Byla Antarktida vždy zamrzlá?
V dnešní době vědci zjistili, že před nějakým časem byly na tomto kontinentě deštné pralesy. Tato informace je logická, jelikož zde jsou bohatá uhelná ložiska. Ale dlouho jsem uvažovat, před jak dlouhou dobou. Nějaké zdroje tvrdí, že před 35 miliony lety, jiné, že před 90. Dosti nepřesné a pro mě nic neříkající. Za dnešních podmínek by tyto výpočty mohly souhlasit. Avšak co když došlo k nějaké nenáhlé katastrofě, která by změnila zemské klima. Hned by se mohlo číslo zmenšit o tolik nul. Vím, teď byste mohli říci, že je to jen můj výmysl, avšak hodně hodin jsem strávil hledáním různých informací jak v knížkách, tak na internetu. Existují různé nálezy starověkých map, které tento fakt zavrhují. Bohužel není úplně jisté, kdy vznikly. Ale je dost pravděpodobné, že ještě nedávno byla Antarktida jiná. Co myslíte vy?
Když jsem nad tímto tématem přemýšlel dříve, tak jsem si představoval, jak planeta změnila svou polohu. Tato představa byla z velké části ovlivněná knížkou Zmatek nad zmatek od Jules Verna. Dnes vím, že je to nesmysl.
Antarktida, © girlart39
Jezero pod ledem?
Asi před deseti lety bylo sondami objeveno jezero nacházející se pod tlustou vrstvou ledu. Na konci roku 2018 byl vytvořen projekt, který měl vyvrtat vrt přes kilometrovou vrstvu. Náročný počin, jelikož do jezera nechtěli přinést žádné jiné mikroorganismy, které by současný život v jezeře narušily. Sami vědci netušili, zda nějaký život naleznou. Poslali dolů ponorku s kamerami a doufali, že nějaké zajímavosti zachytí. Nalezli mrtvé želvušky a kořeny dávných rostlin. Želvuška je miniaturní tvor, který dokáže žít téměř v jakémkoliv prostředí. Dokonce byly vzaty do vesmíru a více než dvě třetiny z nich přežily. Takových jezer se nachází na Antarktidě před 200, sic některá jsou o dost menší.
To, že se Země otepluje, snad všichni víme. Kvůli tomu tají ledovce, sníh a vše původně zamrzlé. Toto zvyšuje pomalu, ale jistě hladiny oceánů. I na Antarktidě tají ledovce, ale podle některých výzkumů až 3× rychleji než kde jinde. Ale asi to nebude jediný důvod rychlého tání ledu. Neměli bychom zapomínat na to, že hladinu moří zvednou jen roztáté pevninské ledovce. Ale vše špatné přináší něco dobrého. Díky roztátému ledu se našly různé pozůstatky živočichů.
Typický obyvatelé Antarktidy, © MemoryCatcher
Největší poušť je Sahara?
Kdepak, slovo poušť totiž neznamená plocha písku, ale místo, kde spadne méně než 250 mm srážek. A takové místo se na Antarktidě nachází a je o dost větší než domnělá největší poušť Sahara. Jaká je rozloha Antarktické pouště, se dozvíš v kvízu.
Nyní jsem pro vás vytvořil kvíz. Za správnou odpověď jsou dva body, za částečně správnou či blízkou odpověď 1 bod. Za ostatní žádné body.
- Na Antarktidě trvale žádné lidi nežijí. Ale každý rok se zde pohybuje nějaký počet vědců, kteří zde jsou na pár měsíců. Kolik lidí se zde v létě pohybuje?
- Člověk který jako první přeletěl nad Jižním polem?
- Roku 2016 se pokusil jeden dobrodruh přejít kontinent přes jižní pól na vlastní pěst, bez jakéhokoliv doprovodu. Jak tento pokus skončil?
- Jaká byla nejvyšší naměřená tepolota?
- Jak rozlehlá je Antarktická poušť.
- Před jak dlouhou dobou vstoupil první Čech na území Antarktidy?
- Nachází se nad Antarktidou ozonová díra?
- Jaká byla nejnižší naměřená teplota ?
- Jsou na Antarktidě sopky?
- Co si každý člověk, pokud by chtěl na Antarktidě pracovat, musí nechat udělat?
- Z jakého jazyka pochází název „Antarktida“
- A co Antarktida v překladu znamená?
- K jaké zemi Antarktida patří?
Jejky tohle se ti vůbec nepovedlo, rychle si přečti nějakou knížku, či shlédni dokument.
Tak tohle nebyl zrovna nejlepší pokus.
Noo nějaké znalosti máš ale mohlo by to být lepší.
Na jedničku ze Zeměpisu by to stačilo, ale ještě by jsi mohl být lepší.
Super až na nějakou malou drobnost vše správně.
Juuj opravdu, víš že máš vše správně?
Vyhodnotit
Děkuji za přečtení článku, a snad se vám alespoň trošku líbil.