Alíkovina

Zlatý oříšek 2009 získali hasiči, historik, golfistka i hudebníci

vydáno  •  Kultura
Soutěž Zlatý oříšek je zvláštní tím, že nemá kategorie věkové ani oborové. A tak může vyniknout opravdu každý, kdo dokáže něco mimořádného. Jedno má však skupinka děvčat a kluků, kteří získali 10 000 korun a keramického ptáčka se zlatým oříškem v zobáčku společné: píli a vytrvalost.

Takhle vypadá z blízka cena pro vítěze soutěže., © Alík

Letos na tradičním setkání vítězů XI. ročníku Zlatého oříšku se zástupci médií vedle sebe ve slavnostně vyzdobeném sále Kaiserštejnského paláce na Malé Straně usedli zástupci mnoha oborů.

Představili se nám hasiči, zpěváci, motocyklový závodník na minibiku, golfistka, kytaristka, houslistka, historik, výtvarník, režisér animovaných filmů a dvě herečky. Tedy ve skutečnosti žáci základních škol či víceletých gymnázií, kterým se podařilo vyniknout v jednom či více oborech.

Někteří přijeli hodně zdaleka. Jak jsme zjistili, šikovné děti žijí opravdu v celé republice. Tentokrát soutěžící přijeli z těchto měst: Ostrov, Brandýs nad Orlicí, Šaratice, Jilemnice, Chlumec nad Cidlinou, Police nad Metují, Všejany, Liberec, Plzeň a Praha.

Byli mezi nimi mistři světa, účastníci světových festivalů a soutěží, mistr Itálie i Rakouska, absolutní vítězka houslové soutěže, držitelka 1. místa v žebříčku České golfové federace v kategorii mladší žákyně, vítěz celostátního kola dějepisné olympiády.

Jiří Kotmel, ředitel a hlavní organizátor Zlatého oříškuZvláštností loňského ročníku byla velká účast dětí talentovaných ve více oborech. Ředitel soutěže Zlatý oříšek, Jiří Kotmel k tomu říká: "Je obdivuhodné, jak mnoho dětí má velmi široké spektrum zájmů - od sportu přes jazykové znalosti až po hudební a další, umělecké obory. Objevují se však i obory netradiční, až neobvyklé. Příkladem může být soutěžící ve znalostech bible. To vše zdvihá rok od roku úroveň a zajímavost soutěže, ale na druhé straně klade stále větší nároky na odborníky, kteří různé obory posuzují."

Hlavní Zlaté oříšky byly uděleny, ale ještě tři můžete ovlivnit i vy. Podobně jako v minulých letech, budou svůj Zlatý oříšek moci udělit nejen posluchači rozhlasového pořadu Domino, ale také dětší diváci České televize a čtenáři Alíka.

O hlasování na našem webu vás budeme včas informovat. Podobně jako finálová porota budete při hlasování o Zlatý oříšek Alíka vybírat nikoli z deseti vítězů, ale ze všech 30, kteří postoupili do finále a mohli jste je na Nový rok vidět v televizi.

Zlatý oříšek 2009 a jeho vítězové

Držitelé Zlatého oříšku za rok 2009.

Marek Erben
Marek Erben vytváří animované filmy.Marek vytváří animované filmy, které vycházejí z jeho oblíbené stavebnice LEGO. Filmy se promítaly v novopackém kině a na filmovém festivalu v Malechovicích. Hraje také na saxofon a klarinet.

Mladí hasiči Chlumec nad Cidlinou
Zleva mladí hasiči z Chlumce nad Cidlinou, Pavel Vajík a Filip Salač.Mladí hasiči jsou děti s průměrným věkem 14 let, pravidelně se umísťují na předních místech mezinárodních soutěží, naposledy získali titul Mistři světa 2009.

ORCHESTRA PICCOLA MA Giocosa
Zástupci žákovského orchestru Orchestra Piccola ma Giocosa.Zástupci žákovského orchestru Orchestra Piccola ma Giocosa.Žákovský orchestr, který v národní soutěži ve hře žákovských orchestrů Olomouc získal 1. cenu za umělecké vedení a na Concerto Bohemia 2009 získal rovněž 1. cenu s odměnou hrát na koncertě vítězů v Praze na Žofíně. Koncert přenášela Česká televize a Český rozhlas.

Eliška Rojíková a Věra Tomanová
Eliška Rojíková a Věra Tomanová z divadelního souboru HOP-HOP v Ostrově.Eliška Rojíková a Věra Tomanová z divadelního souboru HOP-HOP v Ostrově.Jsou členkami divadelního souboru HOP-HOP. S představením Ruby a Garnet postoupily na národní přehlídku Dětská scéna. Získaly nominaci a účast na Jiráskově Hronově, na světovém festivalu dětského divadla v Lingenu, na festivalu dětského divadla ve Švýcarsku. Účastnily se festivalů v Rakousku, Itálii, Německu.

Filip Salač
Filip Salač, motocyklový závodník na minibiku.Motocyklový závodník na minibiku. Obsadil 1. – 3. místo na mistrovství Itálie – nejvýše ceněné závody Minibike. Podruhé mistr Rakouska – 7. místo na ME, je první mezi českými jezdci.

Eva Schäferová
Eva Schäferová (housle).Je absolutní vítězkou 13. ročníku Mezinárodní houslové soutěže Josefa Muziky, 3. místo obsadila v Kociánově houslové soutěži v Ústí nad Orlicí, zároveň je členkou mezinárodního symfonického orchestru Euroopera.

Vojtěch Štajer
Vojtěch Štajer (výtvarné umění).Úspěchy dosáhl v mnoha zahraničních výtvarných soutěžích: Japonsko – Kanagawa – zvláštní cena v celosvětové soutěži, ale i v mnoha celostátních. Například Cesta dvou bratří, Alšova země, Zvíře není věc, Malujeme po síti, Evropa ve škole. Zlatou medaili získal v mezinárodní soutěži Rainbou v Mad'arsku. Vystavoval na celostátních i mezinárodních výstavách (Slovinsko, Řecko, Mad'arsko).

Johana Šteindlerová
Zleva Johana Šteindlerová (golf, klavír) a Hedvika Švendová (katara).Hraje závodně golf. Od roku 2005 vyhrála desítky turnajů v Čechách, získala stovky medailí a pohárů. V roce 2005 byla objevem roku. V roce 2009 obsadila 1. místo v žebříčku České golfové federace v kategorii mladší žákyně, 39. místo v amatérském žebříčku žen, získala nominaci na americkou i evropskou tour. Hraje také na klavír. V roce 2009 získala ve slovenské klavírní soutěži 1. místo a 3. místo v mezinárodní soutěži Amadeus v Brně.

Hedvika Švendová
Zleva Johana Šteindlerová (golf, klavír) a Hedvika Švendová (katara).Hraje na kytaru, obsadila 1. místo v mezinárodní kytarové soutěži a získala cenu za vynikající interpretaci skladby soudobého českého autora ve skladbě Štěpána Raka: Toccata.

Pavel Vajík
Zleva mladí hasiči z Chlumce nad Cidlinou, Pavel Vajík a Filip Salač.Jeho oblíbenými obory jsou historie a biologie. V roce 2009 získal 1. místo v celostátním kole dějepisné olympiády, v letech 2007-2009 se účastnil v okresních kolech biologické olympiády, matematické olympiády, Pythagoriády, dějepisné olympiády (obsadil většinou 1. nebo 2. místo).

Již třetím rokem fungují internetové stránky www.zlaty-orisek.cz. Průběžně informují o všem, co se týká projektu. Můžete navštívit Galerii Zlatého oříšku, kde jsou vystaveny práce dětí z různých výtvarných ateliérů a kroužků; sekci Co právě dělají, kde se průběžně hlásí vítězové minulých ročníků a píší o své současné činnosti.