Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Záhadné Moai z Velikonočního ostrova

  vydáno  •  Příroda · Cestování · Zahraničí
  Letos v únoru jsem navštívila Velikonoční ostrov. Já a moji rodiče jsme totiž vyhráli poukaz na sedmidenní zájezd právě tam. Řekli jsme si tedy proč ne a vyrazili za dobrodružstvím...

  Velikonoční ostrov - Moai na ahu Akivi jsou jedny z mála soch, které se dívají směrem k oceánu, © Miloslav Prynych

  Velikonoční ostrov je nejodlehlejším obývaným ostrovem světa. Je tvořen třemi sopkami - Maunga Tereveka, Poike a Rano Kau. Nejstudenějšími měsíci na ostrově jsou překvapivě červenec a srpen - to teplota dosahuje jenom 19°C. Naopak nejteplejšími měsíci jsou leden až březen, kdy je průměrně 23°C. Ostrov byl osídlen prý polynéským obyvatelstvem snad již okolo poloviny prvního tisíciletí.

  Díky sochám Moai je ostrov světoznámý. Sochy patřily kdysi mezi světové záhady. Dnes už je ale jasné, že Moai jsou úzce spřízněny s podobnými tradicemi kultu předků, které byly rozšířeny v Polynésii. Ještě se přesně neví, k jakému účelu byly sochy vytvořeny. Měly nejspíše představovat zemřelé předky, nebo měly znázorňovat bohy. Většina Moai je asi 3,5 metru vysoká, najdou se však i takové, které měří až 12 metrů a váží kolem 90 tun.

  Abych to všechno shrnula, tak musím říct, že se mi na ostrově strašně moc líbilo. Spolužáci na mě sice divně koukali a mysleli si, že jsem nejspíš blázen, když jsem jim řekla, že letím na Velikonoční ostrov. Na ostrově jsme měli nádherné počasí, i když nám tam asi 2 dny poprchávalo. Nejvíce se mi tam líbila příroda. Viděla jsem mnoho nových květin, které jsem dříve neznala a ani jsem nevěděla, že existují. Také zvířata na ostrově byla zajímavá. A proto každému vřele doporučuji, aby se tam alespoň jednou za život podíval.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi _Lúca_

  Mnoho dalších zajímavých informací se dočtete v článcích na serveru iDNES

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  mikroMOX v něm napsal:

  to je teda dobrý

  to hle sem nečekal že se jeste něco najde protoze se to objevilo parkrát a tohl jefakt good21

  opice98 v něm napsal:

  jsRZ6K

  nádhera

  Marynkaa v něm napsal:

  maja

  jj to teda jee2525