Alíkovina

Záhádky Petra Nikla ulovily další cenu – Zlatou stuhu

vydáno  •  Kultura
Hravá autorská knížka Petra Nikla Záhádky prochází českými literárními soutěžemi a všude vítězí. Poté co se stala nejlepší knihou roku a nejkrásnějším dětským titulem, uspěla i v soutěži o Zlatou stuhu. Ta oceňuje literaturu pro děti a mládež a v úterý vyhlásila laureáty.

Předávání cen Zlatá stuha za rok 2007. V Praze 27. května 2008., © Radkaa

Niklovy Záhádky zvítězily v souhrnné kategorii "krásná kniha pro děti a mládež jako celek".

"Je to výjimečná dětská knížka plná křehké obrazivosti veršů i pastelových barev," říká Jana Čeňková, která vede českou sekci pořádající organizace IBBY. Jinak Zlaté stuhy putují do tří konkrétnějších oblastí – literární, překladové a výtvarné, z nichž každá má svou porotu.

Nejlepší dětskou beletrií se staly Pohádky brášky  Králíka, které z jihoamerických příběhů o vykutáleném králíkovi adaptoval Pavel Šrut.

"Bráška Králík chce být za všech okolností vítězem a dociluje toho vymýšlením, chvástavostí a vychloubáním tak přehnaným, že vzbuzuje smích," charakterizuje svého hrdinu v knížce Šrut.

V beletrii pro starší čtenáře uspěla knížka Malostranská psí zima Pavly Skálové o dvou mopsicích a jedné perské kočce, které žijí v domě "na náplavce".

"Nechat si navléknout svetr s rolákem a jít v něm ven patří k těm nepříjemnějším povinnostem. Při oblékání se docela hodně bráníme, ale Naše si pokaždé prosadí svou. Říká, že by nám nastydlo bříško, pořád bychom čuraly a ještě bychom k tomu dostaly kašel. A potom teprve jdeme ven a jsme celé šťastné, když nepotkáme žádného psa. Mops a v roláku!" píše Skálová.

. Zlaté stuhy

Ceny sice nejsou spojeny s finanční odměnou, ale mají mezinárodní rozměr. Česká sekce IBBY totiž dále nominuje nejlepší knihy na světovou cenu Hanse Christiana Andersena. Letos v ní zabodoval Adolf Born, který se dostal do pětice nejlepších ilustrátorů.


Dokonce dvě Zlaté stuhy (za literaturu faktu i výtvarné zpracování) obdržel Čehoameričan Petr Sís za knížku Zeď, která v působivých, většinou černobílých obrazech popisuje jeho dospívání za železnou oponou.

Jako nejlepší překladový titul porota vyzdvihla francouzskou dobrodružnou knížku Tobiáš Lolness, odehrávající se v korunách jednoho stromu.

. Zlatá stuha za celoživotní dílo

Květa Pacovská za ilustrační tvorbu

Hermína Franková za prozaickou tvorbu

Atmosféru slavnostního předávání cen Zlatá stuha vám poodhalí následující fotogalerie:

Další zajímavé články:

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!