Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zlatá ulička v Praze

  vydáno  •  Cestování · Města a místa

  Určitě už jsi byl někdy v Praze. Třeba na Pražském hradě, Karlově mostě či v Národním divadle. Ale byli jste už někdy ve Zlaté uličce? Vsadím se, že většina z vás ne. A já se vám pokusím v tomhle článku vysvětlit, co tam je a jak to tam vypadá.
  Jdeme na to!

  Zlatá ulička, © Eshli

  Umístění

  Začala bych tím, že se Zlatá ulička nachází na Pražském hradě. Ulička se nachází v severovýchodní části Pražského hradu, v prostoru parkánu mezi starší románskou hradební zdí a pozdně gotickou parkánovou hradbou v úseku mezi Bílou věží a Daliborkou.
  Praha 1 – Hradčany
  119 08

  Trocha historie

  Název Zlatá ulička vznikl, protože je spojovaná s alchymisty, kteří se zde pokoušeli o výrobu zlata. Nikdy však ve Zlaté uličce nebydleli. V 18. a 19. století se tak tedy Zlatá ulička stala domovem chudých pražských lidí namísto knězů a učenců. Zlatá ulička se tak stala inspirací mnoha českých spisovatelů, kteří zde hledali inspiraci. Například v domku č. 22 žil Franz Kafka.

  Domky jsou tam stavěné od konce 16. století a byly obývány do začátku 2. světové války. Celá ulice je dlážděná tzv. kočičími hlavami, ulička je úzká a domky připomínají domečky pro panenky. Nejvěrohodněji ukazuje podobu obydlí z 16. století dům č. 20. Podstřeší oblouků hradební zdi tvoří obranná chodba spojující Bílou věž s válcovou dělovou věží jagellonského opevnění – Daliborkou (v domku č. 12 se schodištěm vstupuje na terasu před touto věží).

  Co si zde můžete v současnosti prohlédnout:

  Návštěvníci si mohou prohlédnout a navštívit 9 domečků z celkových 16. Návštěvníci se seznámí se zařízením jednotlivých domečků. Je možno nahlédnout do starověké krčmy a podívat se, jak vyvařovalo pro vězně v Daliborce. Dále je možné si prohlédnout pravou zlatnickou dílnu, alchymistickou laboratoř, dům bylinkářky či obydlí slavné kartářky.

  Návštěvní doba

  duben–říjen 9:00 – 18:00
  listopad–březen 9:00 – 16:00
  zavírací den: 24. 12.
  Od 17 do 23 hodin není vstup zpoplatněn, ale expozice jsou uzavřeny.

  Vstupné:

  Zlatá ulička je součástí velkého i malého prohlídkového okruhu.
  Velký okruh: 350 Kč
  Malý okruh: 250 Kč
  Samostatně Zlatou uličku navštívit nelze.
  Po zavírací době je přístup volný bez prohlídky domků.

  Doufám, že se vám článek líbil. Napište mi do diskuse, jestli se vám článek líbil a jestli jste byli nebo se chystáte vypravit do Zlaté uličky.

  Autorka: (10 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 19. června v 11:10, upravený vzápětí.
  Viki_show v něm napsala:

  Trochu bych to ještě upřesnila a doplnila.
  Například v domku č. 22 žil Franz Kafka. - není pravda, byl to dům někoho z jeho příbuzných a on tam chodíl a psal, nikdy tam ale nežil dlouho;-)
  Taky bych doplnila že tam první domky vznikli tím že vojáci které tám chránili hradby, poprosili jestli by si tám nemohli postavít přístřešek na věci a odpočinek, převlečení atd.
  Po nějaké dobe se zeptali jestli by nemohli přidat takový malý domeček pro příbuzné jednoho z vojáků protože neměli kde bydlet a taky jím to povolili. A takhle to pomalu vzniklo... Nevím jestli je název voják úplně vhodný ale... Prostě ty lidé co to hlídali a i válčili z hradeb když byla potřeba jestli dobře chápu...
  Taky by se mělo něco přidat o věží Daliborka;-)
  A hlavně o bílé věží... Tam je zajímavosti až až.

  Příspěvek z 19. června v 11:03.
  Parníček512 v něm napsal:

  Zrovna včera jsem tam byl se třídou na výletě a koupil si tam hezké kapesní hodinky.

  Příspěvek z 19. června v 8:05.
  Kubik111 v něm napsal:

  Ve zlaté uličce jsme byli. Hezky si to sepsala, ale jak říkala Rodé, mohlo být víc obrázků, nebo i víc textu. Na všechno, co Eshli: Rodé: Nevím jak tam dát… nevíš jak udělat se ptej, v poradně v redakční rozpravě v některých nástěnkách které slouží na dotazy k webu... ;-)
  Zatím takové 3 tlapky.