Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Základy chovu potkanů

  vydáno  •  Volný čas doma · Zvířata · Povolání · Chovatelství · Mazlíčci
  Potkan? Kdo může chovat potkany? Já miluji potkany, jsou to úžasní, inteligentní, mazaní, společenští tvorové. A jak tedy na toho potkánka? Jak mu zajistit domov, v němž se bude cítit dobře? Kolik si jich pořídit? Je to jednoduché.

  Potkan je sociální zvíře a v přírodě žije se svou rodinou o počtu i více než 100 jedinců, pokud byste si tedy koupili potkana jednoho, trápíte ho. Plno lidí žije v domnění, že jednoho potkana lépe ochočí a víc k němu přilne. Jenže to tak není. Ten ubožáček potkánek k němu „přilne“, protože nemá společnost jiného (potkaního) kamaráda, a tak jde „radši“ za tím páníčkem, když už se tedy nemůže mazlit se svým kamarádem potkánkem. Navíc potkan chovaný samostatně se může začít postupem času projevovat agresivně nebo zemřít smutkem po svém potkaním kamarádovi. Ano, i to se může stát.

  Takže 1. pravidlo je chovat potkánky nejméně v páru. O stejném pohlaví, pokud nechcete malé potkánky.

  Kluk nebo holka?

  Holky bývají aktivnější, učenlivější a mazanější. Potkaní kluci jsou línější, pomalejší a mazlivější. Záleží jen na vás, kterého si vyberete.

  Kde nakupovat?

  Většina lidí nakupuje potkany ve zverimexu. Jsou snadno k dostání a navíc jsou levní. Tam to ale není vhodné, protože tito potkani jsou většinou z velkých množíren, které je množí pro krmné účely. Navíc jsou potkani ve zverimexu všichni pohromadě, což také není úplně ideální. Může se stát, že si domů přinesete nemocného nebo březího potkánka.

  Další možnost je pořízení potkana od hobby chovatele, známého. Nejlepší způsob je však kupovat potkany z chovných stanic. Ano, v dnešní době existují. Potkánek sice stojí víc, mnohdy i 500 Kč, ale máte díky PP (Průkazu původu) nebo alespoň VP (Výpisu předků) zajištěné zdraví a mírumilovnou povahu. Navíc ještě znáte předky svého potkánka. Potkaní chovatel o potkanech ví spoustu informací a je schopný vám poradit.

  Bydlení

  Nejvhodnějším ubytováním pro potkany je klec. Je vzdušná, máte k potkanům přes mříže přístup a dobře se čistí. Nevýhodou je vyhazování podestýlky, ale pokud koupíte vhodnou, třeba peletky, moc vylétávat nebude. Rozměry klece nebudu uvádět, čím větší, tím lepší. Nejsou vhodné klece pro křečky, morčata či králíky. Potkan rád šplhá, proto potřebuje hlavně vysokou klec. Vhodné jsou klece například pro činčily. Potkan je zvířátko hravé, potřebuje proto nějaké hračky. Vhodné jsou různé žebříčky, bidýlka, houpačky, rochniště, větve z ovocných stromů, tunely, provazy, kolotoče. Ty jen ty vcelku, plastové, aby se tam potkanovi neskřípl ocas. Mé holky mají v kleci i bazének. Většina potkanů chovaných doma ale vodu nemá ráda, doporučuji tedy zvykat postupně.

  Potrava

  Potkan je všežravec. Proto doporučuji krmit krmnou směsí, vhodná je přímo pro potkany. Nejlepší je namíchat si krmnou směs sám, je ale potřeba dbát na správný poměr komponentů. V dnešní době existují i kompletní granule pro potkany. Důležité je potkanovi dávat různé doplňky - suché pečivo, kousek sýra, vajíčka, zeleniny, ovoce, tráva, „poživatelné“ zbytky od stolu. Tím opravdu nemyslím všechny zbytky, ale třeba, když nám zbudou těstoviny, rýže, maso apod. Dále můžeme potkanovi dávat jako pamlsky piškoty, dropsy, můžeme mléko smíchat s ovesnými vločkami atd. Vše s mírou.

  Aktivity s potkanem

  Potkan je zvíře inteligentní a učenlivé. Většinou bez problémů se naučí přiběhnout na jméno, ale vždy jen když on sám bude chtít. Naučí se na záchůdek a neuteče vám, když ho pustíte po bytě. Poslušní potkánci můžou bez problémů běhat i venku po trávě. S potkany můžete dělat různé kousky. Existují i potkaní agility, kdy potkan zdolává trasu a páníček ho při tom naviguje. Existuje i tzn. rattusterapie, tedy terapie s potkanem. S potkany se dá jezdit i na výstavy, to se však většinou týká jen potkanů z chovatelských stanic.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 6. března 2020 ve 2:59.
  Jitulllinka v něm napsala:

  Konečně dobrý článek o nějakém zvířeti už mě štve křeček syrský po dvou osmák po jednom jediné co bych opravila je nepouštět venku žijí tam divocí potkani a i sebeochočenejší potkan může zdrhnout prostě je lepší je pouštět jen doma a velmi opatrně na zahradě.

  Příspěvek z 30. března 2018 v 16:46.
  Německýboxer v něm napsala:

  Potkany vždy minimálně 2 a hlavně velkou klec a dostatek pohybu.
  Není pravda že jsou samečci línější, ano můžete narazit na lenocha, ale většinou jsou aktivní až, až.
  Potkani nesmrdí pokud se pravidelně čistí jsou to velice čistá zvířata. Samozřejmě když je nevyčistíte 2 týdny tak se není čemu divit. Samečci mají agresivnější moč takže to může někomu vadit.

  Příspěvek z 7. března 2015 v 0:12.
  Kristka01 v něm napsala:

  Reakce na Titulu-12:

  21 Já jak mám ty křečky, tak rodiče atd. taky říkají, že smrdí, ale já nic necítím, já už jsem si na to zvykla a nevadí mi to.2121