Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Základní škola versus gymnázium

    Vidíš rozdíl mezi základní školou a gymnáziem? Na tuto otázku jsem zejména na začátku školního roku odpovídala dennodenně. Jenomže využít tuto otázku na téma k zamyšlení, a sepsat z nich článek, mě napadlo až dnes. A tak je tu tento článek: rozdíly, výhody a nevýhody mezi základní školou a gymnáziem.

    škola, student, únava, studium, učebnice, zkouška, © Jan Strouhal

    Na gymnáziu jsem teprve prvním rokem. Zprvu to pro mě byla velká změna, ale zvykla jsem si snadno a velmi rychle. Jen předem podotýkám, že článek se dá vnímat i jako rozdíly, výhody a nevýhody mezi prvním a druhým stupněm na základní škole. Jen jsem před druhým stupněm přešla na gymnázium, takže s druhým stupněm nemohu soudit. Tak a jdeme na článek.

    Rozdíly

    Oproti naší základce máme na gymnáziu vestibul, což pro mě byla velká změna. Na základce jsme nic takového neměli. Ve vestibulu máme i televizi, na které svítí: kdy, kdo a koho supluje a další pro nás studenty i učitele důležité informace.

    Suplování a volné hodiny

    Na základce jsme neměli nikde vyvěšené, kdo jakou třídu a jakou hodinu suploval. Nebo že daný předmět odpadá a my místo něho máme volnou hodinu a můžeme přijít třeba na 9.

    Internetová žákovská knížka

    Na některých školách to tak funguje, na jiných ne, ale třeba u nás se nevede žákovská knížka, kterou bychom mohli vzít do ruky. Všechno máme uděláno internetově. Podle mě je to lepší. Žáci mají svoje přihlašovací heslo, přes které se mohou podívat na svoje známky nebo co jim vychází z daného předmětu. Zobrazí se jim rozvrh i se všemi plánovanými „suply“ i několik týdnů dopředu. Když potřebují, mohou napsat učitelům. Rodiče to mají úplně stejně, jen s jiným heslem, aby mohli dítěti třeba omluvit absenci.

    Vykání a přístup

    Ano, je to tak. Mně i mým spolužákům, ač nám je teprve 12, už víc než polovina učitelů říká jen příjmením a vyká nám. Ne, že by nám to vyloženě vadilo, ale příjemné to zrovna není. Pořád vám opakují: „Jste na gymnáziu, což je výběrová škola, tak se podle toho chovejte.“ Po tom, co to slyšíme 20x denně, nám to doopravdy vadí.

    Váhy známek

    Další věc, na kterou jsem na základní škole nebyla zvyklá. U testů se určuje „váha“. Nejvyšší váha - 10 třeba pololetní test, nebo něco hodně důležitého. Váha - 1 domácí úkol, nezahýbe vám to s průměrem.

    Ignorace učitelů

    Když vám chybí učebnice, sešit nebo pracovní sešit, neřeší to. Je to váš problém, ne jejich.

    To by bylo pro dnešek vše. Doufám, že se Vám moje úvaha alespoň trochu líbila a do komentářů napište, jaké zkušenosti máte vy. Pokud byste chtěli druhý díl, napište do komentářů nebo zprávy. Zatím ahoj.

    Autorka:
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (14)

    Příspěvek z 28. června 2017 v 9:39.
    dennisvet v něm napsal:

    Gymnázií* ;)

    Příspěvek z 28. června 2017 v 7:19.
    fyrefli v něm napsala:

    ale taky záleží na tom jaká ZŠ a jaké gymnázium protože ta ZŠ kam chodím je těžší než většina gymnázijí v Brně

    Natt_211 v něm napsala:

    Osqqi
    Jo tak kvartu máš jako devátou třídu, ve které se tak převážně opakuje ;-) Každá škola to má jinak, ale alespoň rty suply někde mâte. Školní noviny taky máme, ale ty mají i určité základní školy. S těma čtvrtletkama souhlasím, také to tak máme. Tak to na základce máte " špatně". I my na gymplu máme od sekundy chemii a od tercie druhý jazyk. Upřímě matematika je hodně těžká, takže se té trojce ani nedivím. U nás (a to jsem v primě) mají 4 lidi samé 1. Dvojek ase trojek je nespočet;-)