Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zakrslý králíček a jeho vychování

  vydáno  •  zvířata

  V tomto článku bych vám rád řekl zase něco nového o zakrslých králících a taky něco o mých zkušenostech a pokrocích s mým králíčkem Lentilkou. Taky pokud už králíčka máte nebo budete mít, tak se v tomto článku dozvíte i to, jak ho můžete něco naučit.

  Náš králíček Lentilka, © Kluk333

  Začátek
  Když si pořídíte králíčka a odvezete si ho domů, tak ho dejte do klece aspoň na několik hodin (dejte mu tam i nové jídlo), ať se rozkouká ve svém novém teritoriu. Pak mu klec otevřete, ale nespoléhejte na to, že si sám vyleze, našemu králíčkovi cca 2 týdny trvalo, než se naučil vyskočit do klece a z klece. Pokud nejde, tak ho jemně vyndejte a hlídejte ho, ať vám neuteče na nebezpečné místo.

  Klidně si ho vezměte na gauč, ležte vedle něj, hlaďte ho a říkejte mu příjemná slova, ať si s ním vybudujete krásný vztah. Nikdy na něj neřvěte jak šílenci, nestrašte ho, ale hlavně nikdy nic neřešte násilím! U králíčka tím ztratíte důvěru, bude se vás bát a třeba vás i kousne. Ukažte mu pamlsek a dejte mu ho, později ho používejte na úkoly a na učení triků.

  Trénink
  Doporučuji koupit klikr, jestli nevíte, co to je, tak je to jenom krabička, která má tlačítko, a když ho zmáčknete, tak „klikne“, zvuk zůstává navždy stejný, což je výhoda. Je to na to, že králíčkovi ukážete dobrotu nebo pamlsek a když kliknete, tak mu ho dáte. Později to pochopí a když kliknete, tak to bude brát jako přivolání k pamlsku. Samozřejmě mu nedávejte každý den 30 pamlsků!

  Pokud chcete, aby se naučil „ke mně“, tak je to možné. Ukažte králíkovi pamlsek, běžte od něj třeba 2 metry a volejte jménem, nebo ke mně, ale neměňte to, jinak se to nenaučí. Jakmile k vám přijde, tak ho odměňte, běžte od něj dál, ale ne zas moc, a můžete to zkusit znovu. Nejlépe trénujte každý den. Podle videí na např. YouTube se může naučit dávat pac, dělat otočku a králičí hop, který je sám o sobě těžký na naučení.

  Jestli chcete, aby vám dal pac, což je velmi těžké, tak ho to učte tak, že mu řeknete pac, jemně mu vezmete tlapku, dáte na svou dlaň a pak ho odměníte, tak to udělejte alespoň 50× denně. Vím, že už jsem psal, že už 30 pamlsků je moc, ale když použijete granule, tak to není jako třeba sušené jablko, ve kterém je moc cukru.

  Trpělivost růže přináší. Trpělivým způsobem učte všechny věci a jednou můžete mít z králíka mistra. Můj králíček žádný mistr není, ale když ho zavolám jménem, tak je velká šance, že přiběhne, a teď ho učím i otočku a zatím se zlepšuje.

  Pokud chcete naučit králíka „popros”, tak stačí vybrat jeho oblíbený pamlsek, ale můžete použít i granule, náš králíček je na nich „závislý”. Pamlsek mu dáte nad hlavu a pokud začne panáčkovat, aby dosáhl na dobrotu, tak stačí říkat „popros“, když „prosí“, tak mu to dáte, případně i s kliknutím klikrem.

  Důležité
  I králíci můžou onemocnět, může je to i zabít. Od dovršení 6 až 7 týdne může být králík očkovaný proti králičímu moru, kokcidióze, ... Nemocí je víc. Zeleninu byste mu měli podávat až po přeléčení proti kokcidióze. Je zcela normální, když králíček pozře své výkaly, tak ho za to neodsuzujte. Králíčci také můžou mít škytavku, ale trvá to jen asi 1 až 2 minuty.

  Když budete mít králíčka, tak se o něj pořádně starejte a nezanedbávejte jeho péči. Potřebuje být minimálně 4 hodiny denně venku z klece. Když vás olízne, tak to znamená, že vás má rád. Když klepe zuby o sebe, tak je mu spokojeně. Když leží na boku a nožky má natažené co nejdál, tak relaxuje. Kdyby vás kousl, tak mu ihned vynadejte, nesmíte si tohle nechat líbit. Králík by neměl žít v jedné ubikaci s jiným zvířetem, než je zakrslý králík.

  Hračky a doplňky
  Jako hračku může použít větvičky na ohlodávání. Hračky ze dřeva by neměly být moc malé, aby je králík nespolkl. Dobrá hračka, kterou jsem nedávno koupil, je dřevěný ježek v kleci, ale místo ježka tam je rolnička a podobně. Později mu kupte postroj a choďte s ním pokud možno na zahradu a pak i na procházky, ale pozor na jedovaté rostliny apod.

  Tak tohle to by bylo všechno, doufám, že se vám to líbilo a že tyto rady použijete, jestli si pořídíte svého králíčka.

  Autor: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 1. září 2020 ve 20:11.
  Molly58 v něm napsala:

  Tak tehle clane se ti povedl...jen jsou tam nejake chyby...kralik nesmi sdilet klec s zadnym zadnym zviretem ani ss jinym kralikem...atd. Doporucuji znacku Nature land...je kvalitni a kralickovi chutnaji jejich bylinkove misky a podobne...;-)

  Příspěvek z 16. srpna 2020 v 16:20, upravený vzápětí.
  Kluk333 v něm napsal:

  Děkuju
  Já svého králíčka cvičím denně, protože chci, aby otočku uměla na povel, protože to jde i na povel a ne pouze ukázat rukou, ale cvičím jen chvíli a pak ji nechám.

  Příspěvek z 16. srpna 2020 ve 13:46.
  magdalenka09 v něm napsala:

  Ahoj hezký článek jen rozhodně by se králíček neměl cvičit denně. Nejlepší by bylo max 5x do týdne. Ale většina cvičí 3x týdne. 4 tlapky