Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zemětřesení v Japonsku - to bych doopravdy nechtěl zažít

  vydáno  •  zahraničí
  Všude se teď mluví o zemětřesení v Japonsku. V novinách, v rádiu, v televizi. Ve všech médiích. Zkusil jsem se vžít do pocitů dětí, které tuto katastrofu přežily a mohou o svých zážitcích vyprávět.

  Následky zemětřesení v Japonsku, © Reuters

  Přišel o svou rodinu - tak mohou znít titulky v novinách a hlavní téma internetových portálů. Pro mě by to bylo nepochopitelné. "Proč zrovna já? Vždyť já nic neudělal," mohl bych přemýšlet.

  Nejdříve bych musel ležet trýznivé hodiny pod troskami zhroucených budov, poté hrůzné zjištění, že máma, táta a babička jsou mrtví, a nakonec desítky reportérů v mém novém dětském domově. Ne, to bych doopravdy nechtěl zažít.

  Moje rodina by patřila mezi 1 500 lidí, kteří pohromu nepřežili (číslo se může ještě zvyšovat podle aktuální situace). Já bych byl odvezen do nemocnice, která je naplněná lidmi s amputovanými končetinami. Byl bych jako Země v nekonečném vesmíru. Tak nepatrný. Zajímal by se o mě akorát tak nějaký reportér nebo vychovatelka v dětském domově. Na takový neskutečně ošklivý zážitek bych dozajista nikdy nezapomněl.

  Jak tak píšu tento článek, uvědomuji si, jak můžu být šťastný, že mám úplnou rodinu - mámu, tátu, prarodiče. Tak si na ně někdy taky vzpomeňte a třeba k svátku a nebo jen tak je potěšte nějakou pěknou kyticí nebo, ještě lépe, nějakým vlastním výrobkem - třeba papírovým srdcem. Budou jistě mile překvapeni.

  japonsko 2011 - zemětřesení, Tsunami

  Japonsko je země ležící ve východní Asii s hlavním městem Tokiem. Rozkládá se na několika ostrovech, z nichž největší jsou Hokkaidó, Honšú, Šikoku a Kjúšú. Nenechte se ale mýlit, velikostí je téměř 5x větší než Česká republika a také má 12x více obyvatel.

  Páteční zemětřesení mělo podle japonských seizmologů sílu až 9,0 Richterovy stupnice. Tabulku se stupni Richterovy škály a vysvětlením, jaké škody mohou tak silná zemětřesení napáchat, si můžete prohlédnout po kliknutí na Wikipedii.

  Počet obětí zemětřesení je zatím stanoven na 1 570, podle úřadů se ale může vyšplhat až na 10 000. Japonci mluví o nejhorší katastrofě od konce druhé světové války, kdy 6. a 9. srpna 1945 svrhly bombardéry Spojených států amerických na japonská města Hirošimu a Nagasaki atomové bomby. V Hirošimě zemřelo 90 - 166 000 lidí, v Nagasaki 60 - 80 000.

  Aktuální informace o následcích zemětřesení, tsunami a nebezpečí v jaderné elektrárně Fukušima najdete například na serveru iDNES.cz

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (83)

  Příspěvek z 10. dubna 2011 ve 13:52.
  Xénie1999 v něm napsal:

  já a oni

  já ráda píši příběhy atd..
  napsala jsem několik příběhů o životním neštěstí a motivací bylo parávě japonsko.
  lidem kterým jsem můj příběh dala přečíst měli na krajíčku a všichni jsme si uvědomovali,že je to velkáý tragédie.
  Písu o tom,že my si nevážíme toho co máme atd....ale vždyť takové věty nám říkají přece rodiče a prarodiče že si nečeho nevážíme-to může být vaše reakce.i když já nejsem rodič natož prarodič,tak ám to říkám taky

  Příspěvek z 26. března 2011 v 10:27.
  BarulQa v něm napsal:

  Japonsko

  Je to vážně hrůza co se tam děje =/
  Nechtěla bych,aby to bylo i u nás!....Jenomže kdyby jsme my byli v nouzi (myslim ČR)
  Japonsko by nám nepomohlo..

  Příspěvek z 23. března 2011 v 16:59.
  hogreta v něm napsala:

  Reakce na SpongeBobík:

  nic si z toho nedělej, my víme, že si to napsal sám:)