Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Základní informace o menstruaci

  vydáno  •  vztahy
  První menstruace sama o sobě není nijak příjemná, a když na ní není dívka připravená, tak to může být ještě nepříjemnější. Proto bych se s vámi ráda podělila o užitečné informace pro každou z nás.

  Prostředí mobilní aplikace WomanLog (menstruační kalendář) pro Android., © play.google.com

  Jedním z prvních znamení přicházející puberty jsou chloupky v podpaždí a v klíně kolem pohlavních orgánů. Ze začátku jsou chloupky měkké a světlé, potom začínají tmavnout. Jak porosteš, chloupky budou delší a objeví se možná také na vnitřní straně stehen. Některým ženám rostou chloupky dokonce až k pupíku.

  Na kalhotkách čas od času objevíš průhledný nebo bělavý hlen se zvláštní vůní (lepkavou hustou tekutinu, kterou vylučují žlázy). Neměj z toho obavy, je to zcela normální jev. V té době by sis měla dávat pozor zvláště na čistotu pohlavních orgánů. Nejdůležitější je se každý den sprchovat a po každém osprchování si obléct čisté bavlněné kalhotky.

  Nejvýznamnější událostí ve vývoji každé dívky jsou první měsíčky, tedy menstruace. Když krev z dělohy začne vytékat z vagíny, znamená to že, jsi dostala měsíčky. Krev první menstruace může být světle červená, tmavá nebo také temně hnědá. Můžeš zaznamenat jen pár kapek na kalhotkách nebo také silnější krvácení. Nejčastěji k tomu dochází ráno. Menstruace je znamením toho, že se správně vyvíjíš. Tvé tělo se připravuje na to, co nastane, až zcela dospěješ a vyrosteš, tedy na možnost otěhotnět. Nikdo přesně neví, proč ji některá dívka dostane v deseti letech a jiná ve čtrnácti nebo ještě později. Záleží to na rychlosti fyzického růstu i na řadě dalších faktorů.

  Doba mezi začátkem jedné menstruace a začátkem druhé menstruace se nazývá menstruační cyklus. Trvá přibližně dvacet osm dní, ale některé dívky ho mají jen dvacet pět dní a jiné až třicet pět dní. Můžeš mít také měsíčky například po třiadvaceti dnech a příště za dvacet osm dní. Samotné krvácení obvykle trvá od tří do sedmi dní. Od chvíle, kdy dostaneš první měsíčky, může být délka cyklu a počet dní, kdy krvácíš, různá. Může se stát, že menstruaci dlouho nedostaneš. Třeba i dva nebo tři měsíce, je to úplně normální.

  Může se stát, že první menstruace trvá i více týdnů. V takovém případě by ses měla obrátit na gynekologa.

  Po určité době se menstruace stane pravidelnější, bude se objevovat ve stejných intervalech a bude trvat stejný počet dní.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 11. února 2015 ve 22:51.
  BarbaraChrostík v něm napsala:

  Já ano

  197

  Příspěvek z 3. ledna 2015 v 7:42.
  Moucha14 v něm napsala:

  Těším se, těším, těším, těším! Přestanu jíst tolik sladkostí.19

  Titulu-12 v něm napsala:

  Ještě ne

  Ja to ještě neměla 2222