Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Základní informace o veganství

    vydáno  •  zdraví

    Veganství je často odsuzované a hodně kontroverzní téma, proto bych ráda, abyste se o něm dozvěděli víc. Pokud vás to zajímá, je tento článek právě pro vás.

    Krávy ve velkochovu, © Thomas Friez

    Co je to vlastně veganství?

    Veganství není dieta, náboženství ani nic podobného. Je to životní styl, pro který se lidé rozhodují z vlastní svobodné vůle.

    Co vegani nejedí?

    Vegani nejedí živočišné produkty, což je maso, mléčné výrobky, med a další potraviny získávané ze zvířat.

    Co je k tomu vede?

    Důvodů může být samozřejmě spousta, ale nejčastější jsou tři.
    1. Etické důvody. Většině veganů přijde zabíjení zvířat pro vlastní užitek zbytečné. Vědí, že zvířata ve velkochovech opravdu trpí a mají nedostatečné podmínky pro život. Stejně tak si často myslí, že všechna zvířata mají stejnou hodnotu, protože člověk kdysi určil, že se některá zvířata nejedí a některá ano. V Číně jedí psí maso, což nám může připadat nelidské, ale my zase jíme prasata, což jsou mimochodem inteligentnější zvířata než psi a zaslouží si žít úplně stejně. Samozřejmě je tu potom další názor, že zvířata stvořil Bůh a určil je pro nás. To je sice možné, ale určitě je rozdíl, když si každý zabije zvíře pro sebe a sám si ho sní, než když se denně zabijí tisíce zvířat a my s tím nemáme žádnou práci kromě cesty do supermarketu.

    2. Ekologické důvody. Na takový plátek masa je potřeba mnohem více půdy a vody než na rostlinné produkty. Spousta lidí se ohání tím, že na pěstování sóji se kvůli veganům kácí velké množství deštných pralesů, ale není to pravda. Tato sója se používá především na krmení zvěře chované na maso a pouhá 3 % se rovnou zpracovávají na výrobu produktů pro vegany a vegetariány.

    3. Zdravotní důvody. Je prokázáno, že konzumace živočišných produktů zvyšuje riziko krevních onemocnění a určitých typů rakoviny, proto jsou vegani, kteří odmítají živočišnou stravu právě z těchto důvodů. Jiní jsou na veganské stravě, protože mají alergii nebo intoleranci na některé neveganské produkty.

    Co tedy vegani jedí?

    Všechno, co nemá živočišný původ. Ovoce, zeleninu, luštěniny, ořechy, semínka, sóju, rostlinné alternativy všech živočišných potravin, … zkrátka je toho více, než se zdá.

    Stačí potraviny vyřadit?

    Určitě ne. Pokud vyřadíte důležité potraviny, musíte je něčím nahradit, jinak můžete mít vážné zdravotní problémy. To znamená, že každé jídlo, které vegani nejedí, zatímco ostatní ano, musí plnohodnotně nahradit rostlinnou potravinou, která obsahuje vitamíny a látky, které běžně získáváme z živočišných produktů.

    Čím je nahrazují?

    Běžně je k sehnání spousta veganských produktů, které nemusí být drahé a chutnají často téměř k nerozeznání od živočišných produktů.

    Jednotlivé potraviny a jejich náhražky:
    Maso

    • tofu (Jedna z nejběžnějších veganských potravin, není drahá, je to zdroj bílkovin, dá se upravit na spousty způsobů, proto vegani často říkají, že pokud vám nechutná tofu, prostě jste ho neměli dobře upravené.)
    • tempeh (je dražší, ale větším zdrojem bílkovin, někomu chutná víc než tofu, ale není tak běžně k sehnání)
    • seitan (není ze sóji, proto je vhodný pro alergiky, je chutný a také zdrojem bílkovin)

    Mléko

    • sójové mléko (nejvyšší zdroj vápníku a bílkovin, samotné ale není moc dobré)
    • kokosové, mandlové, rýžové, ovesné (dají se snadno vyrobit i doma, jsou chutná, ale neobsahují téměř žádný vápník)

    Rostlinné smetany a jogurty – vyrábí se z rostlinných mlék (nejsou tak jednoduše k sehnání).

    Ostatní produkty, jako jsou sýry či vejce, se neprodávají v běžných supermarketech, ale dají se sehnat např. přes internet. Často chutnají velmi podobně nebo stejně jako originální živočišné produkty.

    Je veganství drahé?

    Může být, ale určitě nemusí. Záleží jen na tom, co upřednostňujete.

    • Ano, pokud nakupujete především bio produkty, často chodíte do veganských restaurací a kupujete rostlinné alternativy potravin, které chutnají stejně jako ty živočišné.
    • Ne, pokud se vaše strava skládá především z ovoce a zeleniny, vaříte si sami a kupujete si levnější alternativy živočišných potravin jako např. tofu.

    Je veganská strava složitější na přípravu?

    Samozřejmě záleží, jaká jídla budete připravovat. Některá jsou jednodušší, některá složitější, ale celkově veganská strava určitě není složitější než neveganská, protože zelenina je přizpůsobivá a daleko víc toho snese. Třeba příprava tofu je ve většině případech snazší než příprava masa, ryb nebo mléčných výrobků.

    Je veganství zdravé?

    Ano, je to zdravé, pokud dbáte na to, aby vám nechyběly žádné důležité látky a vitamíny jako třeba vitamín B12, který se v rostlinné stravě nenachází.

    Je veganství vhodné pro všechny?

    Správně sestavená veganská strava by neměla dělat problém v žádném věku. Pokud vám tedy veganství způsobilo nějaké zdravotní problémy, pravděpodobně vám v jídelníčku něco chybí.

    Děti do 12 let potřebují mimo jiné dostatečné množství vápníku, železa, vitamínu D a vlákniny, takže je pro ně nejlepší pro mít co nejširší škálu chutí a konzistencí, která bude obsahovat všechny potřebné vitamíny a ostatní látky. To jim určitě může poskytnout i rostlinná strava, jen je třeba doplňovat chybějící vitamíny.

    Teenageři potřebují především železo, bílkoviny, vápník a vitamín C a přes den by měli sníst minimálně tři sytá jídla, pár zdravých svačinek a vypít hodně vody. I to se dá zvládnout na veganské stravě, když bude plnohodnotně sestavená.

    Proč veganství často nekončí jen u jídla?

    Většina veganů se do veganství „ponoří“ hlouběji a kromě veganské stravy dodržují určité zásady i v osobním životě. Potom záleží, z jakého důvodu jsou vegani. Pokud jde o zdravotní důvody, žádné další omezení je nečeká. Pokud jsou to ekologické důvody, celkově se chovají šetrněji k planetě. A pokud jde o etické důvody, často k jejich životnímu stylu patří dodržování zásad uvedených níže.

    Jaké produkty mohou být neveganské?

    Mezi produkty, které nemusí být veganské, patří například kosmetika a hygienické potřeby. Zejména veganky většinou vyhledávají veganskou kosmetiku, protože běžná může obsahovat produkty živočišného původu nebo je testována na zvířatech. Dále také mýdla a podobné produkty nemusí být veganské. Aby to vegani neměli tak složité a nemuseli si číst složení každého mýdla nebo řasenky, často vyhledávají veganské značky, které nikdy neobsahují živočišné složky.

    Proč vegani nenosí kožené boty a oblečení?

    Spousta veganů se také vyhýbá koženým botám a oblečení, protože je vyrobené nejčastěji z hovězí kůže nebo z jiných živočichů. Většinou se používá ta, kterou stáhli ze zvířat zabitých na maso, ale bohužel se třeba v Číně stává, že z nich stahují kůži zaživa.

    Co je špatného na cirkusu a zoo?

    Vegani obvykle nechodí do cirkusů, protože cvičitelé se zvířaty nezachází šetrně a aby je naučili kouskům, které po nich chtějí, jsou schopni je nechávat vyhladovět nebo mlátit. Také se zpravidla vyhýbají zoo. Sice se všude možně píše, že zoologické zahrady zachraňují ohrožené druhy před vyhynutím, ale to se děje jen málokdy. Pro ostatní zvířata je zoo spíš vězení, protože ačkoliv se nám jejich klece mohou zdát dostatečně velké, potřebují několikanásobně větší prostor a chybí jim základní podmínky pro život, proto zoologické zahrady nepodporují.

    Doufám, že se vám článek líbil. Pokud jste dočetli až do konce, můžete slušně vyjádřit svůj názor v komentářích.

    Související Alíkovina:

    Autorka:
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (18)

    Příspěvek z 26. dubna 2023 v 9:41.
    Andulen v něm napsala:

    Hezký článek, ale veganka bych být z několika důvodu nechtěla.
    Není to kvůli tomu že proti veganství něco mám, ale třeba ryby se mi zdají jako hodně důležité maso v našich jídelníčcích, které se nedá jen tak nahradit. Je také prokázané že je velmi zdravé i například pro krevní oběh. A úplně postačí si ho dát jednou za týden.
    Jinak se ale snažím třídit, a třeba hovězí maso naše rodina kupuje jen velmi málo, jelikož právě to je jedno z nejmene ekologických mas. ( A dlouho se peče což spotřebuje hodně elektřiny :-D).
    Takže asi tak.

    Příspěvek z 30. dubna 2021 v 10:48.
    Tyris v něm napsala:

    Je spousta věcí, ohledně kterých si třeba nejsem úplně jistá, jak v budoucnosti budou, ale jedno vím jistě - vegetarián, natož vegan, rozhodně nebudu.
    To, že někdo něco nejí, mi nevadí a chápu to, já osobně taky nejím spoustu věcí, protože mi nechutnají. Spíš jen nechápu ty věčné dohady okolo - přeci ať si každý jí, co chce.

    Příspěvek z 18. dubna 2021 v 9:17.
    Alpina v něm napsal:

    Článek je pěkně zpracovaný. Obsahuje všechny důležité prvky veganství, ale zase není nějak moc zdlouhavý. Tudíž kdybych měl hodnotit tlapky tak asi pět.

    Já osobně nejsem ani vegetarián ani vegan, a ani mě to nějak netáhne. Maso a další výrobky mám rád. No vlastně tak trošku vás chápu, také mi občas těch zvířat je líto.

    Ale s čím naprosto souhlasím že velkochovy a chování k zvířatům je naprosto strašné. To už bych si radši připlatil a koupil maso od místního farmáře kde člověk vidí jak se zvířaty je zacházeno. Ale to zatím není na mě ale na rodičích, takže prozatím jím maso ze supermarketu.
    Též si myslím že může docela veganství zasáhnout hlouběji do peněženky.