velmi talentovaný mladý klavírista s mnoha úspěchy nejen v České republice, ale i v zahraničí. Kromě soutěží se pravidelně věnuje také koncertní činnosti - účinkuje v Severočeském divadle opery a baletu Ústí nad Labem.

  6) Michaela Novotná, 13 let, Turnov, Liberecký kraj
  V roce 2018 si nominačními závody v radiovém orientačním běhu vyběhla účast na Mistrovství světa žáků a dorostu v kategorii D14, kde se stala nejúspěšnější reprezentantkou České republiky. K titulu mistryně světa z osmdesátky přidala dvě stříbrné individuální medaile ze sprintu a dvě 1. místa za soutěž družstev v kategorii D14.

  7) Alex Šesták, 10 let, České Budějovice, Jihočeský kraj
  Absolutní vítěz mnoha soutěží ve hře na saxofon. Spolupracuje s Orchestrem Karla Vlacha a Moondance orchestrem Martina Kumžáka, vystupuje na mnoha kulturních akcích i v televizních pořadech. Jako mimořádný talent navštěvuje hodiny hry na saxofon na Konzervatoři v Plzni a v Praze.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!