O Vsetíně se hodně mluví. Zákazy mobilů v českých školách přitom nejsou nijak výjimečné. Školy na to mají právo a mohou zákaz dát do školního řádu. Proti zákazu jsou často děti, ale i rodiče. Pojďme si shrnout hlavní výhody a nevýhody zákazů.
Pochopitelně záleží na tom, jakou má zákaz formu a koho všeho se týká. Někteří odborníci mají za to, že zákaz má smysl na prvním stupni, ale na druhém stupni, tedy u starších dětí, k ničemu není – děti ho budou různými způsoby obcházet. Někdo si myslí, že by bylo lepší mobily zakázat plošně ve všech třídách.
Někdy je zákaz fakt přísný: mobily se ráno musí odevzdat do zamykatelné skříňky a vytáhnout z ní až po skončení výuky. Touto cestou jdou právě ve Vsetíně, podobný způsob aktuálně testují i ve Francii.
Jindy si děti mohou mobily u sebe nechat, ale musí je mít vypnuté a schované. Někdy je zákaz používat mobily při hodině, ale o přestávce se užívat mohou.
K čemu může být zákaz dobrý?
Z dosavadních zkušeností vyplývá, že zákaz mobilů ve školách může přispět:
K lepšímu soustředění na výuku.
Ke zlepšení vztahů ve třídě, když si děti o přestávkách více povídají.
K většímu pohybu dětí, když o přestávkách nesedí u mobilu, ale třeba hrají ping pong.
Co naopak zákaz nevyřeší?
V řadě zemí, kde se již o zákazu mobilů na školách mluví dlouho, přišli na to, že:
Když děti ve škole nepoužívají mobily, může to snížit riziko kyberšikany: nemohou se fotit ani natáčet. Problémy se šikanou jako takové ale zákaz nevyřeší, ta se totiž bohužel může projevit i jinak.
Zákaz mobilů může podpořit setkávání dětí, ale i ho zkomplikovat. K tomu, aby se děti domluvily, že se někde potkají, totiž právě mobily a komunikační nástroje zpravidla potřebují.
V některých zemích přišli na to, že se děti ve škole bez mobilů hůře domlouvají s rodiči na odpoledním programu: může to komplikovat i péči o sourozence či prarodiče.
Česko je v plošném zákazu spíše zdrženlivé
Pokud srovnáme Česko s ostatními zeměmi, jsme k zákazům spíše zdrženliví a skeptičtí. V Británii, Francii, Nizozemsku nebo Itálii, tam všude se s větší či menší mírou zákazy mobilů na školách zavádějí plošně.
Zákazy obecně mohou souviset i s tím, že toho o tom, jak fungují mobily, hry a sociální sítě, stále příliš nevíme či jsou naše představy o fungování využívaných algoritmů jen velmi mlhavé. Zákaz se nám pak zdá jako dobrý přístup k něčemu, z čeho máme obavy.
Ostatně i z nedávného českého výzkumu vyplynulo, že 82 procent rodičů s dětmi o digitálních technologiích raději vůbec nemluví, nebo o nich mluví jen velmi výjimečně.
A co vy? Myslíte, že mají zákazy mobilů na českých školách vůbec nějaký smysl?

) na záchod a jsou tam třeba půl hodiny protože hrají na mobilu. Kdyby se to prý dalo jen na druhý stupeň, tak by to ti starší porušovali, a nedávali by pozor.
nikdo to ale nevyužil. Proč? Protože už to není zakázané? Ten samý učitel nám řekl ať už se neptáme jestli můžeme na záchod a prostě jdeme. 