Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zkoumám mutace exotického ptactva

  vydáno  •  Mazlíčci
  Mutace je úžasná věc, která hned zaujme. Musí se jí ale rozumět. Je to věcička opravdu složitá. I já se musím hodně věcí doučovat. Stále objevuji nové informace o mutacích, stále vznikají nové a nové mutace. Hodně lidí si myslí že jsem potrhlá, ale kdo umí, ten umí a kdo neumí, ten tomu nerozumí. Pojďme si něco z mutací představit, abyste i vy poznali, jaká je to super věc.

  Co jsou to mutace?

  U mnoha ptačích druhů se objevují změny v barvě, kresbě, struktuře peří nebo postoji a postavě.Tomuto jevu říkáme mutace. Mutace jsou dědičné. Mutace jsou všude, u zvířat, rostlin, virů i u lidí.

  Jaký je účel mutací?

  Většinou má mutovaný pták většinou menší šanci na přežití, jelikož je zbarven jinak než okolí, takže s ním nesplývá. Například bílý havran. U našeho domu mají hnízdo kosi černí a jeden samec má bíle skvrnitou hlavu.To je taky mutace. Mutace jsou běžné.

  Někdy jsou ale mutace prospěšné. Příkladem beru jednu naši můru, která se jmenuje drvopleň hrušňový. Je to motýl bílý s černými skvrnami. Vlivem kouře z aut a komínů zčernala nebo alespoň ztmavla kůra některých stromů, křídla některých drvopleňů vyměnila bílou se skvrnami za černou, aby splynuli s kůrou stromů.Takže mutace je v takovém případě něco jako zásah matky přírody, který zabrání vyhynutí druhu.

  V zajetí (voliérový chov exotického ptactva) se někdy stane, že se vylíhne mládě s odlišnou barvou peří (př. dvěma zeleným andulkám se vylíhne andulka modrá). Pokud si majitel nastuduje genetiku, může se tato andulka stát jedním rodičem nového barevného rázu. Ale ne vždy jsou mutace zachovatelné.

  Třeba andulka Chryzantéma má extrémně dlouhá pírka (ve skutečnosti jde spíše o vadu genetiky) a jen málo jedinců se dožije dospělosti. Jiné mutace jsou zase extrémně vzácné a je jen málo jedinců. Chov a rozmnožování určité mutace je velmi těžké a složité a jedinec třeba mladé vůbec nemá. Jde o štěstí.

  U jakých druhů ptactva jsou mutace?

  Opravdu u všech. V přírodě jde většinou jen o drobné změny v barvě, ale lidmi vyšlechtěné mutace jsou opravdu velmi výrazné a rozdílné od normálního zbarvení. Mutace vznikly například u: křepelek, křepelů (bažantovití), holoubků, hrdliček (holubovití), pěnkav, hýlů, čížků, zvonků, stehlíků, konopek, vrabců, čečetek, zvonohlíků, kanárů (pěnkavovití), astrildů, modroušků, amarantů, motýlků, vločkovníků, amadin, rýžovníků, stříbrozobek, panenek, chůviček, straček, amad, tygříčků, zlatoprsek, pásovníků, zebřiček (astrildovití), snovačů, vrabců (snovačovití), strnadů, šafránek, kněžíků, kubánek, jacarinů (strnadovití), kardinálů, pěnkav (kardinálovití), amazoňanů, kakaduů, ar, korel, alexandrů, papoušků dlouhokřídlých, u žaka (jedna mutace), papouška alexandřina, papouška kouřového, papouška nádherného, barnardů, aymarů, papoušků zpěvavých a mnohobarvých, papouška červenokřídlého, neofém, aratingů, eklektusů, papoušíčků, rosel, agapornisů, lorikulů, andulek, loriů (papouškovití), kruhooček (kruhoočkovití), timálií (timáliovití), bulbulů (bulbulovití), kosů, drozdů, šamů (drozdovití), loskutáků, špačků, leskoptví (špačkovití).

  A věřte mi, že tohle je jen ochutnávka.

  Nejvíce mutací má jednoznačně kanár a andulka vlnkovaná, za nimi papoušek zpěvavý, alexandr malý, aymara pruhovaný, papoušíček šedokřídlý, rosely, korely a apornisové (zejména agapornis růžovohrdlý).

   Snad se vám bude článek líbit. 

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!