Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Ze života Václava Havla

  vydáno  •  historie

  Jistě víte, že Václav Havel byl prezidentem po komunistech. Jenže to není vše. Věděli jste například, že chodil do skautů a měl přezdívku Chrobák?

  Václav Havel, © Pralinka2

  Václav Havel, pod tímto jménem si zřejmě každý představí toho prezidenta, který vládnul hned po komunistech. Jenže je tu pár dalších zajímavostí o jeho životě.

  1) Václav Havel chodil do vodních skautů.

  2) Měl zde přezdívku Chrobák. Tato přezdívka vznikla tak, že prý když mu bylo deset, tak na sobě měl černé kraťasy a černou bundu. Když ho spolužák viděl z okna, tak mu připomínal nějakého brouka, hovnivála nebo chrobáka. A právě tento spolužák byl zakladatel této přezdívky.

  3) Ve skautském oddílu, kam chodil tak byl terčem posměchu. Kvůli tomu, že byl mírně nešikovný na vodě.

  4) Velice ho bavilo sjíždět řeku. Bylo mu jedno, jestli jsou prázdniny nebo Velikonoce. Prostě sjíždění řek přímo miloval.

  5) Miloval také skautský kroj s námořnickou čepicí a plnění odborek. Ale jinak pro něj byl oddílový život často spojený se sebezapřením.

  6) Se skautingem se Václav Havel seznámil ve svých deseti letech na internátním gymnáziu Koleje Jiřího z Poděbrad v Poděbradech. Byla to nevšední škola, kterou vymyslel a vedl lékař a skaut Ladislav Filip

  7) Vedl rozhovor se skauty a skautkami. A protože jde o rozhovor skautů se skautem, tykali si – i když šlo o prezidenta.

  Zdroje: https://www.skaut.cz/skautvh/ a Wikipedie

  Autorka: (11 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 21. ledna 2022 ve 12:38.
  Romulus-Caesar v něm napsal:

  Chápu, že napsat v 11 dokumentární reportáž je prakticky nemožné... nicméně doba přeje internetu (co bych za to já v 11 dal a těch zdrojů se dá sehnat plno). Celé ty devadesátky měly svoje pro a proti (jako ostatně každá doba). Víte, že kromě toho, že Havel byl politik a dramatik byl také básník. Jeho Atikody povazuji za zajimavý experiment. Co ti dát já to bohužel vidím na 3 tlapičky, promiň.

  Příspěvek z 19. ledna 2022 ve 22:36.
  lékařský v něm napsal:

  Já si spíš myslím, že článek má špatný titulek.
  Každý by očekával článek o tom, jak byl disidentem a odporoval komunistickému režimu + nějaké zajímavosti k tomu, ale vyskočí na ně něco úplně jiného. :-)
  Kdyby se článek jmenoval třeba „Václav Havel a skaut“, tak by očekávání měl úplně jiná. ;-)

  Příspěvek z 19. ledna 2022 ve 21:40.
  agentka2 v něm napsala:

  Moc pěkný článek!:->ok Sama jsem skautka a tak jsem tento článek velmi ocenila. 5 tlapek