Diskuze k Alíkovině
« Přejít na článekZákazy mobilů na školách. Jsou k něčemu?
My na škole (chodím do 5. třídy) to máme mít ve skříňce od rána do skončení výuky. Přijde mi to jako blbost z logického pohledu. Učitel totiž nesmí hrabat žákům do aktovek. V šatně jsou sice kamery, ale průhlednou aktovku snad nikdo nemá. A když si vypneš zvuk tak to poznat nejde.
Máme zákaz i na prvním i druhém stupni. Učitelé to chtěli nejprve dát jen na druhý stupeň, že prý chodí druhostupňáci (nevím jak jinak bych to mohla napsat ) na záchod a jsou tam třeba půl hodiny protože hrají na mobilu. Kdyby se to prý dalo jen na druhý stupeň, tak by to ti starší porušovali, a nedávali by pozor.
Na prvním stupni se totiž nic takového nedělo. (Asi)
Za mě jsou mobily fajn, nejeden z našich učitelů je zapojuje do výuky a je to fajn zpestření. Navíc nás tím nití zjišťovat si informace sami a pak s nimi i pracovat. Jeden takový revoluční nám řekl že pokud nám pomůže se líp soustředit že budeme moct kdykoliv odepsat na Instagramu tak nám to klidně dovolí nikdo to ale nevyužil. Proč? Protože už to není zakázané? Ten samý učitel nám řekl ať už se neptáme jestli můžeme na záchod a prostě jdeme.
Já měla jen tlačítkový někdy od 1třídy, kvůli bezpečnosti když jsem chodila domů. A ve škole mi byl stejně k ničemu. Na 1. Stupni bych telefony zakázala a na druhým jsme je stejně dávali na češtině do krabičky. To podle mě stačí, však o přestávce si je mohou vzít zpátky. Na střední nám je teď na hodinách taky zakazujou. Nevim, přijde mi to že je to stejně každýmu jedno a buď pozor dávat bude nebo ne. I bez mobilu se dá nedávat pozor (povídat si, kreslit si) a učitele stejně vnímat nebude.
U nás to bylo bez mobilů celou základku. Vydržet bez mobilu 45 minut snad není takový problém. O přestávkách ať si člověk už dělá, co chce.
Kahoot atd. v té době nikdo ani neznal. Akorát jednou, když jsem si zlomila packu, tak jsem se domluvila s učitelkou, že budu maminku shánět sama, protože naše třídní tam nebyla a mi bylo jasné, že mamka v práci bude víc řešit, že jí opakovaně volá dítě, než že se jí zkouší dovolat neznámé číslo.
Na střední a vysoké už je to asi každého věc, tam je to zase jiné. U nás to na střední sice ještě někteří řešili, ale jen někteří. Na vysoké už prakticky nikdo.
Mobily bych zakázal určitě na prvním stupni, já jsem na prvním stupni měl mobil bez internetu, taky jsem to přežil.
Na druhém stupni bych to povolil asi o přestávkách, ale více bych trestal, když to má někdo o hodině. (Pokud tedy učitel výslovně neřekne, že ho mohou použít.)
Střední (a i vysoké školy) jsou svým způsobem dobrovolné, takže je ve vlastním zájmu žáka, zda dává pozor, každopádně mobily bych nechal o přestávkách a v hodině pokud učitel dovolí, jinak minimálně ztlumený, aby nerušil ostatní.
U nás můžeme mít mobil ale musíme ho mít vypnutý ale po vyučování ho můžeme vyndat a pak hraju s kámošema před školou brawl stars na školní wifině
Já mám spíš dojem, že smejkyho příspěvek jako obvykle nebyl myšlený vážně. Však je to sám pan učitel...
Dítě není malý dospělý (oblíbená věta, která se u nás ve škole vtlouká do hlavy úplně všem, protože je nesmírně důležitá) a není možné na něm nechávat veškerou zodpovědnost. Rozhodně nějakou ano, ať se učí nést důsledky, které pramení z toho, co dělá, ale důležitost vzdělání si bohužel základoškoláci ještě běžně neuvědomují. Měl by to být důvod, aby se vůbec nic neučili?
Musím souhlasit se Smejkym. I dítě je přece svobodná bytost. Pokud tím mobilováním neškodí někomu jinému, proč to zakazovat?
Můžete namítat, že tím škodí sám sobě. Což ale ani nevíte jistě, a i kdyby - nechme lidem právo dělat rozhodnutí sami za sebe, i ta špatná - tím se přece nejlépe učí!
Ze zákazu si odnese jen to, že někdo jiný nechce aby to dělal. Učíme je, že důležitá rozhodnutí bude rozhodovat někdo za ně, učíme je nezodpovědnosti za sebe samé.
Kdyby se mohli dobrovolně rozhodnout, zda do té školy půjdou nebo ne - tak jasně, ať si školní řád vynucuje jaká pravidla chce. Ale pokud jsou nuceni tam chodit, tak mi každý další takové nařízení, které je „pro jejich vlastní dobro“ přijde nesprávné.
Nebylo by fér se na podobných pravidlech domluvit se samotnými žáky? Pokud jim nedovedu vysvětlit a přesvědčit je, že je to pro ně dobré, tak bych to po nich neměl požadovat.
Jinak pouze říct, aby si dali mobil do tašky, to možná někde zabere, ale spíš ne. Nebo ho tam dají, ale během minuty ho mají zase venku. V dnešní době nemají někteří ani problém si počkat, než se učitel třeba jen otočí k tabuli, a vzít si ten mobil klidně z katedry, i kdyby si ho pak měli podávat přes půlku třídy...
Zákaz telefonů může platit pro případy, kdy to učitel výslovně nepovolí. Za mě děti můžou mít mobil v tašce a na Kahoot nebo Blooket ho vytáhnout, ale je pak samozřejmě i třeba otázka, jak je to s internetem, nicméně ta by byla i v případě, že by mobily zakázané nebyly...
Mně přijde rozumné říct, že když by měli dávat žáci pozor, tak by si měli telefon hodit do tašky. Sbírat je a pak je zase rozdávat... mi přijde jako zbytečný chaos.
Řešit s tím kyberšikanu nelze, protože ta se může projevovat i mimo školní prostory a jedná se o formu šikany, která by se měla řešit bez ohledu na to, jestli mají děti u sebe telefony nebo ne.
Z didaktického hlediska je pak nevýhodné, když škola nemá materiální podmínky na pořízení např. tabletů a zároveň si odřeže cestu od výukových her typu Kahoot zákazem telefonů.
Za mě je rozhodně u povinné školní docházky minimálně nějaké omezení typu „bez výslovného pokynu vyučujícího je zákaz mobilů o hodinách“ na místě. Jasně, že nějaká střílečka nebo něco bude snad vždycky zajímavější než dávat pozor, ale do školy se chodí proto, aby se člověk něco naučil.
Já sama zažila případy, kdy klidně dítě učiteli řekne, že stejně nemá právo mu mobil sebrat, což je prostě úplně špatně. Navíc buďme upřímní, případů, kdy dítě kouká do mobilu a přitom to, co se zrovna řeší, úplně skvěle umí, takže by to klidně mohlo jít vykládat místo toho učitele, je naprosté minimum...
Žáci mají právo mít mobil a používat ho kdykoliv. Každé dítě je osobnost a pokud je učitel potlačuje, je špatný. Berte to, že učitel je placený z daní a je něco jako sluha a komorník dětí a rodičů. Musí je poslouchat! Takže, pokud učitel něco zakazuje a dětem, případně rodičům se to nelíbí, důrazně bych to řešil! Učitel má skákat, jak rodiče si přejí! Školství je služba veřejnosti, draze placená! Pokud je rodič nespokojený, měl by mít právo učiteli snížit plat, už takto mají snad sto tisíc měsíčně a čtyři měsíce volna každý rok!
předchozí | 1 | další |