Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Židé

  vydáno  •  Volný čas doma
  Můj kamarád říkal vtip: “Víš, jaký je rozdíl mezi židem a pizzou? Pizza nekřičí, když ji pálí v peci.“ Ve mně to zadunělo. Přepadl mě divný pocit, jako kdyby někdo umřel. Takové vtipy opravdu nemusím.

  Terezín byl děsivý, ale proti Osvětimi milosrdný, © Reuters

  Židé byli týráni a vražděni z naprosto nemyslných důvodů. Byli označováni žlutou hvězdou, kterou museli mít našitou na kabátech a jiných oděvech. Když Adolf Hitler rozpoutal válku, tak si všichni  dávali pozor na gestapo, což byla nacistická tajná policie.

  Zaujala mne kniha Hanin kufřík, o rodině Bradových. První koho odvezli z rodiny Bradových, byla jejich máma. Po několika dnech jim odvezli i tátu. Zůstali jen samotní sourozenci Jiří a Hana. Čím více se blížili vojáci k nim, byli víc a víc při sobě. Potom Hanu i Jiřího deportovali do Terezína, potom je odvezli do Osvětimi a tam byli ubytováni. Na jedné posteli bylo až osm dětí, kluci a holky byli rozděleni zvlášť. 

  Potom měl Jiří obrovské štěstí, podařilo se mu uprchnout během pochodu smrti.  Hana ale byla otrávená plynem v plynové komoře. Jiří o tom nevěděl až do té doby, dokud se nevrátil domů. Tam našel jednu Haninu kamarádku a ta mu vše řekla. Hana byla upálena v tentýž den, ve který dorazila do koncentračního tábora. Hana je mrtvá. 

  V roce 2000 se našel v Tokiu kufřík, na kterém bylo napsáno: Hana Brady, 16.5. 1931, sirotek. Paní Fumiko Išoka pátrala po majitelce kufříku. Jiří Brady ji pozval k sobě a řekl jí, že je Hanin bratr. Jiřímu je asi 80 let a žije v Kanadě v Torontu. Nyní společně s Funiko Išoko přednášejí o hrůzách nacismu a dělají vše proto, aby se podobné hrůzy v tomto světě již nestávaly.

  Více si přečtěte v knížce Hanin kufřík.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (13)

  Příspěvek z 12. srpna 2015 v 18:59.
  a_u v něm napsala:

  Nejlepší (nebo nejhorší?) na tom je, že Hitler byl také Žid.
  A největší zmetek a parchant, kterého kdy země nesla.

  Příspěvek z 5. srpna 2015 ve 23:32.
  MechovCity96 v něm napsal:

  Yop

  Mě černej humor nevadí... každej to má jinak, ale co se týče židů když jdu mimo vtipy tak všeobecně sou až na výjimky umírněný náboženství ale příjde mi že je lidi nemaj moc v lásce... ve středověku je neměli rádi, Hitler je chtěl vyvraždit a dneska EU zaplavuje Evropu největším nepřítelem židů.. bohužel židi to neměli a nikdy nebudou mít lehký...

  Emaaa v něm napsala:

  Sprcha

  Mimochodem, když jsem se o tom, co se dělo v koncentrácích dozvěděla poprvé, bála jsme se jít osprchovat., aby netekl místo vody plyn (wtf, plyn teče?:P)