Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zlatý oříšek 2011 – uvidíme jeho držitele na olympiádě?

  vydáno  •  Zlatý oříšek · Škola a poznání · Volný čas doma · Kultura · Sport · Rodičům · Tanec · Rodina · Soutěže
  Mistr Evropy a čtyři mistři České republiky. K tomu další šikovní kluci a děvčata. Každý z nich se věnuje jiné činnosti, ale přesto mají všichni jedno společné: patří ve svých oborech mezi nejlepší nejen v rámci republiky, ale často i v mezinárodním měřítku.

  Ondřej Matějík se jako nejmladší držitel Zlatého oříšku za rok 2011 ujal krájení oříškového dortu., © Radkaa

  Možná se vám to bude zdát neskromné, ale někteří z nich sní i o účasti na olympiádě. A nejen sní. Také pro to hodně dělají. Že není možné porovnávat výkony hudebníků a tanečníků s šachisty či gymnasty? Ano, nedá se říct, že mistr republiky ve sportovní gymnastice je víc než mistryně v šachu. Navíc, když každý z nich závodí v jiné věkové kategorii. Proto také projekt Zlatý oříšek nemá kategorie ani pořadí. Je prostě 10 zlatých oříšků – sošek od výtvarníka Jaroslava Homoly - a ty získá desítka finalistů.

  Zlatý oříšek - cena pro vítěze

  Do XIII. ročníku Zlatého oříšku se loni přihlásilo 183 šikovných kluků a děvčat ve věku 6 – 14 let. Tři desítky z nich získaly nominaci a měli jste je možnost vidět na Nový rok v České televizi. Dnes vám představíme desítku těch, kteří zvítězili a za loňský rok se stali držiteli sošky, diplomu a šeku na 10 000 Kč.

  Zdá se vám, že vyhráli spoustu peněz? Ano, na první pohled to tak vypadá. Ale jen do chvíle, než zjistíte, kolik jejich koníčky stojí. Hodně spolyká cestování na soutěže, mnohdy se platí i za start v soutěži, nákladné bývá potřebné vybavení, nemálo stojí také kvalitní trenéři či učitelé.

  Když měli novopečení držitelé ocenění Zlatý oříšek novinářům prozradit, jak s penězi naloží, vysloužili si někteří za svou odpověď pobavený úsměv přítomných. Třeba úspěšný violoncellista Vilém Vlček bez zaváhání prohlásil, že si koupí nový smyčec. Chvíli to vypadalo, že si ze všech kolem dělá legraci. A tak raději moderátor Aleš Cibulka otázku zopakoval. Vilém vysvětlil, že pokud si má koupit kvalitní smyčec k violoncellu, opravdu ho bude stát několik tisícikorun.

  Neméně pohotově soutěžící odpovídali na otázku čím by chtěli být. Většina by ráda ve svých oborech dosáhla na nejvyšší mety. Například Michal Duda, který začal se sportovní gymnastikou až v sedmi letech, se netají tím, že by do své sbírky medailí a pohárů rád přidal trofej nejcennější - zlatou olympijskou medaili. Budeme mu držet palce, ať se mu, podobně jako ostatním, jeho sen splní.

  Dnes vám představíme vítěze loňského Zlatého oříšku. Za rok mezi jmény nejlepších může být třeba i to vaše. Co pro to udělat? Přihlášky do dalšího ročníku je možné posílat až po začátku června, včas vás na to upozorníme. Ale pokud chcete v nějakém oboru uspět, pak pro to musíte také hodně sami udělat.  

  ZLATÝ OŘÍŠEK 2011 – vítězové:

  Adéla Bruknerová, biologie, ekologie

  Adéla Bruknerová

  Zástupkyně tanečního souboru Cikne Čhaja

  soubor Cikne Čhaja

  Michal Duda, sportovní gymnastika

  Michal Duda

  Adéla Bruknerová – biologie, řezbářství
  Soutěžila v oboru biologie a ekologie, rozeznává hlasy ptáků, vyhrála řadu biologických olympiád. Věnuje se také řezbářství, hře na klavír, píše básně a povídky, které si sama ilustruje.

  Cikne Čhaja - taneční soubor
  Soubor působí při Základní církevní škole Přemysla Pittra v Ostravě. Úspěšně se účastní soutěží, pořádají akce pro postižené děti, jsou temperamentní. Tančí romské, maďarské a bulharské tance.

  Michal Duda – sportovní gymnastika
  Věnuje se sportovní gymnastice, je mistrem republiky a na závodech obsazuje první místa.

  Dita Halířová, latinskoamerické a standartní tance

  Dita Halířová, Filip Hudlický

  Josef Krupička, hra na akordeon

  Josef Krupička

  Magdaléna Kořenová, šachistka a houslistka

  Magdaléna Kořenová

  Filip Hudlický – Dita Halířová - tanec
  Věnují se latinskoamerickým tancům, jsou mistři republiky a u nás i na mezinárodních soutěžích se umísťují na prvních místech.

  Josef Krupička – hra na akordeon
  Na mezinárodní soutěži v ČR a Itálii obsadil třikrát první místo.

  Magdaléna Kořenová – šachistka a houslistka
  Obsadila 1. místo na mistrovství České republiky (MČR) v šachové kategorii do 10 letů, 3. místo na MČR v rapid šachu. Vyhrála houslovou soutěž Plzeňské housličky 2010.

  Martin Kutiš, logické myšlení

  Martin Kutiš

  Karel Leskovec, flétna, klavír, zpěv

  Karel Leskovec

  Ondřej Matějík, bikros

  Ondřej Matějík

  Martin Kutiš – logické myšlení
  Zajímá se o všechny činnosti založené na logickém myšlení. Stal se v kategorii juniorů do 18 let mistrem Evropy v logické hře toguz kumalaku.

  Karel Leskovec – flétna, klavír, zpěv
  Nevidomý hudebník, hraje na flétnu a klavír a zpívá. Vyhrál řadu celostátních i mezinárodních soutěží. Stal se absolutním vítězem soutěže ve čtení Braillova písma. Přečetl 221 slov za dvě minuty.

  Ondřej Matějík – bikros
  Je už potřetí mistrem republiky ve své kategorii, druhý na mistrovství světa v Dánsku.

  Vilém Vlček, violoncellista a šachista

  Vilém Vlček

  Vilém Vlček – violoncellista a šachista
  Zvítězil na mnoha hudebních soutěžích u nás i v zahraničí. Jako šachista je nejlepším hráčem družstva, zvítězil na krajském přeboru.

  www.zlaty-orisek.cz

  Zlatý oříšek má i své webové stránky: www.zlaty-orisek.cz
  Můžete na nich navštívit Galerii Zlatého oříšku, kde jsou vystaveny práce dětí z různých výtvarných ateliérů a kroužků; sekci Co právě dělají, kde se průběžně hlásí vítězové minulých ročníků a píší o své současné činnosti.
  Zlatý oříšek si můžete přidat také mezi své oblíbené stránky na facebooku.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 26. ledna 2012 ve 14:41.
  Adík152 v něm napsala:

  Ondra Matějík

  Můj brácha s Ondrou chodí do třídy a skoro každé ráno s ním chodíme do školy...

  Příspěvek z 22. ledna 2012 v 16:48.
  sara-bart v něm napsala:

  7