Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Zkuste pěstování vlastní zeleniny

    Moje babička vždycky pěstovala ovoce a zeleninu. Její výpěstky byly lepší než to, co jsme koupili v obchodě. Proto jsem se rozhodla si zkusit vypěstovat svoje první rajčátka.

    Ve velkoobjemovém zavlažovacím truhlíku už můžete pěstovat rajčata či papriky. K nim se dají klidně přisadit i kvetoucí balkonovky. , © Martina Čermáková

    Začátek března. To je prý ideální doba na vysetí rajčat, které jsem si chtěla zkusit sama vypěstovat. Zkuste to taky. Není to vůbec těžké. Poprvé jsem to zkusila minulý rok a letos se chystám znovu. Potřebujete k tomu jen hlínu na výsev, květináče nebo pro začátek klidně jen kelímky od jogurtů, semínka a vodu na zalití.

    Chtěla jsem si zkusit vypěstovat cherry rajčátka, které jsme měli doma a moc mi chutnaly. Proto jsem se rozhodla z nich získat semínka. Rajčátko jsem rozkrojila a vymáčkla z něj dužinu se semínky. Tu jsem nejdřív proprala ve vodě a pak vysušila na kuchyňské utěrce. Dejte pozor, aby vám zůstalo jen čisté semínko bez dužiny. Pokud by na něm zůstaly zbytky dužiny, semínko by mohlo chytit plíseň a nevyklíčit.

    Poté si naplníme květináčky hlínou. Pokud používáte kelímek od jogurtu, udělejte v něm dole dírku, aby mohla odtéci přebytečná voda, pokud by bylo rajče přelité. Hlínu dáme asi 1-2cm od okraje a navlhčíme, na to se mi osvědčil rozprašovač. Do navlhčené hlíny dáme semínka rajčátek a zasypeme asi 1cm hlíny. Opět navlhčíme. Aby semínka klíčila, musí být hlína stále mokrá. Proto musíme hlídat, aby nám nevyschla. Proti vyschnutí se mi osvědčilo květináč zakrýt kouskem igelitového sáčku nebo potravinářské folie a zagumičkovat. Teď už jen necháme květináč na nějakém teplejším místě a hlídáme, jestli je hlína stále vlhká.

    Rajčátka klíčí rychle, asi do týdne se mi objevily první malé rostlinky. Když povyrostou, rozsázíme je tak, aby byla každá sazenička ve svém samostatném květináči. Rostou rychle. Poté je můžeme přesadit třeba do velkého květináče nebo kbelíku a třeba v květnu, když už je venku teplo, je přesunout ven - na balkon, terasu nebo i do venkovního záhonku.

    Úrodu jsem z nich sklízela v červenci a srpnu. Rajčátka byla výborná. Mnohem lepší než kupovaná z obchodu. Tak to zkuste taky, není na tom nic těžkého!

    Autor:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (5)

    Příspěvek ze 17. dubna 2017 v 7:04.
    radimf v něm napsala:

    super článek!

    fakt super! minulý rok jsem pěstovala rajčata, a teď proso (zrní pro papoušky...)
    krásně to klíčí, a to není ani týden! (skuste to pokud máte taky andulku!...)

    Příspěvek z 9. dubna 2017 ve 13:18.
    -Billík- v něm napsal:

    Reakce na dennisvet:

    Jo, ještě to zkus :) myslim že to ještě stihneš

    Příspěvek z 8. dubna 2017 ve 22:31.
    dennisvet v něm napsal:

    Otázka

    Ahojky, pěkný článek, chci se jen zeptat, jdou pěstovat i déle? Kdyby se zasadila třeba teď :).
    Předem díky
    Niana