Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zlatý oříšek - dejte vědět v čem jste dobří

  vydáno  •  Jak se stát... · Rodičům · Zlatý oříšek
  Zlatý oříšek je soutěž skutečně unikátní nejen u nás, ale i v mezinárodním měřítku. Ačkoli má za sebou 10 úspěšných ročníků, nepodařilo se jeho organizátorům vypátrat podobný projekt. Na jeho stupních vítězů se může potkat rybář, houslista, krasobruslař, plavkyně, biketrialista, klavírista, prostě každý, kdo ve svém oboru vynikl.

  Takhle vypadá z blízka cena pro vítěze soutěže., © Alík

  Pokud v něčem opravdu vynikáte, máte šanci se do 10. října přihlásit do 11. ročníku této soutěže.

  Prozradíme vám nejen jak a kam poslat přihlášku, ale nabízíme i odpovědi na nejčastější dotazy kolem soutěže. V závěru se dozvíte, jaké další úspěchy měli někteří finalisté loňského ročníku.

  Kdo se může stát vítězem?
  Každý chlapec nebo děvče, nebo kolektiv pokud v daném roce vytvoří, nebo učiní něco mimořádného v jakémkoliv oboru. Může to být umění, sport, ekologie, přírodověda, chovatelství atd.

  Hledáme šikovné a talentované děti a dětské kolektivy, které byly v daném roce úspěšné, vynikly v jakémkoliv oboru, nebo vytvořily něco mimořádného, či společensky prospěšného. Vodítkem jsou prokazatelné úspěchy a dosažené výsledky v soutěžích, závodech, olympiádách, přehlídkách, nebo v ekologicky zaměřených či jinak prospěšných akcích.

  Jak se přihlásit?

  uzávěrka přihlášek je 10. října 2009

  Soutěž je určena dětem nebo dětským kolektivům ve věku od 6 do 14 let. Pro přihlášení můžete použít internetové stránky www.zlaty-orisek.cz, e-mailovou adresu prihlaska@zlaty-orisek.cz a nebo zaslat dopis na adresu Zlatý oříšek, Křižíkova 35, 168 00 Praha 8.

  Má soutěž nějaké kategorie?
  Soutěž záměrně nemá kategorie, staví tak vedle sebe úspěšné děti z nejrůznějších oborů: včelař, šachista, skokanka na lyžích, houslistka, baletka, členka Sněmu dětí ČR, atd.

  Musí mít zájemce o soutěž samé jedničky?
  Samé jedničky vůbec nejsou podmínkou. Stačí, když je dítě šikovné. Může mít nápad na nějaký projekt, který někomu, nebo něčemu pomůže. Příkladem byla v minulých letech dívka, která ve 13 letech založila kozí farmu a naučila se dělat kozí sýr. Dnes se tomu věnuje i jako dospělá, farmu má velkou a je úspěšná.

  Je pro soutěžící nějaké omezení?
  Není žádné omezení. Zlatý oříšek dává prostor vyniknout VŠEM dětem. Mezi soutěžícími jsou i děti handicapovanéné, děti rómské atd.

  Ze všech přihlášek vybere porota složená z odborníků nejrůznějších oborů – podle přihlášených dětí – 30 nominovaných kandidátů z celé republiky. Tyto děti a jejich rodiny a kolektivy navštíví osobně zástupci soutěže Zlatý oříšek. Kromě fotografie pořídí i vizitku nominovaného jednotlivce, nebo kolektivu.

  Jak a kdo určí vítěze?
  Pak zasedá výběrová komise, která vybírá 10 vítězů, a to tak, že každý člen dostane 10 hlasů, které rozdělí podle svého názoru, po jednom hlase, mezi nominované. Deset dětí a kolektivů s nejvyšším počtem hlasů vítězí. Výběrovou komisi tvoří zástupci médií a sponzorů a organizátoři soutěže.

  Kdo přihlašuje děti do soutěže?
  Většinou rodiče, prarodiče, učitelé kamarádi, trenéři, spolužáci, sousedé, ale pravidla dovolují, aby se soutěžící hlásili sami.

  Co čeká na vítěze?
  Na 10 vítězů čeká nejen cena Zlatého oříšku, ale i účast v televizních a rozhlasových pořadech, rozhovory a články v tisku a na webových stránkách Alíka. Tak neváhejte a zkuste změřit své síly s ostatními.

  A jak to bylo dál? Nahlédnutí do přehledu dalších úspěchů loňských finalistů

  Martin Fiala – programování encyklopedií

  Martin Fiala, programováníOd získání Zlatého oříšku 2008 se vše změnilo. Po natáčení hlavního pořadu Zlatý oříšek, ale i Hřiště 7 jsem dostal od mnoha sponzorů příspěvky a další matriály, které mi jsou nápomocny při programování encyklopedií. Jedním z hlavních sponzorů, je pan Zdeněk Balcar, který v současné době působí v Hit rádiu a pro mou encyklopedii namlouvá články. Tím je encyklopedie použitelná i pro nevidomé.

  V poslední době jsem se zúčastnil živého natáčení pořadu České televize Dobré ráno a následující den jsem jel do Prahy na soustředění a soutěž Junior internet. Bohužel jsem nevyhrál, ale získal jsem mnoho důležitých informací a odnesl jsem si i nějaké ceny z vědomostních soutěží.

  Do budoucna bych chtěl pokračovat ve tvorbě webových stránek pro komerční firmy a plánuji programovat i v jazyce Flex (Flash aplikace) a PHP. Podívejte se na moje současné webové stránky www.mfsoftware.cz.

  Markéta Frajkowská - tanec

  Markéta Frajkowská se svými trofejemi.Mám radost, že jsem vyhrála Zlatý oříšek českých diváků a taky Zlatý oříšek Alíka. No a co se týče soutěží tak jsem navštívila Austrálii, kde jsem byla 3. v show dance a 4. v baletu. Sezonu jsem zakončila soutěží v Chorvatsku, kde jsem byla taktéž s baletem 4.

  Filip Zaykov – hra na housle a klavír

  Filip Zaykov, hra na housle a klavírPo vítězství ve Zlatém oříšku jsem se zúčastnil natáčení v televizi, v pořadech Sama doma a Hřiště 7. Dostal jsem také nabídku hrát v sídle Emy Destinové na Velikonočním galakoncertu.

  V únoru a březnu jsem měl několik houslových a klavírních vystoupení v koncertním sále Hudební školy hlavního města Prahy. V dubnu se zúčastním Mezinárodní Kociánovy houslové soutěže, mám také klavírní vystoupení v galerii Lichtenštejnského paláce v Praze. V červnu mi držte palce, jdu na Mezinárodní klavírní soutěž Prague Junior Note.

  Také jsem se účastnil soutěží ve stolním tenisu a plavání, ale nevyhrál jsem. 

  Markéta Laštovičková, hra na akordeon

  Markéta Laštovičková, hra na akordeonV červnu 2009 jsem se stihla zúčastnit VIII. mezinárodního festivalu akordeonistů Euromusette-Goldentango v Rajeckých Teplicích na Slovensku. Umístila jsem se 2.nejlepší ve zlatém pásmu. Byla to pro mě veliká inspirace do dalšího školního roku. Nyní docela dost cvičím, čekájí mě další koncerty a soutěže.

  Matěj Popelka - biketrial

  Matěj Popelka, biketrialPo Zlatém oříšku jsem kromě natáčení v pořadu Hřiště 7 natočil pásmo do pořadu České hlavičky, vysílaném v Dobrém ránu 12. března 2009.

  Zatím hlavně trénuji, ale od 2. května nám začínají závody v Brně, a pak už jsou každý víkend. Na jednom závodě už jsem byl a to na Slovensku, kde jsem startoval ve starší kategorii a byl jsem ze 14. závodníků 6.

  Pojedu na soustředění do Chorvatska a rád bych se nominoval na MS v Číně a ME ve Španělsku. Tak mi držte palce, rád bych měl co nejlepší výsledky, dělám pro to opravdu všechno…

  Marie Černá - literární tvorba

  Marie Černá, literární činnostVe středu 10. června jsem byla na předávání cen v Terezíně, kde jsem získala Cenu Edrika Poláka. V pátek 19. června jsem se stavila na slavnostním vyhlášení literární soutěže v Mikulčicích, kde jsem dostala 1. místo. Pak jsem 22. června vše zakončila v Uherském Hradišti, kde jsem skončila druhá.

  Jinak píši knihu na zakázku pro nakladatelství Modrý slon (www.modryslon.com). Tohoto úspěchu jsem dosáhla díky oříšku, jeden nakladatel mě viděl v televizi a napsal mi, jestli bych neměla zájem o spolupráci. Jinak stále píšu do internetového magazínu www.Meredit.cz a chodím do Dětské tiskové agentury (www.dta.cz).

  Zlatý oříšek

  Zlatý oříšek je soutěž orientovaná na nadané a šikovné děti od 6 do 14 let a dětské kolektivy. Je pořádaná pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstva kultury. Patronem soutěže je herec, ředitel divadla a senátor Tomáš Topfer.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 11. října 2009 ve 22:46.
  šandova v něm napsal:

  škoda

  Já jsem začala populární zpěv a jde mi....Škoda že se tam nemůžou přihlásit i děcka co ještě nemají žádné úspěchy protože začínají ale jsou v něčem dobří :((

  Příspěvek z 6. října 2009 v 9:29.
  tapisek v něm napsal:

  cimbál

  já hraju 3.rokem na cimbál a teď chodim i do cimbálovky ale nejsem si jistá jestli bych se umístila ale až budu hrát 5.rokem tak se přihlásím třeba teď hraju krásnou písničku ČARDÁŠ
  444

  Příspěvek z 3. října 2009 v 17:18.
  amandamesa v něm napsala:

  Já nic moc

  Já v ničem nejsem dobrá jen že umím zvářátka z korálků a to je asi vše.