Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Zkuste mapovat motýly

    vydáno  •  škola a poznání · volný čas venku · příroda · zvířata · ekologie
    Loni na přelomu jara-léta jsem se trochu nudila a přemýšlela, co bych mohla dělat. Protože mám ráda focení a přírodu, rozhodla jsem se vyrazit s foťákem na procházku. Fotila jsem všechno možné - rostliny, ptáky i mraky na obloze - když tu se mi připletl pod objektiv motýlek. Vyfotila jsem si ho, ale nevěnovala jsem tomu zvláštní pozornost.

    Housenky tohoto krásného motýla jsou vybíravé - žijí pouze na podražci křovištním. , © Radkaa

    Doma jsem se při třídění fotek zarazila právě nad fotkou motýla. Mám od malinka ráda přírodu, a tak jsem znala i základní druhy motýlů. Jenže tenhle ne a ne poznat. Hledala jsem na internetu, v knížkách. Nakonec jsem se rozhodla napsat na e-mailovou adresu uvedenou na stránkách lepidoptera.cz. Odpověď přišla, i s určením motýla. Byla to babočka síťkovaná, přesněji její jarní forma (ta je hodně oranžová, letní forma je tmavě hnědá). Zároveň mi přišla výzva, jestli bych nechtěla zkusit mapovat motýly. Docela mě to zaujalo, tak jsem začala hledat informace.

    Jasoň dymnivkový (Parnassius mnemosyne) patří mezi ohrožené druhy motýlů ČR.

    jasoň dymnivkový 

    Bělásek řeřichový (Anthocharis cardamines) saje nektar na plicníku lékařském

    bělásek řeřichový

    Brzy jsem zjistila, že mapování motýlů je velmi zajímavá činnost. Pokud se většinu času touláte venku, je to pro vás jako stvořené. Mapování spočívá v tom, že si všude všímáte různých motýlů. Zapisujete si je, je dobré i hodně fotit. Večer si napíšete do svých záznamů, co je dnes za den a jaké druhy motýlů jste viděli, klidně i další údaje. Tohle vlastně děláte celou dobu, co nějací motýli létají.

    Ostruháček ostružinový (Callophrys rubi) odpočívá na sluníčku.

    ostruháček ostružinový

    Okáč bojínkový létá na lukách, ve stepích, ale i ve světlých lesích.

    okáč bojínkový 

    Ke konci roku pak svoje záznamy dáte do počítače a pošlete na uvedenou adresu. Vaše záznamy pak přidají do celorepublikových. Tím se zjistí, kde žijí jací motýli a který druh například ubyl a nebo se nově objevil. Je to velmi zajímavé a i užitečné. Všechny potřebné infromace najdete na www.lepidoptera.cz.

    S mapováním jsem začala loni a letos budu pokračovat. Pokud se bojíte, že nemáte kvalitní foťák, nevadí. Já ho taky nemám, ale i s obyčejným dokážete udělat snímek, podle kterého půjde motýla určit. 

    Babočka bílé c (Polygonia c-album) odpočívá na kmeni stromu.Babočka bílé c (Polygonia c-album) odpočívá na kmeni stromu.

    babočka bílé c (Polygonia c-album) odpočívá na kmeni stromu

    Nedokážu říct, který druh, z těch, co jsem viděla, mi přijde nejzajímavější. Vlastně skoro všechny, protože předtím jsem se o ně nezajímala. Ale opravdovým klenotem je pro mě babočka bílé C. Jak jsem uviděla její bílé "céčko" na rubu křídla, byla jsem hrozně šťastná, jako kdyby to byl ten nejvzácnější motýl na světě.

    Mým snem by mohlo být vidět pěkně zblízka babočku bílé L, ale ta se u nás nevyskytuje. A taky bych ráda viděla otakárky. Nejčastěji jsem pozorovala babočku paví oko a modrásky, u kterých se mi špatně určuje druh.

    Otakárek fenyklový (Papilie machaon) je označován za jednoho z nejhezčích evropských motýlů.

    otakárek fenyklový

    Otakárek ovocný  patří mezi ohrožené druhy motýlů.

    otakárek ovocný 

    Často jsem také viděla babočku kopřivovou. Naopak jen jednou jsem viděla ostruháčka ostružinového (rezervace SOOS nedaleko Chebu). Zajímavé je sledovat, jak se u nás měnilo obsazení druhů. Na začátku července bylo nejvíce baboček a okáčů bojínkových. Začátek srpna si zase zabraly babočky a ke konci měsíce jsme mohli obdivovat na zahradě okáče zedního, který se u nás usídlil.

    Babočka admirál je jeden z největších denních motýlů.

    Naopak poslední tři pozorování patří babočce admirál. Tuhle babočku jsem viděla ještě 12. října. Nejvíce motýlů jsem pozorovala na Kladensku, kde se pohybuji nejvíce. Máme tu hodně luk. Jednou jsem viděla i obrovské hejno běláska řeřichového. Mohlo mít snad kolem 50 jedinců.

    více o motýlech

    Koláčkova galerie motýlů - www.motyli.kolas.cz

    Webový klíč denních motýlů České republiky - www.lepidoptera.cz

    Fotogalerie motýlů - radkapalenikova.cz/galerie/motyli


    Autor:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuse

    Diskuse k článku  (18)

    Příspěvek z 24. června 2018 ve 21:37.
    Alfa_Beta v něm napsala:

    Zní to úžasně a zajímavě, ale s mojí fóbií z nich to není nic pro mě ;-(.

    Příspěvek z 24. června 2018 ve 20:14.
    SpitfireL v něm napsal:

    Všechny zdravím a musím se podělit s příjemnou návštěvou dnes v 15:43 mě doma na dvorku navštívil Otakárek ovocný.
    Pořídil jsem si také fotografie.
    Olomoucký kraj.

    Příspěvek z 2. srpna 2011 ve 20:12.
    tazka v něm napsala:

    rasti

    Motýly jsou nadherni už několikrat sem měla možnost vydět motýla babočku paví oko nádhera. Dokonce sem byla na výstavě motýlu ve skleníku fantamorgana v botanycké zahradě Troja, moc krásny.16