Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Získání průkazu vůdce malého plavidla

  vydáno  •  doprava

  Toužíte si zkusit někdy řídit motorové plavidlo a přitom získat průkaz VMP? Jak jsem se k tomu dostal a co k tomu bylo potřeba se dozvíte ve článku.

  Uzel k uvázání lodi, © mcfisher

  Jak mne napadlo si průkaz udělat?

  Můj příbuzný, který pracuje u Policie ČR, měl kdysi možnost získat průkaz VMP (vůdce malého plavidla). Ukazoval mi fotky a učebnice, které si tehdy pořídil v rámci kurzu na VMP. Zdálo se mi to velice zajímavé a říkal jsem si, že bych to chtěl také vyzkoušet. Několikrát jsem na internetu narazil na reklamy k získání průkazu VMP. Půl roku jsem o tom přemýšlel, ale nepřiměl jsem se do kurzu přihlásit. Po nějaké době mi do e-mailu přišlo oznámení, které jsem odebíral, že kurz na průkaz VMP je možné absolvovat se zajímavou slevou. Cena včetně slevy byla 5 500 Kč a to mne motivovalo se přihlásit.

  Osvědčení o výsledku Ověření praktických dovedností (tzv. praktická zkouška)

  Jednoho srpnového slunného dne 27. 8. 2019, jsem se rozhodl a vydal se do Prahy (dle instrukcí uvedených na webu) do přístavu u Libeňského mostu. Byl jsem tam já a tři starší pánové asi okolo 35 let. Nejdříve proběhly administrativní záležitosti, zahrnující ověření občanského průkazu a vyplnění formuláře, dále následovala praktická zkouška. Na počátku bylo důležité umět vázat loď (bez této dovednosti nelze dělat závěrečnou zkoušku), poté jsme vyrazili na plavbu Vltavou po Praze, kde nám naši instruktoři vysvětlovali význam značek a situací v plavebním provozu, které mohou při plavbě nastat.

  Během plavby jsme se u kormidla střídali, zkoušeli jsme si samotné vedení plavidla, kotvení u břehu a na závěr průjezd plavební komorou. Po ukončení plavby, což bylo cca v 16.00 hodin, se dostavil na místo zkušební komisař. Všichni jsme se prostřídali, přičemž každý ovládal kormidlo asi 20 minut. Při plavbě nám komisař kladl otázky, které byly součástí teoretické přípravy. Všichni jsme zkoušku složili úspěšně. Jak jsme se od instruktorů mimoděk dozvěděli, občas se stává, že někdo zkoušku neudělá. Večer jsme konečně obdrželi potvrzení o absolvování praktické zkoušky.

  Přikládám video s typem lodi, s kterou jsme kurz absolvovali.

  Kategorie oprávnění

  Kategorie oprávnění vůdce malého plavidla:
  M – vedení malého plavidla bez vlastního strojního pohonu a plavidla s vlastním strojním pohonem bez omezení výkonu

  M20 – vedení malého plavidla bez vlastního strojního pohonu a plavidla s vlastním strojním pohonem s omezením výkonu motoru do 20 kW

  S – vedení malého plavidla bez vlastního strojního pohonu a plachetnice bez omezení celkové plochy plachet

  S20 – vedení malého plavidla bez vlastního strojního pohonu a plachetnice s omezením celkové plochy plachet do 20 m2

  Kategorie oprávnění vůdce rekreačního plavidla, které je malým plavidlem:
  I – na vnitrozemských zahraničních vodních cestách, na kterých je toto oprávnění uznáváno podle rozhodnutí mezinárodní organizace

  C – v pobřežních mořských vodách, na kterých je toto oprávnění uznáváno podle rozhodnutí mezinárodní organizace, do 1 námořní míle od pevniny nebo pobřežních ostrovů, do 4° Beaufortovy stupnice

  Zkratky kategorií vycházejí z angličtiny (M = motorized craft, S = sailing craft, I = inland waters, C = coastal waters). Číselný index podle kontextu vyjadřuje délku lodi v metrech nebo výkon motoru v kW nebo plochu plachet v m2.

  Zdroj: Wikipedie

  Obecně lze bez řidičského průkazu vést všechna malá plavidla s celkovou hmotností včetně povoleného zatížení nižší než 1 000 kg, výkonem motoru do 4 kW a plochou plachet do 12 m2.

  Písemné zkoušky

  Na podzim roku 2019 jsem se registroval na závěrečné zkoušky, konané v únoru 2020. Tyto se konaly v sídle Státní plavební správy v pražských Holešovicích. Otázky z každé skupiny si lze předem nastudovat a vyzkoušet na webových stránkách Státní plavební správy. Nemusíte mít tedy strach z neznámých otázek. Po úspěšných testech obdržíte průkaz vůdce malého plavidla, který má doživotní platnost.

  Já jsem skládal zkoušky pro skupiny: M, C (součástí skupiny C je i I). Zkoušku na skupinu S (plachetnice) jsem neabsolvoval. Naštěstí jsem to celé stihl předtím, než vypukla pandemie, čímž jsem se vyhnul, v té souvislosti, zpřísněným podmínkám a případnému odkladu zkoušky.

  Zájemcům radím, pokud si chcete zkusit řídit takové plavidlo a láká vás voda, tak do toho určitě jděte (věk min. 16). Je to příjemná projížďka a zábava. Pokud si uděláte průkaz VMP se skupinou C, můžete se plavit i na mořích v zahraničí (např. v Chorvatsku).

  Průkaz VMP

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 21. srpna 2022 ve 20:28.
  Rex999 v něm napsal:

  Diky:-):-)

  Příspěvek z 11. srpna 2022 ve 23:21.
  holka333 v něm napsal:

  Moc pěkný a hlavně zajímavý článek! Máš ode mě 5 tlapek :-)

  Příspěvek z 4. srpna 2022 ve 22:27.
  Rex999 v něm napsal:

  Díky. Nic by si s ním určitě neprovedla, to si jen myslíš :-)