Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zajímají mě přírodní pohromy, hlavně sopky a tornáda

  vydáno  •  Škola a poznání · Příroda
  Možná vám přijdu nenormální, když mě zajímá něco, co lidem může uškodit. To ale neznamená, že bych to chtěla přivolat. Myslím, že to ani nejde, i kdybych chtěla. Zajímám se totiž o sopky a taky o tornáda.

  Expedice Toyoty Hilux k sopce Eyjafjallajökull, © arctictrucks.is

  Sopky mi přijdou docela zajímavé. Ovšem když se potom podívám na následky, je to hrůza. Není to ani tak dávno, co na Islandu vybuchla sopka Eyjafjallajökull. Jestli si na to vzpomínáte, určitě budete souhlasit, že vyvolala pořádný rozruch. Každý den nejnovější zprávy v televizi, na internetu...prostě všude, kam jste se podívali. Jestli jste se v té době chystali na dovolenou, v cestě vám možná stál mrak sopečného popela, nemám pravdu? A jak se asi měli Islanďané? Určitě hrozně.

  Vesuv, v popředí Pompeje

  Další (ale mnohem větší) katastrofa se stala v roce 79 n. l. Tehdy vybuchla sopka Vesuv a pohřbila města Pompeje, Herculaneum, Stabiae, Oplotis a Terzingo. Pompeje a Herculaneum ležely pod popelem po staletí. Muselo to být hrozné. Lidé, kteří tam žili, vůbec nevěděli, co se děje. Jak by taky mohli? Mysleli si, že je opustili bohové a že nastává konec světa. Škoda, že tehdy nebyli tolik vzdělaní, jako jsou lidé teď, a že včas neutekli už při prvním zemětřesení, které je mělo varovat před blížící se erupcí.

  Od pramene k prameni v podhůří Jeseníků

  Ale zpět k naší republice. Já mám to štěstí, že můžu sopky "zkoumat" z trošku větší blízkosti, i když jsem to ještě nezkoušela. Bydlím totiž na Bruntálsku v okolí hned čtyř vyhaslých sopek. Jedna je na konci našeho města a v současné době je na jejím vrcholku kostel. Druhá se nachází v menší vesnici, která je od nás asi 5 km. Ty další dvě jsou pak kousek dál. Je zajímavé, že jsou zrovna tady čtyři sopky a ještě k tomu tak blízko u sebe.

  Tornádo

  Dál jsem na začátku článku psala o tornádech. Ta mě začala zajímat nedávno. Přijde mi docela zvláštní, že se najednou "z ničeho nic" objeví větrný vír a bere s sebou všechno, co mu stojí v cestě. Když jsem se dívala na obrázky nebo videa, kde bylo tornádo, běhal mi mráz po zádech. Ještě štěstí, že u nás se takové víry nevyskytují. A když, tak jen zřídka. Já osobně jsem o tornádech v ČR slyšela asi dvakrát nebo třikrát.

  No vidíte, tady máte důkaz, že o šílená tornáda ani činné sopky nijak zvlášť nestojím, tedy o zkušenost s nimi. Číst o nich v knížkách nebo na internetu mi nevadí, ale vidět je na vlastní oči? Navíc, ani někteří vulkanologové nikdy neviděli "sopku v akci", takže já bez ní taky vydržím. A myslím, že vy jste na tom úplně stejně!

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (54)

  Příspěvek z 10. září 2011 v 19:22.
  Cockatiel v něm napsal:

  Tornáda

  Já se o sopky moc nezajímám, mě se víc líbí tornáda..

  Příspěvek z 30. srpna 2011 ve 21:51.
  00civi v něm napsal:

  Pohromy

  Zajímám se o přírodní katastrofy úplně stejně, menší jsem nečetl nic jiného než stránky s tornády2525

  Příspěvek z 26. srpna 2011 v 9:42.
  terka1245 v něm napsal:

  Reakce na wendy3363636:

  Já se taky bojím lítat a jezdit na velkejch lodí.  Jednou se mi zdálo že se semnou potopila ale tím letadlem to je větší sranda. A  ten článek je bezva.             444