Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zlatý oříšek 2010 - představujeme vítěze

  vydáno  •  škola a poznání · volný čas doma · volný čas venku · rodičům · Zlatý oříšek · soutěže
  Slůvko talent se v českých médiích v loňském roce skloňovalo v mnoha pádech. Jenže většinou měli všichni na mysli talent, který se dá ostatním dobře předvést, nejlépe někde na jevišti. Ale jsou i obory, v kterých se mimořádné dovednosti tak snadno ukázat nedají. Neznamená to však, že by tyhle výkony byly méně hodnotné. Jen prostě nejsou tolik vidět.

  Tradičně krájení připadá na nejmladšího vítěze Zlatého oříšku. , © Radkaa

  V některých zatím není ani možné změřit s ostatními síly. Ale právě díky soutěži Zlatý oříšek se mohou o výhru ucházet jak mistři světa tak i ti, o jejichž talentu (zatím) ví jen blízké okolí. Děti a kolektivy, které zvítězí, získají sošku ptáčka se zlatým oříškem v zobáčku od brněnského výtvarníka Jaroslava Homoly, ale i možnost ukázat ostatním, co umějí a zviditelnit se v médiích. Po takovém úspěchu většinou dostávají i více podpory, příležitostí, a navíc obdrží šek na 10 000 Kč.

  Jiří Kotmel, hlavní organizátor soutěže Zlatý oříšek, si vytváří pozoruhodnou kartotéku. Pečlivě v ní ukládá názvy oborů, v kterých kluci a děvčata dokázali vyniknout. Za dobu fungování soutěže napočítal 65 různých disciplín a každý rok mu přibývá nějaká nová. V loňském roce si připsal střelbu, závody na motorových člunech či brazilské bojové umění capoeira. Zatímco v některých oborech mohou kluci a děvčata své síly měřit i na mezinárodním kolbišti, v jiných disciplínách zatím žádné soutěže neexistují.

  Miroslav Mrajca vyniká v matematice a skládá origami.

  Miroslav Mrajca skládá origami. Zatím marně hledá soutěž, kde by změřil své dovednosti.

  Na setkání vítězů XII. ročníku Zlatého oříšku za rok 2010 jsme měli velkou radost. Ukázalo se, že mezi desítkou oceněných jsou také ti, které jsme vám už na stránkách Alíka představili, konkrétně autorka webu Folmíci Anna Voříšková a Radka Janků, jedna z vítězek výtvarné soutěže serveru Alík.cz - Nejkrásnější Vánoce.

  Radka Janků se věnuje výtvarnému umění, hudbě a literatuře.

  Radka Janků přivezla ukázat obraz nazvaný Ledová jeskyně. 

  Letos na tradičním setkání vítězů XII. ročníku Zlatého oříšku se zástupci médií vedle sebe ve slavnostně vyzdobeném sále Kaiserštejnského paláce na Malé Straně usedli zástupci mnoha oborů. O některých z nich jste už možná slyšeli (Patricia Janečková - vítězka soutěže Talentmania), o některých možná ještě hodně uslyšíte.

  talent

  – nadání. Z latinského talentum, a to z řeckého talanton váha, hodnota. Zdroj: Stručný etymologický slovník jazyka českého

  Můžete se přesvědčit, že držitelé Zlatého oříšku jsou opravdu z celé republiky. Tady jsou místa, odkud pocházejí: Ludgeřovice, Ostrava-Dubina, Nejdek, Třinec, Kostelec nad Orlicí, Lužice u Hodonína, Rakovník a nechybí ani zástupci tří pražských městských částí – Praha 5, Praha 6 a Praha 7.

  Možná budete překvapeni, když vám prozradíme, že ten kdo získá Zlatý oříšek, nemusí mít samé jedničky a spousty medailí. Může ale být šikovný, mít nápad na projekt, který někomu nebo něčemu prospěje. Zlatý oříšek tak získají i děti, které by jinak oceněny být nemohly.

  Půvab Zlatého oříšku je tedy v rozmanitosti oborů, v tom, že dává příležitost všem. Je samozřejmě velmi těžké porovnat výkony v různých oborech, ale vodítkem pro výběrovou komisi jsou prokazatelné výsledky v přehlídkách, závodech, soutěžích nebo jinak doložené úspěchy (výstava, vytištěná kniha).

  tomáš TÖpfer - patron projektu

  Tomáš Töpfer, herec, senátor a ředitel divadla Na Fidlovačce je patronem Zlatého oříšku.Je to soutěž, která běží už řadu let a pokaždé mě překvapí, když se objeví nějaké nové soutěžní obory. Je tomu tak i letos, děti jsou úžasné, šikovné a já jsem hrozně rád, že Zlatý oříšek existuje. A to navzdory různým "supersoutěžím", kde mají všichni talent a mezi nimi se objeví i děti.

  Já si však myslím, že se děti nemají míchat do dospělých kategorií. Jsem rád, že Zlatý oříšek je speciálně pro děti, že to není nějaká super show, ale že děti povzbuzuje dobrým příkladem a ukazuje, čeho všeho lze dosáhnout nejen talentem, ale i pílí a vytrvalostí.

  A tady už jsou jména vítězů. Do XII. ročníku soutěže se přihlásilo 186 dětí. Z nich bylo nominováno odbornou porotou 30 kandidátů z celé republiky a výběrová komise určila 10 vítězů:

  Jana Coufalová - krasobruslení
  Jana Coufalová se věnuje krasobruslení.Bruslařský klub LR cosmetic, mistryně ČR 2008/09 v kategorii mladších žaček, mistryně ČR 2009/10 v kategorii žaček, 2x účastnice zimní olympiády dětí a mládeže, vždy získala stříbrnou medaili.

  Radka Janků - umění výtvarné, hudební, literární
  Radka Janků se věnuje výtvarnému umění, hudbě a literatuře.Vítězka celostátní literární soutěže prvotiny Olomouc, výtvarná soutěž O hejtmanský mobil 2010 – 1. místo

  Patricia Janečková – operní zpěv
  Patricia Janečková soutěžila v operním zpěvu.Dva roky je členkou Dětského operního studia při Národním divadle Moravskoslezském v Ostravě. Mezi její úspěchy patří role v opeře Kouzelná flétna, koncertní vystoupení s Janáčkovou filharmonií Ostrava, koncert Jeunesses musicales. Je zrakově postižená, všechny texty se musí učit zpaměti.

  Agáta Kestřánková - spisovatelka
  Agáta Kestřánková se věnuje tvůrčímu psaníAgáta je autorkou knihy povídek Rytíři a jiná havěť. Své první povídky napsala v 11 letech. Za pohádku Abecedníček získala nejvyšší ocenění v soutěži Zlatá Ema, povídka Cesta mrtvé duše a prázdného těla se umístila na stupních vítězů v soutěže internetového portálu Meredit. Připravuje druhou knihu povídek se špatným koncem.

  Marie Viola Mojzešová - hra na klavír, balet
  Marie Viola Mojzešová hraje na klavír a věnuje se baletu.Vítězství v mnoha klavírních soutěžích, například absolutní vítězka mezinárodní soutěže Amadeu Brno, 1. cena na Festivalu mladých klavíristů v Polsku. Vystupuje ve Státní opeře Praha v představeních Spící krasavice a Labutí jezero

  Miroslav Mrajca - origami, matematika
  Miroslav Mrajca vyniká v matematice a skládá origami.Skládá papírové skládačky origami od nejznámějších autorů. Úspěšný je také v matematice. Na olympiádě z matematiky obsadili v okresním kole 1. místo, v soutěži Pythagoriáda byl také 1. na okrese.

  Aleš Poláček - sportovní střelba
  Aleš Poláček se úspěšně věnuje sportovní střelbě.Trojnásobný mistr ČR VzPu 30 (vzduchová puška, 30 ran na vzdálenost 10 metrů), trojnásobný mistr ČR VzPu družstva, jednou druhé místo MČR sportovní malorážka (SM) 60 ran vleže, dvakrát mistr ČR SM 60 vleže, třikrát mistr ČR SM 60 – družstva. Výsledky ve sportovní malorážce jsou v kategorii dorostenců do 19 let. Mistr ČR ve střelbě z malorážky na mizivé cíle a držitel Českého rekordu v kategorii dorost. Na setkání olympijských nadějí z celého světa se v Plzni jako jediný zástupce ČR probojoval do finále a vystřílel si mezi juniory do 21 let druhé místo.

  Kamila Šošovičková - zpěv
  Kamila Šošovičková zpívá lidové písně a hraje na cimbál. Zpěváček 2010 – 1. místo v celostátní soutěži dětských lidových zpěváků Velké Losiny, hraje na cimbál.

  TY-JÁ-TR - divadelní soubor
  Zástupci divadelního souboru TY-JÁ-TR.Věnují se charitativní akci Putování s huculem, mají recitační úspěchy na akcích jako je Pražské vajíčko, Otvírání, Brnkání v Brně. Účastní se mnoha festivalů, například Mezi ploty.

  Anna Voříšková - výtvarná činnost
  Anna Voříšková se věnuje výtvarné činnosti.Autorka dětských webových stránek folmici.cz, které měsíčně navštíví 7 000 návštěvníků, spolupracuje s neziskovou organizaci Zdravotní klaun. Prostřednictvím webu Anna zorganizovala tvorbu přáníček pro pacienty v nemocnicích. V březnu 2010 v Bruselu zvítězila v celoevropské soutěži E-skills week v kategorii Digital Competence – Women. S Annou také vyšel rozhovor na portálu Alík.cz. Loni se Anna stala jedním z vítězů v soutěži Juniorinternet v kategorii juniorweb do 15 let.

  jak to bylo dál?

  Řada z držitelů Zlatého oříšku z minulých let je velmi úspěšná. Nabízíme jména alespoň několika z nich.

  V roce 2005 se mezi vítězi Zlatého oříšku objevilo jméno Karel Abraham. Uplynulo šest let a tento motocyklový závodník patří do světové špičky. Ale skvěle si vede i řada dalších.

  V roce 2006 získala Zlatý oříšek Lucie Horná, tehdy jedenáctiletá baletka. Dnes sbírá úspěchy jako sólistka ve Vídeňské opeře. V témže roce byl mezi vítězi také žonglér Václav Peca. Dnes vystupuje v různých zábavných pořadech. Vidět jsme ho mohli třeba v pořadu na ČT1 Manéž Bolka Polívky, kde měl se svým žonglérským vystoupením sladěným s hudbou velký úspěch.

  V roce 2007 se z vítězů prosadil Ruda Dyr, který dělá animované filmy a kreslí komiksy. V témže roce získala Zlatý oříšek i Andrea Hauerová soutěžící ve zpěvu. Studuje úspěšně konzervatoř, účastní se natáčení dětských pořadů v televizi a dostala příležitost vystupovat jak pěvecky, tak i herecky v divadle Na Fidlovačce.

  Vítězka Zlatého oříšku z roku 2008 Marie Černá soutěžila v tvůrčím psaní. Tehdy 13letá už vydala svou první knížku.

  www.zlaty-orisek.cz

  Zlatý oříšekJiž čtvrtým rokem fungují internetové stránky www.zlaty-orisek.cz. Průběžně informují o všem, co se týká projektu. Můžete navštívit Galerii Zlatého oříšku, kde jsou vystaveny práce dětí z různých výtvarných ateliérů a kroužků; sekci Co právě dělají, kde se průběžně hlásí vítězové minulých ročníků a píší o své současné činnosti. Od ledna 2010 si můžete Zlatý oříšek přidat také mezi své oblíbené stránky na facebooku.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (17)

  Příspěvek z 6. května 2011 v 15:10.
  pipiterka v něm napsala:

  Lol

  Anička je nejlepší !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Příspěvek z 21. února 2011 v 19:33.
  Aja222 v něm napsala:

  Reakce na pipi1:

  Ty jsi spíš blbec,měj si to pro sebe a ne že to tady budeš říkat!202020202020202020202020202020202020    Někomu se třeba líbí a mě se líbí moc jak zpívá.

  Příspěvek z 21. února 2011 ve 12:26.
  muminek123 v něm napsal:

  Reakce na pipi1:

  to je pravda 4