Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zemřela autorka Čtyřlístku Ljuba Štíplová

  vydáno  •  Kultura · Knihy
  V Praze zemřela spisovatelka a scenáristka Ljuba Štíplová, jedna z autorské dvojice legendárního Čtyřlístku. Autorka řady dětských knížek a televizních večerníčků podlehla v 79 letech ve vojenské nemocnici následkům úrazu ze srpnové autonehody, řekl její syn Miloš Štípl.

  Ljuba Štíplová získala CENU ALBATROS 2007 za celoživotní práci s dětskou knihou, přihlíží výtvarník Jaroslav Němeček., © Radkaa

  Tvorbě pro děti se Ljuba Štíplová věnovala 45 let, nejznámější jsou však příběhy čtyř zvířecích kamarádů Fifinky, Myšpulína, Piňdi a Bobíka, které vytvářela v tandemu s kreslířem Jaroslavem Němečkem.

  Obrázkové příběhy Čtyřlístku byly v podstatě jediným komiksem, který vycházel v Československu v 70. a 80. letech. Pro dnešní třicátníky a čtyřicátníky je legendou.

  Přestože vychází dodnes, dočkal se i mnoha přepracování a remixů od mladších ilustrátorů a obdivovatelů. V posledních několika letech vyšla i řada knih s reedicemi těch nejstarších titulů.

  Čtyřlístek slaví čtyřicetiny

  Podívejte se na první díly i parodie

  Počátkem loňského roku Štíplové nakladatelství Albatros udělilo svou cenu za celoživotní práci s dětskou knihou. Štíplová začínala právě v Albatrosu, kde jí vyšlo celkem sedmnáct titulů. Vedle příběhů o čtyřech zvířatech s lidskými vlastnostmi je populární také její cyklus o koťatech, který se dočkal večerníčkového zpracování.

  "Jsem ráda (za cenu), ale nutné to nebylo. Největší potěšení pro mě je, že děti o ty knihy stojí," řekla tehdy Štíplová.

  Jaroslav Němeček a Ljuba Štíplová (tvůrci Čtyřlístku)

  Autoři Čtyřlístku - Ljuba Štíplová a Jaroslav Němeček.

  Čtyřlístek

  Komiks vychází od roku 1969 a od té doby kocour Myšpulín vymyslel desítky vynálezů, robotů a strojů na vše možné. Psí holčička Fifinka stokrát napekla dobroty, uklidila domeček v Třeskoprskách a urovnala množství sporů mezi zajícem Piňďou a prasátkem Bobíkem. Společně byli na mnoha místech zeměkoule, na jiných planetách i v minulosti nebo budoucnosti.

  Čtyřlístek

  Převzato ze serveru iDNES.cz

  Ljuba Štíplová

  30. dubna 1930 Chrudim – 24. září 2009 Praha

  Tvorbě pro děti se věnovala přes čtyřicet pět let. V Albatrosu v roce 1963 jako autorka ve svých třiatřiceti letech začínala. V Albatrosu jí vyšlo celkem sedmnáct titulů, některé opakovaně v reedicích a také v zahraničí. Nejpopulárnější je také díky večerníčkovskému zpracování cyklus o koťatech (Byla jednou koťata (1999), Pojď si hrát s koťaty (2003), Pojď s koťaty na výlet! (2005), Mezi námi koťaty (2005). Hlavní část její bibliografie obsahující téměř pět set položek souvisí s komiksem Čtyřlístek, který od konce šedesátých let nepřetržitě vytváří společně s Jaroslavem Němečkem. Počátkem roku 2008 obdržela CENU ALBATROS 2007 za celoživotní práci s dětskou knihou.

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (25)

  Příspěvek z 23. října 2009 v 15:30.
  sesese v něm napsala:

  je to super

  joooooooo muj kamos je zbira a tak mi naky dava jsou supr104

  Příspěvek z 14. října 2009 v 10:21.
  Barbořička v něm napsala:

  čtyřlístek

  ještě neumím číst

  Příspěvek z 9. října 2009 v 15:29.
  Bajíček v něm napsal:

  Reakce na marczétkav:

  Tak si kup knížku čtyřlístek.