Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zeměpisný tahák: O státech

  vydáno  •  Volný čas doma
  Máte zítra zeměpis a vůbec jste se neučili? To nevadí, tak toto vám určitě pomůže. Budou tu informace o státech z Evropy. Ty státy budou Polsko, Švédsko, Německo, Itálie a Belgie.

  Mýtné a dálniční poplatky v Evropě v roce 2015, © iDNES.cz

  POLSKO je v EU, platí se zlotýma, hlavní město je Varšava, má 37 milionů obyvatel. Sousedí s Německem, Ruskem, Českem, Slovenskem, Ukrajinou, Běloruskem a Litvou. Mají jedno moře - Baltské moře. Ostatní města jsou Krakov, Katovice, Poznaň, mluví se tu polsky. 

  ŠVÉDSKO je v EU je na severu, hlavní město je Stockholm, sousedí z Finskem, Norskem. Má 9 milionů obyvatel a je 3 největší stát v EU. Má královnu a krále, platí se tam švédskou korunou, mluví se tam švédsky. 

  NĚMECKO je v EU a má kolem 70 milionů obyvatel, hlavní město je Berlín, sousedí s Nizozemskem, Belgií, Francií, Švýcarskem, Rakouskem, Českem. Polskem a Dánskem. Má Severní moře, mluví se tam německy. Ostatní města jsou třeba Mnichov, Hamburk, Lipsko. Teče tam řeka Dunaj, Labe a Rýn. Platí se tam eurem.

  ITÁLIE je v EU, hlavní město je Řím. Tam leží i nejmenší stát na světě Vatikán, platí se tam eurem a mluví se tam italsky. Má 59 milonů obyvatel, sousedí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Slovinskem. Má Jaderské moře, Tyrhénské moře, Jonské moře a Středozemní moře. Má sopečný ostrov Sicílii. Leží tam největší hora v evropě Mont Blanc. 

  BELGIE je v EU a má 11 milionů obyvatel, mluví se tam německy, francouzky a nizozemsky. Hlavní město je Brussell, platí se tam eurem a sousedí s Lucemburskem, Nizozemskem, Německem a Francií. 

  Tak to je vše doufám, že vám to pomůže.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 8. ledna 2018 ve 13:12.
  kajca v něm napsala:

  Článek hezký, dobře zpracované, ale podle mě by bylo přehlednější uspořádat vše do odrážek aby se lidi vyznali

  Příspěvek z 29. května 2015 v 19:41.
  magdička8 v něm napsal:

  Reakce na KamaradAlikaCisloJedna:

  nediv se je mi 8

  Příspěvek z 23. května 2015 ve 20:23.
  liana456 v něm napsala:

  No, nevim nevim...

  Máš tam hodněkrát TAM-co takhle použít název země? Pokud máš ve článku (ve tvém případě) TAM vícekrát už je to tak trochu otravné...
  Další věc: FAKTICKÉ CHYBY!
  Monct Blanc leží ve Francii-ne v Itálii.
  Německo má dvě moře:severní a baltské.
  Další chyba: Itálie má ještě jeden ostrov-Sardínii a Itálii kromně jiných omývá také Ligurské moře...
  Dalších chyb jsem si nevšimla.Článek je dobrý ale souhlasím s názorem že by si měl/a napsat spíše zajímavosti. Prosím tě neber to jako kritiku(každý se někdy splete) ale jen jako poučení do dalšího psaní.Jo?
  Hodně štěstí v dalším psaní přeji Já25