Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zlatý oříšek 2008 – kdo vyhrál?

  vydáno  •  Kultura · Sport · Hudba · Internet · Rodičům · Zlatý oříšek · Tanec
  Dalo by se říct, že Zlatý oříšek je vlastně taková soutěž soutěží. Můžete být mistr světa ve svém oboru, ale kromě vašeho oboru o vás nemusí nikdo další nic vědět. Pokud však díky svým dovednostem zabodujete ve Zlatém oříšku, pak máte šanci být opravdu vidět.

  Takhle vypadá z blízka cena pro vítěze soutěže., © Alík

  Tahle soutěž je zvláštní tím, že dává příležitost všem, kteří jsou aktivní, cílevědomí a v daném roce vytvoří nebo učiní v jakémkoliv oboru něco mimořádného.

  Aby dítě Zlatý oříšek získalo, nemusí mít samé jedničky, ale musí se prosadit v určité činnosti, být šikovné a něco vytvořit nebo mít třeba nápad na projekt prospěšný ostatním lidem.

  Patronem projektu je herec, senátor a ředitel divadla Na Fidlovačce Tomáš Töpfer. Čím ho právě tento jubilejní, desátý Zlatý oříšek zaujal?

  Tomáš Töpfer, herec, senátor a ředitel divadla Na Fidlovačce je patronem Zlatého oříšku.„Myslím, že je krásné, že se ze Zlatého oříšku stala tahle dlouholetá tradice. Desáté výročí je krásný věk. To už novorozenec prodělal všechny dětské nemoci, už to není nic nahodilého, není to jenom jeden pořad, jedna nebo dvě akce, už je to tradice, už je z toho desátý ročník – a to jsem strašně rád. Takže nejvíc mě zaujalo to, že je to podesáté.“

  Kdo je NEJ?

  Při tak velké rozmanitosti oborů není vyhodnocování soutěžících snadné. Jen si zkuste poměřit výkon mistra světa v biketrialu s úspěšným vítězem klavírních soutěží. V prvním kole je ze všech přihlášek (chodí jich kolem 200) vybráno ve spolupráci s odbornou porotou 30 nominovaných dětí. Pak nastává další, nesmírně pracná etapa. Všech 30 nominovaných dětí osobně navštíví zástupci soutěže, aby získali co nejpodrobnější informace o jejich schopnostech a dovednostech.

  Vodítkem pro hodnocení jsou prokazatelné výsledky na přehlídkách, soutěžích, výstavy obrázků a další důkazy. Ze shromážděných materiálů o nominovaných dětech se zhotoví informační složka, kterou obdrží všichni členové výběrové komise. Každý z nich má deset hlasů, které dá svým favoritům. Pak se všechny hlasy sečtou a ti, kteří získali nejvíce bodů, jsou vítězi.

  Nový rok s oříškem

  Vítězové s dortem ve tvaru zlatého oříšku. Nevím, co děláte na Nový rok vy, ale já pravidelně usedám k televizní obrazovce ještě o něco dřív, než přednese svůj novoroční projev prezident republiky. V tu chvíli se totiž na obrazovce objevuje třicítka šikovných kluků a děvčat – finalisté Zlatého oříšku.

  Všechny nominované děti a kolektivy předvádějí televizním divákům své dovednosti a představit se v krátkém rozhovoru s moderátorem Alešem Cibulkou. A já nevím, co mám obdivovat dřív – dovednosti soutěžících a nebo moderátora, který musí být připraven na rozhovory o mnoha různých oborech! Teprve na konci tohoto pořadu se děti dozvědí, kdo vyhrál.

  Novináři mají možnost poznat desítku držitelů Zlatého oříšku na slavnostní tiskové konferenci. Řeč je nejen o tom, jak kdo naloží s cenou (každý vítěz získá 10 000 Kč), ale i o tom, jakých úspěchů si děti nejvíc považují a jaké mají představy o svém budoucím životě. Jeden z vítězů, Filip Zaykov, připomněl i to, že aby děti mohly být úspěšné, musí tomu věnovat nějaké úsilí nejen ony samy, ale také jejich rodiče:

  Filip Zaykov, hra na housle a klavír„Pro mě to je hodně velký úspěch, mám radost z vítězství i z té ceny, ale ty peníze dám mámě, protože díky ní hraji jak na klavír, tak na housle, protože od malička se mnou jezdila na hodiny a všude se mnou chodila ona, i když měla hodně práce. Ale do cvičení mě nutit nemusela, to cvičím sám od sebe. Samozřejmě ne pořád, taky jdu za klukama a taky se občas starám o sestru. Dneska mám velkou radost, že jsem získal Zlatý oříšek.“

  Internetové stránky www.zlaty-orisek.cz

  Již třetím rokem fungují internetové stránky www.zlaty-orisek.cz, které průběžně informují o všem, co se týká projektu. Můžete navštívit Galerii Zlatého oříšku, kde jsou vystaveny práce dětí z různých výtvarných ateliérů a kroužků; sekci Co právě dělají, kde se průběžně hlásí vítězové minulých ročníků a píší o své současné činnosti.

  ZLATÝ OŘÍŠEK 2008 a jeho vítězové

  BONI PUERI
  Zástupce pěveckého sboru Boni Pueri.Sbor chlapců od osmi let, účinkuje po boku význačných umělců (José Carreras), absolvuje profesionální turné např. po USA, Kanadě, Japonsku. Účinkuje na Pražském jaru.

  Marie Černá (1995)
  Marie ČernáVěnuje se literární činnosti, získala  1. místo v celostátní literární soutěži ministerstva vnitra Svět očima dětí, 1. místo v celostátní soutěži Dopiš Ivonu Bře­zinovou a má řadu dalších úspěchů.

  Martin Fiala (1994)
  Martin Fiala, programováníZajímá ho programování, vytváří freewarové encyklopedie. Chystá jeden velký projekt, který bude shromažďovat články z různých světových encyklopedií a bude přizpůsoben pro nevidomé.

  Markéta Frajkowská (1993)
  Markéta Frajkowská, tanec a baletVěnuje se tanci a baletu. Je absolutní vítězkou všech tanečních kategorií na MS v USA pro rok 2008.

  Jan Kurník (1999)
  Jan Kurník, krasobrusleníVěnuje se krasobruslení, je vítězem Českého poháru 2007/2008 a Evro­ps­kého kritéria.

  Markéta Laštovičková (1996)
  Markéta Laštovičková, hra na akordeonHraje na akordeon, je vítězkou celo­státního kola mezinárodní soutěže V-ACCORDION CONTEST 2008.

  Matěj Popelka (1997)
  Matěj Popelka, biketrialVěnuje se biketrialu, MS a ME 2008, 1. místo v průběžném pořadí českého poháru 2008.

  Tomáš Vrána (1994)
  Tomáš Vrána, hra na klavírHraje na klavír už od čtyř let, od roku 2004 do 2008 obsazuje stále první a druhá místa v prestižních soutěžích, zejména Prague Junior Note. Je absolutním vítězem celé soutěže pro rok 2008.

  Lenka Zahradníková (1994)
  Lenka Zahradníková, závodní běhání za zrakově postižené, hra na klavír a housleVěnuje se závodnímu běhání za zrakově postižené a hře na klavír a housle. V roce 2008 získala 1. místo na MČR ZP v běhu na 60, 150, 300 a 600 m v kategorii B2.

  Filip Zaykov (1997)
  Filip Zaykov, hra na housle a klavírVěnuje se hře na housle a klavír a získal řadu ocenění na národních a mezi­ná­rodních houslových a klavírních soutěžích od roku 2005 až do roku 2008. Hrál v Rudolfinu na koncertě Josef Suk uvádí mladé talenty. Sportuje, skládá hudbu a je vynikajícím žákem.


  Kačka Adámková získala Zlatý oříšek Alíka.Zlatý oříšek Alíka

  Kromě deseti vítězů, které mezi finalisty vybírá odborná porota, mohou o "svých" držitelích oříšků hlasovat také dětští diváci České televize či posluchači rozhlasového pořadu Domino.

  V loňském roce jste se mohli poprvé zapojit do hlasování také. A právě na základě hlasování čtenářů tohoto serveru byl poprvé udělen také Zlatý oříšek Alíka. Získala jej Kačka Adámková, která soutěží v diskotancích. Více čtěte ZDE

  V udělování Zlatého oříšku Alíka budeme pokračovat i letos. Opět představíme všech 30 finalistů, z kterých si budete moci vybrat toho "svého". O startu tohoto hlasování vás budeme včas informovat.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 24. května 2009 v 11:51.
  apolo1140 v něm napsal:

  moje Zviditenění

  Ja už jsem byl vítězem v rybaření 7 na moravě a 3 ve slezku a4 v čechách.21

  Příspěvek z 8. března 2009 v 18:24.
  madla3 v něm napsal:

  madla

  1234567812121313

  Příspěvek z 8. března 2009 v 18:23.
  madla3 v něm napsal:

  hahoj všichni ja sem magda raszková jesli semnou chce semnou

  hahoj všichni ja sem magda raszková jesli semnou chce semnou kamaradit tak až mi pišou na icq a emal moje icq je 394796320 a emal madla159357@seznam.cz4