Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Závislost na informačních technologiích

  vydáno

  Informační technologie jsou hitem posledních let. Počítače, tablety, mobily a další elektronické přístroje nepřinesly jenom výhody, ale mají i svoji stinnou stránku. Tou je závislost na nich.

  Závislák, © 12lvíčat

  Informační technologie jsou hitem posledních let. Počítače, tablety, mobily a další elektronické přístroje nepřinesly jenom výhody, ale mají i svoji stinnou stránku. Tou je závislost na nich.

  Na které elektronice může být člověk závislý? Závislost si může člověk vypěstovat na kterémkoliv elektronickém přístroji. Existují nejen počítačoví závisláci, ale i lidé závislí například na notebooku, tabletu, mobilním telefonu, MP3 přehrávači atd.

  Jak se projevuje závislost na těchto vymoženostech moderní doby? Projevuje se vysokou dobou strávenou na těchto přístrojích, která zapříčiňuje kupříkladu zhoršení prospěchu ve škole či horší výsledky v práci, menší čas strávený s rodinou, nižší čas věnovaný společenskému životu apod.

  Jaká je vhodná léčba této „informační mánie“? Vhodným „lékem“ je dle mého názoru postupné snižování času na těchto přístrojích a nalezení si lepšího koníčka.

  Nakonec bych chtěl říct, že rozhodně by se užívání těchto moderních technologií nemělo úplně vynechat, ale pouze upravit čas věnovaný těmto aktivitám a začít se věnovat i smysluplnějším činnostem.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 17. října 2017 ve 21:03.
  –MM– v něm napsal:

  smejky225: Teď nevím, jestli popsaný názor skutečně zastáváš, nebo jestli zase zkoušíš vyprovokovat spor. Ale dobře, risknu to a odpovím...

  O ten svůj vyměřený čas se připravuješ jakoukoliv činností. Trávíš-li čas neužitečně, na vině není technologie. Naopak díky výpočetní technice máš lepší příležitost vést bohatší život než tvoji prapředci.

  Článek nepojednává o zdravotní škodlivosti sezení u PC (ze kterého je nejrizikovější samotné sezení a je vlastně jedno, u čeho a proč se sedí), ale o závislosti na informačních technologiích, v tom je čím dál větší rozdíl. Krom toho i sedět jde zdravě.

  Je i dokázáno, že IT pracovníci umírají dříve.
  Buď nám dodáš odkaz na příslušnou studii, nebo je dokázáno, že jsi lhář.

  Příspěvek z 17. října 2017 ve 20:43.
  tukabel1 v něm napsal:

  závislí jsou snad všichni:-(

  Příspěvek z 17. října 2017 ve 20:32.
  klobáska v něm napsal:

  Nepřipravuješ. Jen ho využíváš jinak, než je mainstream prohlašovat, že se má trávit čas.
  Flákání se s kamarády po venku – v čem je tohle čemu prospěšné kromě vlastního „pocitu štěstí“? Pokud jsem šťastný z práce na počítači, je to podřadnější štěstí?
  Čtení knížek – je zase pro změnu dokázáno, že fyzicky je koukání do knížky na zhruba stejné úrovni jako koukání do monitoru počítače. Navíc, pokud si hledám informace na internetu a pokud je hledám v knihách, jaký je v tom rozdíl? Ty na internetu jsou jen o něco lépe editovatelné... O pravdivosti bych se nerad hádal (přečti si třeba nějakou učebnici dějepisu z 50. nebo 60. let, podívej se na soubory map z doby před několika stovkami let, prohlédni si biologické knížky z 15. století).
  IT pracovníci umírají dříve – chápal bych, kdyby se řeklo jiné povolání, které už existuje o něco déle, ale IT pracovníci (zřejmě myšleno dnešního typu)? Jaký má naše společnost vzorek? To je jako ten Holzmannův vtip o tom, že znal bratry, jeden kouří od mala a dožil se vysokého věku a druhý celý život nekouřil a umřel, když mu byly dva roky.
  Informační technologie je to, co nám pomáhá se něco nějak dozvědět. Je například čtení cestopisů ztráta času? Cestopisná kniha je svým způsobem „informační technologie“ (přináší informace o cizích zemích).
  Každý by měl trávit čas, jak ho baví, ne tak, jak mu společnost přikazuje. A jestli mě baví např. programovat, proč bych měl místo toho procourat život venku s kamarády?