Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zatopený lom

  vydáno  •  Cestování

  Minulé léto jsem se seznámila s mou nejlepší kamarádkou. Spojil nás jeden zatopený lom, o kterém bych dnes chtěla něco málo napsat.

  Zámečníkův lom, © Verča-22

  V létě je rok od roku větší teplo, a proto se nějaké to osvěžení velmi hodí. Ovšem ne všem se líbí „osvěžení“ ve vodě na nějakém tom veřejném koupališti, kde je mnoho lidí a voda není příliš čistá. Ovšem tento zatopený lom je jiný. Správný název je Zámečníkův lom, ale některé zdroje ho uvádí i jako Lom Zámečník. Nachází se u osady Antonka, přibližně jeden kilometr od Kamenice nad Lipou, v kraji Vysočina.

  Jedna z nejlepších vlastností lomu je čistota vody. Když se potopíte, tak je vidět až do hloubky čtyř metrů. Za zmínku stojí i průzračně tyrkysová barva vody, teplota, která v letních měsících jen málokdy přesahuje 20 °C, a také časté využívání k potápěčským kurzům. Hloubka v nejhlubším místě je přibližně 12 metrů.

  Pro odvážlivce tu je možnost skoků do vody ze skalky, která zabírá přibližně 1/3 obvodu lomu. V minulosti se zde těžil kámen. O vzniku lomu se traduje mnoho historek, ale ne všechny se opírají o pravdu. Asi nejrozšířenější je, že se při těžbě narazilo na pramen, který i přes snahu dělníků nakonec lom zaplavil. Vedoucí těžby v lomu ale stále pochybuje o pravdivosti historky. Myslí si, že důvody, proč se přestalo pracovat, jsou jiné, a místo odčerpávání nadměrného výskytu vody se lom nechal jednoduše zaplavit.

  A jak tento lom okouzlil mě?
  Mám k tomu svůj krátký příběh. U nás na vesnici se o letních prázdninách k tomuto lomu jezdíme na kolech koupat. Jednou s námi jela i Hanička, která sem přijela na prázdniny k babičce. Moc jsem ji neznala, jediné, co jsem věděla, bylo, že tu je se svým bratrem a rodiči. Hned po seznámení jsem tak nějak tušila, že budeme dobré kamarádky.

  Postupem času jsem se začala bavit s Haničkou víc a víc. Jezdily jsme se koupat k lomu skoro každý den a po návratu domů jsme hned šly ven, třeba do parku nebo se jen tak projít. Čas nám utíkal jako voda, už byl skoro konec srpna, když jsme naposledy koupaly v lomu. Pak Hanča odjela, skončily prázdniny a zůstaly jen krásné vzpomínky. Od té doby jsou z nás nejlepší kamarádky a máme spoustu hezkých vzpomínek právě na tento lom, který nás spojil dohromady.$>

  Některé podrobnosti jsem si našla na těchto stránkách: antonka.cz/okoli/lom/

  Doufám, že se článek líbil. Napište komentář a navštivte Zámečníkův lom!;-)

  Související Alíkoviny:

  Autorka: (12 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 1. srpna 2019 v 6:56.
  Verča-22 v něm napsala:

  Děkuju $>

  Majk3_YouTube v něm napsal:

  :->R^(8:°)(8:o)

  Příspěvek z 30. července 2019 v 7:56.
  007mary v něm napsal:

  Ten lom je hezký a hezký článekR^