Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Země medovníku a biblického Araratu

  vydáno  •  Cestování · Čtenáři píší Alíkoviny · Zahraničí
  Narodila jsem se sice v České republice, ale mám předky v Arménii. Proto bych vám o ní chtěla něco napsat.

  Hlavní město Arménie je Jerevan. Nachází se tam Hanrapetutjan Hraparak, což je náměstí v centru Jerevanu, a vedle něj je něco jako Křižíkova fontána. Arménsky se to jmenuje Gišerain fantanner. Ve fontánách je laser, který je moc hezký. Viděla jsem to na vlastní oči - s hudbou, barvami a se vším všudy.

  V Arménii je hodně kostelů, kde se zapalují svíčky a něco si při tom můžete přát. Tady jsou jména několika z nich: katedrála ve městě Echmiadzin (celá lokalita je od roku 2000 na Seznamu světového dědictví UNESCO), klášter Noravank či kostel sv. Hripsime.

  Měli byste znát medovník, který je vyroben podle staroarménské receptury. My ho doma děláme pravidelně - kdo ho někdy ochutnal, tak ví, že je moc dobrý.

  Až někdy přiletíte do Arménie, měli byste navštívit některá místa, která opravdu stojí za to. Tady je několik z nich: Garni (s chrámem postaveným v 1. století n.l. arménským králem Tiridatem z peněz od císaře Nerona, který byl zničen při zemětřesení v roce 1697 a později obnoven Sověty), Gueghard (s jedním z nejkrásnějších klášterů Arménie), hlavní město Jerevan, a pak určitě Ečmiadzin a Tsitsernakaberd.

  Jedna z největších krás v Arménii je Ararat - hora, na jejímž úbočí přistála podle Bible Noemova archa po potopě světa. Je nejvyšší horou Arménské vrchoviny a vulkánem, který je tvořen dvěma vrcholy - nižším Malým Araratem a vyšším Velkým Araratem (3 896 a 5 137 m.n.m). V Arménii se Araratu říká Masis.

  Doufám, že se přijedete podívat do Arménie a že se vám tam bude líbit.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi arsine


  Více informací o Arménii najdete v internetové encyklopedii Wikipedie.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  arsine v něm napsal:

  Pekny

  v arménii to musí bejt pěkný chtela bych tam jet44444444444444444a ten článek se ti docela povedl bych řekla

  Příspěvek z 21. září 2008 v 18:16.
  arsine v něm napsal:

  Příspěvek z 5. září 2008 ve 20:40.
  moničak v něm napsal:

  zujklů§