Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zimní olympijské hry 2018

  vydáno

  Jedná se o asi největší událost letošního roku. Zimní olympijské hry 2018 v Pchjongčchangu. Ano, v tomto městě se složitým a těžce vyslovitelným jménem. Pokud se chcete o letošní olympiádě dozvědět více, přečtěte si tento článek.

  Olympijské hry, © stux

  Pojďme si tyto hry trochu více přiblížit a to pomocí jednoduchých otázek. Budu se na ně snažit odpovídat co nejlépe.

  Na úvod jednu takovou hodně obecnou...

  Co znamenají ty barevné kruhy na olympijské vlajce?

  Propojené kruhy na olympijské vlajce značí 5 kontinentů - Evropa (modrá), Asie (žlutá), Amerika (červená), Afrika (černá), Austrálie a Oceánie (zelená). A proč zrovna tyto barvy? Protože jakýkoli stát má alespoň jednu takovou barvu na své vlajce (počítáme i bílé pozadí).

  A teď už k samotným hrám:

  Kdy?

  Zimní olympijské hry se konají od 9. února 2018 do 25. února 2018. Zimní hry bývají o pár dní kratší než ty letní.

  Kde?

  Letos se konají v Asii na území Jižní Koreje ve městě Pchjongčchang. POZOR! Neplést s Pyongyangem! To je hlavní město Severní Koreji! Mnoho lidí si právě tato dvě města plete.

  Kolikáté jsou to hry?

  23. zimní olympijské hry. První zimní hry byly v roce 1924 ve francouzském Chamonix. V Jižní Koreji již proběhla letní olympiáda a to v roce 1988 v Soulu, který je hlavním městem Jižní Koreje.

  Jaký je letošní maskot?

  Letošním maskotem je bílý tygr Suhorang (v překladu něco jako „ochranný tygr“), který je znám z korejských lidových pohádek jako symbol důvěry a síly. Pro paralympijské hry byl vybrán černý medvěd Pandabi.

  Kolik je účastníků a v čem se soutěží?

  Celkově je 15 sportů (akrobatické lyžování, alpské lyžování, biatlon, boby, běh na lyžích, curling, krasobruslení, lední hokej, rychlobruslení, saně, severská kombinace, short track, skeleton, skok na lyžích, snowboarding) a 102 disciplín. Sportovců je 2 952 z 92 zemí.

  Jak jsou na tom Češi?

  Naše výprava je docela početná, jelikož z naší země dorazilo 94 sportovců, což je, podle mě, docela dost.

  A na závěr tu mám pár docela zajímavých otázek...

  Kdy a kde se můžu dívat na olympijské hry?

  Bohužel jen v televizi. A proč? Pokud teď bereme Českou televizi, tak opravdu jen v televizi, protože nesmí vysílat ani přes satelit, natož přes internet. Každá televize si koupí určitý počet hodin, které může odvysílat, a Česká televize jich má jen 190. Navíc je vždy každé televizi přesně určeno, kolik a co se může odvysílat. Nejvíce přenosů je ale na televizní stanici Eurosport. Dalším problém je časový posun +8 hodin. Když je u nás 10 hodin ráno, u nich je 6 hodin večer (18:00). Takže přímé přenosy mohou u nás někdy běžet i v jednu ráno.

  Proč jde vždy Řecko jako první na zahajovacím ceremoniálu?

  Protože olympijské hry pochází ze starověkého Řecka. Řecko tedy jako země, která dala začátek olympijským hrám, jde vždy první.

  Proč má Rusko olympijskou vlajku a ne vlajku své země?

  Doping. Vlastně je to vše jedna velká kauza. Rusko a doping. Někteří sportovci, kteří údajně používali látky pro vylepšení výkonnosti (doping), mají zakázáno jet na olympiádu. Jen hrstka ruských sportovců se mohla olympiády zúčastnit, ale jen pod neutrální vlajkou (olympijskou vlajkou). Pokud v dané disciplíně zvítězí Rus nebo Ruska, místo hymny ruské se hraje hymna olympijská.

  Co je to ta „Raškovka“?

  Raškovka je unikátní zimní čepice s bílou bambulí, která je součástí olympijského oblečení. Čepice má tmavě modrou, červenou a bílou barvu a byla inspirována Jiřím Raškou, skokanem na lyžích, který jako vůbec první Čech získal zlatou olympijskou medaili ze zimních her a to v roce 1968 v Grenoblu (Francie). Čepice připomíná kulicha našeho slavného vítěze Rašky.

  Kde bydlí sportovci?

  Sportovci bydlí v olympijské vesnici nedaleko sportovišť. Bydlí tam během her.

  Jaký je rozdíl mezi zahajovacím a závěrečným ceremoniálem?

  Zahajovací ceremoniál olympiádu zahajuje, je mnohem velkolepější a představí se zde celý tým. Zároveň také vzplane olympijský oheň (který letos urazil symbolických 2018 km). Závěrečný ceremoniál naopak olympiádu ukončuje, je méně známý a představí se zde jen vlajkonoši (tím naším je olympijská vítězka minulých her, Eva Samková). Bude uhašen olympijský oheň.

  Proč mají Korejci jen jeden tým?

  Korejci mají jeden tým jednak proto, protože mají sjednocený ženský hokejový tým, a také proto, protože bylo mezi zeměmi v době olympiády sjednáno příměří. Jinak by hrozilo, že se několik zemí olympiády neúčastní, protože by nebyla olympiáda bezpečná.

  Tak, to je vše. Doufám, že jste už naladili na tu správnou sportovní náladu a že budete podporovat své favority. A i když vás z druhého konce světa neslyší, mají vaši podporu. To je to hlavní.
  Nezapomeňte:
  „Sláva vítězům, čest poraženým.“
  „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.“

  Olympijské hry vlastně spojují svět, aby byl alespoň na určitou dobu v míru.

  Kolik myslíte, že bude medailí a jaké to budou? Napište do diskuse.

  Autorka: (14 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (20)

  Příspěvek z 6. dubna 2018 v 15:49.
  vikinka28 v něm napsala:

  moc mě to zajímalo straaašně perfektní článek

  Příspěvek z 18. února 2018 v 10:25.
  zuzukrecek1 v něm napsala:

  Dubai: Děkuji. R^

  Příspěvek z 17. února 2018 v 8:21.
  Dubai v něm napsala:

  pěkný článekR^