Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zakletá jeskyně aneb Sůl nad zlato tak trochu jinak

  vydáno  •  pohádky

  Pohádku Sůl nad zlato zná snad každý. Život bez soli si asi dokážeme představit jen těžko. Co když ale jeskyně plná soli skrývá i zakleté rubíny? Ne každý je natolik skromný, aby je tam zvládl nechat…

  Plakát Zakletá jeskyně, © Mariana Čengel Solčanská

  Zakletá jeskyně je taková typická pohádka, která je určená pro celou rodinu. Vznikala hned ve třech zemích, a to v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. Najdete v ní moc pěkné záběry přírody, třeba náš kouzelný lom Malou Ameriku či úchvatné záběry jeskyní, ale také spoustu triků. V celé více než hodinu a půl trvající pohádce jich je dokonce 136. Nechybí pochopitelně ani zvířata, především vlci.

  Co by se jí dalo vytknout, je místy až přehnaná zamotanost, při níž si člověk není úplně jistý, co se vlastně zrovna děje. Nicméně toto obvykle netrvá dlouho a s trochou kreativity se člověk může brzy dovtípit, jak to vlastně bylo a co přesně se odehrálo. Mohlo by to ale být zřejmější.

  Hrad, © Mariana Čengel Solčanská

  Děj

  Pohádka začíná poklidně. V království se těží sůl, hodně soli. Je jí dostatek úplně pro všechny, ovšem rubínů ve středu jeskyně se nesmí nikdo ani dotknout, jinak by se spustila kletba – jeskyně by se uzavřela a z dotyčného skrblíka by se stal její strážce – vlk.

  Hodný král, který tomu všemu vládne, ale bohužel umírá, a to aniž by stihl předat vládu. Ani jeden z jeho dvou synů se totiž vůbec nechová jako král. Vlády se proto „ujímá“ jejich macecha Berta. Je hodně zlá a poddaní ji vůbec nezajímají, pokud se jí k něčemu nehodí. Ráda také lidi, kteří neskákají dle ní, zavírá do vězení.

  Berta s rubínem, © Mariana Čengel Solčanská

  Toto je i případ jednoho rychtáře, tatínka dvou dcer, který vedl těžbu soli. Žil s rodinou poklidný a skromný život až do Vánoc, kdy se jeho dcera Lena nespokojila se šperkem se solným kamínkem a vydala se do jeskyně pro rubíny. Ráno se vzbudí i její sestra Ada. Najde horký šperk v uhasínajících kamnech, kam ho naštvaná Lena hodila, a prázdnou postel své sestry. Vzbudí i ostatní a všichni se vydávají Lenu hledat.

  Brzy Adě dochází, co se stalo a kde Lena je, říká to i svému otci. Místo pátrání ale končí u zlé Berty, kterou celá těžba moc zajímá, chce všechnu sůl z celého království jen pro sebe. Rychtář jí ale ani nepoví, kde jeskyně je, a ona ho proto nechá zavřít.

  Rychtář s Adou míří k Bertě, © Mariana Čengel Solčanská

  Synové zemřelého krále, Zach s Cyrilem, dostanou úkol najít vlka – strážce jeskyně – a zabít ho. Kdo to dokáže, stane se králem. Jeden z Bertiných poskoků má ale za úkol zařídit, aby se nikdy nevrátili.

  Princové na koních, © Mariana Čengel Solčanská

  A skutečně, na hrad se vrací samotní koně… Co se stalo s oběma princi? Zvládne samotná Ada zachránit tatínka i svoji sestru? A jak to vůbec dopadne s celým královstvím? To už se nechte překvapit!

  Ada u vody, © Mariana Čengel Solčanská

  Závěr

  Tento snímek určitě nepatří mezi propadáky, ale na druhou stranu se o něm asi nedá úplně říct, že je to pohádka, která by někoho „zvedla ze židle“. Jedná se však o pěkný a pohodový příběh, který milovníky pohádek určitě dokáže potěšit, takže by si zasloužil zhruba 70 %.

  Trailer

  Pokud vás pohádka zaujala, můžete si ve zdejším katalogu objednat fešácké tričko a nosit její název přímo na břiše. ;-)

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 2. října 2022 v 8:12.
  Corgi v něm napsala:

  Pohádku jsem viděla není špatná ale přece jí něco chybí
  Ale pěkný článek pět tlapek

  Příspěvek z 4. června 2022 ve 20:04.
  MedvidekKiki v něm napsal:

  Zajímavý článek. Někdy se na to musím podívat. Pět tlapek:->