Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zdravá strava. Jak moc je důležitá?

  vydáno  •  Vztahy
  V dnešní době se děti propadávají do hluboké propasti nezdravé stravy. Příliš mnoho sladkosti a smažených věcí, ale zato zoufale málo ovoce a zeleniny. Ráda bych vám přiblížila to, jak moc důležité je stravovat se zdravě.

  (Ilustrační snímek), © Reuters

  Udělala jsem takový malý průzkum. Vyzpovídala jsem 13 dětí ve věku 6-15 let a výsledky byly velmi znepokojivé. 

  Jak jsem řekla, nedostatek plnohodnotné stravy, jako je ovoce, zelenina, mléčné výrobky a luštěniny se projevily u většiny, stejně jako přebytek sladkostí, brambůrků a sladkých limonád. Nejsem žádný odborník na zdravou stravu, je to pouze můj koníček, ale o to víc by vás mohl zaujmout můj článek, protože je z pohledu dospívajícího dítěte a nebude pro vás přehnaně odborný.

  Připravila jsem si pro vás seznámení s pěti základními jídly (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře), jak se s nimi vypořádali tázaní, a jak by měly vypadat doopravdy. 

   1) Snídaně

  Ideální snídaně pro dítě by mohlo být mléko a miska plnohodnotných cereálií. Těmi jsou například ovesné vločky nebo cornflaky. Pozor! Často je v cereáliích příliš mnoho cukru. Spoustu dětí snídá pouze sladké sušenky, nebo dokonce nic. To je opravdu špatně, protože snídaně je nejdůležitější část dne. 

  2) Dopolední svačina

  Jestliže dostanete ve škole hlad, rozhodně jsou sladké čokoládové sušenky a brambůrky tou nejhorší cestou k nasycení. Mnohem lepší je dát si ovoce a třeba jogurt. Zaprvé vás to více zasytí, zadruhé se budete cítit lépe, než kdybyste se nalačno nacpali křupkami a čokoládou. Většina dětí svačí pečivo, máslo a šunku nebo sýr. Občas i nějaké to jablko a bohuže často i nějakou tu sladkost. 

  3) Oběd

  Problémem je, že spousta dětí chodí do školních jídelen, které podle mne podávají příšerná jídla. Občas dětem možná chutnají, ale na zdraví jim rozhodně neprospívají. Vaří se totiž podle předpisů starých více než 20 let, hemží se to těstovinami z bílé mouky a hnědými, neidentifikovatelnými omáčkami. Často si ani nemůžete vybrat, co zdravého byste si mohli dát.

  Například v mé škole jsou na výběr tři jídla, z toho častokrát ani jedno není zdravé. Typický příklad jídel v jídelně: bramborová kaše se sekanou, houskový knedlík s rajskou omáčkou, palačinky s marmeládou. Ani jedno z jídel není vhodným obědem pro dítě. Mnohem lepší by k obědu byly třeba luštěniny. 

  4) Odpolední svačina

  Většina dětí se odpolední svačiny zříká, ale pro jiné je to příležitost se znovu napumpovat tuky a škodlivými cukry. Ale znovu: právě svačina je dokonalé místo v jídelníčku pro snědení zeleniny. 

  5) Večeře

  K večeři si děti nejčastěji dávají pečivo a masný výrobek. Chleba se šunkou a s máslem je hit českých domácností, občas to ale zahne i k extrému, což může být pro děti i párek s hořčicí. Co se ale musí nechat, je to, že spousta českých maminek se pomalu, ale jistě uvědomují důležitost stravy a často dětem připraví pokrm se zeleninou. 

  Závěrem bych chtěla říct, že strava, zvlášť u dítěte, je nesmírně důležitá, jistě víc než-li si myslíte. Já se až donedávna o stravu nestarala, stejně jako mí rodiče - o změně stravování jsem začala přemýšlet, až když jsem si uvědomila, že mířím k obezitě. Doufám, že se začnete o stravu více starat a budete se co nejvíc stravovat zdrav.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 27. srpna 2015 ve 22:10.
  titiko v něm napsala:

  Problémem obědů je, že děti mívají vrozený odpor (většinou) k luštěninám a vařené zelenině obecně. Takhle to dělají moji spolužáci: Je něco zdravého? lusky s kuřecím masem? Blééé! šup s tím do koše! A pak hezky do obchodu koupit si čoko tyčinku.
  Já sama se v poslední době snažím jíst zdravě, takže pokud by někdo tady měl nějaké dobré a zdravé recepty, tak mi prosím napište 16

  Příspěvek z 1. července 2015 v 8:54.
  Rock_Lee13 v něm napsal:

  Kritika článku

  Plně s autorkou tohoto článku souhlasím. Zdravá strava je velmi důležitá pro správný vývoj dětí. Nezdravá strava může způsobit zvýšený krevní tlak, zhoršený sportovní výkon, horší výsledky ve škole, a dokonce i obezitu.

  Příspěvek z 1. července 2015 v 8:09.
  zanulka11 v něm napsala:

  jo jojojojoo

  Jo, s obědem souhlasím
  14.