Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Zajímavý tvoreček jménem hlemýžď

    vydáno  •  zvířata · chovatelství · mazlíčci
    Můj domácí mazlíček není úplně tradiční, je to totiž hlemýžď.

    Nejkrásnější MAZLÍČCI, Achatina, oblovka, © MF DNES

    Většina lidí má nějakého domácího mazlíčka. Pokud žádného nemáte, ale uvažujete o něm, poradím vám jednoho velice nenáročného. Je to hlemýžď.

    Nemyslím samozřejmě toho, kterého najdete na zahradě po dešti. Mám teď na mysli afrického hlemýždě. K tomu, aby se u vás doma cítil v bezpečí, potřebuje terárium, které musí být dostatečně velké, aby se v ně mohl pohybovat. Dále pak ,,kokosovou" hlínu, kterou můžete zakoupit ve zverimexu.

    Dejte si pozor na to, že nesmí dostat žádné citrusy! K jídlu mu můžete dát různou zeleninu, například ředkvičky nebo ovoce, třeba jablíčko. Dávám mu také sépiovou kost, aby měl dostatek vápníku. Lépe mu pak dorůstá ulita.

    Afričtí hlemýždi se dožívají až pěti let a mohou dorůstat až do dvaceti centimetrů. V teráriu musí mít teplotu kolem 28 °C. Zároveň by měli mít vlhkou hlínu a ovzduší.

    Na jaře ho můžete ,,vyvenčit". Chtěla bych upozornit na to, že se v zimě takzvaně zavíčkuje. Neznamená to tedy, že by vám umřel.

    Když budete mít obstarané vše, co váš šneček potřebuje, můžete mu vymyslet jméno. Je jedno, jestli mu dáte dívčí nebo chlapecké jméno, protože hlemýždi jsou hermafrodité. To znamená, že mají samčí i samičí pohlavní orgány, ale musí se pářit.

    To je vše milí přátelé. Určitě si takového mazlíčka pořiďte.

    Obrázky najdete na: www.biolib.cz

    Autorka:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuse

    Diskuse k článku  (2)

    Příspěvek z 29. ledna 2018 v 15:43.
    Anna836 v něm napsala:

    Ahoj, také chovám achatiny, konkrétně lissachatiny. Na obrázku ve tvém příspěvku je lissachatina fulica, česky oblovka žravá. Chci jen říct, že 20cm doroste v zajetí jen málokterý druh. Víte, je jich tak 100 druhů. V přírodě může například největší druh, Achatina Achatina Ghana dorůst i 30cm v ulitě. Avšak v zajetí v boxu nebo teráriu doroste sotva 18cm. Tento druh je však poměrně drahý a je docela obtížné jej sehnat. Lissachatina fulica, která je na obrázku, doroste max. takových 16-18cm. Spíše však méně... Tito plži také nepotřebují 28st. Většinou si postačí s 22-25st. Záleží na druhu oblovek.
    Pokud se šnek zavíčkuje (vytvoří si tenkou blánu k zalepení otvorů v ulitě) neukládá se na zimní spánek, nýbrž má nevhodné podmínky k chovu a něčeho nedostatek. Ano, naší hlemýždi a páskovky se víčkují, aby přečkali zimu, ale mají v Africe zimu? Oblovky nemají v přirozeném chování víčkování, víčkují se, když jim něco chybí (nízká/vysoká teplota, sucho/mokro, málo jídla, nedostatek vápníku - sépiová kost).
    Děkuji a ano, napíši si vlastní článek...

    PejsekNelinka v něm napsala:

    Africký šnek

    Ahoj,
    my ty šneky taky máme. Jsou super! 4