Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zaručené zprávy z doby ledové

  vydáno  •  Škola a poznání · Příroda · Historie
  Když se řekne doba ledová, mnozí si představí oblíbený stejnojmenný film. Ale už mnohem dřív tohle dávné historické období proslavilo několik českých umělců nejen u nás, ale i ve světě. Jeden o pravěku psal, druhý maloval jeho obyvatele a třetí o něm natočil film.

  Zdeněk Burian: Mamuti, © Alík

  Kvíz lovců mamutů

  Vyzkoušejte si své znalosti historie v novém kvízu, který jsme věnovali lovcům mamutů.

  Samotný název lidí doby ledové - lovci mamutů - proslavil učitel a spisovatel Eduard Štorch (1878-1956). Jeho kniha, nazvaná právě Lovci mamutů, oslavila v roce 2007 sto let od vydání prvního sešitu s příběhy Mamutíka, Kopčema, Veverčáka a dalších z tlupy lovců z Dolních Věstonic. Mimochodem, název knihy si "vypůjčila" i skupina archeologů a přírodovědců v čele s Petrem Šídou, kteří popisují, jak to s dobou lovců mamutů na našem území bylo doopravdy.

  Fotogalerie

  Pokud budete mít štěstí, najdete v knihovně vydání Štorchovy knihy s kresbami malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana (1905-1981). Ten se proslavil hlavně spoluprací s paleontology, díky které mohl kreslit vyhynulá pravěká zvířata či rostliny.

  Jeho kresby si můžete prohlédnout v knížkách (doporučuji třeba knihu Pravěká příroda, ve které Josef Beneš popisuje tehdejší zvířata a jeho text doprovází mnoho Burianových kreseb), ale i v Muzeu Zdeňka Buriana, které najdete ve Štramberku. 

  Dávnou minulost na vlastní oči můžete vidět i v jednom z filmů známého českého režiséra Karla Zemana (1910-1989). Jedná se o Cestu do pravěku, ve které pošle čtveřici kluků proti proudu řeky času. Setkají se s mamuty, dinosaury a nakonec objeví i živého trilobita. Inspirací pro režiséra byly i obrázky Zdeňka Buriana. 

  Pokud se tedy sami chcete vypravit na cestu do pravěku, stačí si jen vybrat, zda sáhnete po knížce, obrázcích nebo filmu. Všechny možnosti stojí za to.

  Pravěk na vlastní kůži

  Vědě, která zkouší vyrobit pravěké nástroje, se říká experimentální archeologie. Škrabadla z pazourku nebo keramiku však nevyrábí jen zkušení vědci, ale i děti. Některé oddíly se na pravěk přímo zaměřují! Jeden z nich se jmenuje Mamuti a sídlí na Praze 7. Pokud byste tedy chtěli trávit prázdniny a víkendy v pravěku, zkusit si utkat vlastní látku nebo vyrobit nůž z pazourku, podívejte se na webové stránky oddílu.


  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 20. října 2012 v 15:15.
  lukanus v něm napsal:

  Zajímavé

  Zajímavé ale víc mě zajímá pravěk je zajímavé kolik sem v téhle větě použil slov Zajímavé.2626

  Příspěvek z 17. října 2012 v 16:27.
  Simbuška v něm napsala:

  No jo!

  Tak to je ulet! Alik me docela bavi a muzu se tady dozvedet mnoho zajimavych super veci!!! Dekujeme alikovi!
  Vase Simba, Anna a Melissa:-)21

  Příspěvek z 10. října 2012 ve 20:26.
  cvrkula v něm napsala:

  dobrý

  hezky napsané možná trošku víc odboré16