Alíkovina

Zlatý oříšek je v dobrých rukou

vydáno  •  Volný čas doma
Díky stoupající popularitě překonal počet přihlášek do 9. ročníku soutěže Zlatý oříšek hranici 200. Zvýšilo se množství soutěžících i jejich úroveň. Vybrat z tolika úspěšných dětí 30 nominovaných bylo velmi obtížné. Pokud jste si na Nový rok pustili před polednem Českou televizi, mohli jste vidět všech třicet finalistů. Pokud jste pořad z nějakého důvodu nestihli, nebuďte smutní. S desítkou vítězů jsme se setkali na tiskové konferenci. A vězte, že zlaté oříšky jsou opět ve velmi dobrých rukou!

Takhle vypadá z blízka cena pro vítěze soutěže., © Alík

Je škoda, že na tiskové konferenci, která se tradičně konala v pražském Kaiserštejnském paláci na Malé Straně, nebyla možnost sledovat dovednosti vítězů. Jenže ono najít prostor, kde by všichni své dovednosti mohli předvést, by bylo hodně složité.

Kromě hudebních čísel (klavír, kytara, zpěv), bychom potřebovali prostor pro akrobatický tanec či animované filmy. Horší by to bylo s předvedením plaveckých disciplín či sportovního minigolfu. Asi nejsnáze by se ukazovaly obrázky. Nejtěžší by bylo předvádět vysokonapěťové generátory či dovednosti v matematice, zeměpisu a logice.

Však také moderátor Aleš Cibulka musel při rozhovorech s některými vítězi vynaložit hodně úsilí, aby jejich obory představil. Zvlášť se zapotil při rozhovoru s Davidem, jehož koníčkem jsou vysokonapěťové generátory.

Na deseti zlatě potažených židlích sedělo 5 kluků a 5 děvčat. Co jméno, to pozoruhodný příběh. Nejmladší laureátka Zuzana oslavila v loňském roce 10. narozeniny, se modernímu baletu věnuje už od svých tří let. Nejstarším oceněným (Radek a David) bylo loni 14 let.

Ale všichni bez rozdílu ve svých oborech dokázali hodně. Od prvenství v národních soutěžích, přes klání evropská i celosvětová. Minigolfistka Olivia se nespokojila v rámci světové soutěže s mistrovským umístěním v kategorii žen (a to se narodila v roce 1995) a začala soupeřit i s muži. V jejich kategorii je (zatím) druhá. Ale prý se chce ještě o stupínek zlepšit!

Patron Zlatého oříšku Tomáš Töpfer

Co vás na soutěži Zlatý oříšek nejvíce zaujalo?
„No, nejvíc mě zaujalo to, že oceňuje dovednosti, talent, píli těch nejmladších, což je velmi správné, protože to je motivující.

Motivuje to děti k tomu, aby chtěly v něčem vyniknout, aby se chtěly něco naučit. Něco se naučit je velmi složitá, dlouhá a často i velmi pracná cesta.

Dnes máte soutěže, ve kterých někdo může uspět jenom proto, že je víc vidět než ten druhý a nemusí umět a dokázat vůbec nic. To Zlatý oříšek je protiváhou, kde uspět mohou jen ti, kteří opravdu něco umí.“

Kdybyste byl ve věku dětí, které se hlásí do Zlatého oříšku, přihlásil byste se?
Určitě bych se nepřihlásil, protože jsem nikdy nic neuměl. Já jsem byl takzvané bystré dítě, takže mě všechno šlo hned, rychle, ale jenom ty začátky.

Když jsem vzal do ruky balón, tak jsem se naučil hned házet, takže jsem hrál chvíli házenou, ale dál už jsem to nedotáhl. Vstoupil jsem na led, šlo mi bruslení, ale pak už jsem to dál nedotáhl.

Úkoly jsem si udělal hned o přestávce, hned jsem to pochopil, a proto jsem se nikdy nenaučil učit se. Takže být bystré dítě je trochu prokletí. A je potřeba, aby ho rodiče pokud možno „řezali“ a přinutili ho něčeho skutečně dosáhnout.


Držitelé ocenění Zlatý oříšek za rok 2006

Černý Radek (1993)
Od 8 let hraje na kytaru, je vítězem národní soutěže ZUŠ ve hře na kytaru v Mikulově, kde navíc získal zvláštní ocenění za provedení skladeb FIVE LITTLE FAIRY TALES. Získal 1. místo v kytarové soutěži PRAGUE JUNIOR NOTE. Jako jeden z mála kytaristů hraje pětiprstové kytarové tremolo. Chtěl by se věnovat koncertní dráze.

Dyr Rudolf (1996)
Zajímá ho animovaný film, komiks, kreslení. Dochází do Dílny animované tvorby Řevnice. Získal první cenu za film „Pravěký kuchař", druhou cenu za film „Dino" v roce 2007, a třetí cenu za film „Mimozemšťan s dárkem", rovněž v roce 2007. Jeho cílem je točit animované filmy a kreslit komiksy.

Fryčová Nicole (1995)
Věnuje se kromě atletiky, malování a zpěvu zejména plavání. Účastní se závodů za zrakově postižené, na mistrovství České republiky získala 1. místo. Jejím cílem je účast na paralympiádě.

Hauerová Andrea (1994)
Věnuje se zpěvu od 8 let, účinkuje v muzikálech, je absolutní vítězkou celorepublikové soutěže Talent 2006 a soutěže Sedmikvítek 2007. Zpívala v pořadu J. Krause Uvolněte se, prosím. Ve třídě patří k nejlepším žákům, jejím cílem je studovat na konzervatoři a věnovat se zpěvu profesionálně.

Kaftan Jiří (1996)
Od 6 let se věnuje výtvarné činnosti, navštěvuje výtvarný atelier Joe. Jeho největším úspěchem je jedna ze tří hlavních cen na 14. bienále v japonské Yokohamě. Chce se věnovat malování a dostat se na světové výstavy.

Kauca Lukáš (1996)
Je mimořádně nadaný v učení, zejména v matematice, zeměpisu a logice. Na olympiádě pro 6. třídy získal ze 60 žáků 3. místo. Na Genius logicus získal 1. místo a byl nejmladším účastníkem. Chtěl by být archeologem.

Novotná Nora (1996)
Hraje na klavír od 5 let, věnuje se zejména interpretaci vlastních skladeb. Dvakrát získala 1. cenu v mezinárodní soutěži ve Francii, dále 1. cenu Valsesia Musica Juniors a řadu dalších prvenství v našich i mezinárodních soutěžích. Chtěla by být klavírní interpretkou a skladatelkou.

Novotný David (1993)
Od 6 let se zabývá elektrotechnikou, laboruje s vysokonapěťovými generátory, především s Teslovými transformátory, vysílači, rentgenovým zářením, přenášením energie bez drátu a magnetickými jevy. Programuje čipy Atmel a taktéž programuje v HTML. V soutěži České hlavičky se umístil na 12. místě s projektem Tesla coil.

Prokopová Olivia (1995)
Od 3 let se věnuje sportovnímu minigolfu. Je trojnásobnou mistryní světa v kategorii žen, vicemistryní světa v kategorii mužů, vítězkou Turnaje mistrů, vítězkou US Open, British Open, Irish Open a řady dalších turnajů u nás i v zahraničí. Jejím přáním je být absolutně nejlepší na světě, a to i mezi muži.

Vítečková Zuzana (1997)
Od 3 let se věnuje modernímu baletu a akrobatickému tanci. Je dvojnásobnou mistryní světa (USA) v akrobatickém a moderním tanci. Získala 2 stříbrné medaile na mistrovství světa v USA, a to za etnický tanec a show dance. Dále získala 3.místo na mistrovství světa v moderním tanci v New Yorku. V budoucnu by si přála tančit v muzikálu.


www.zlaty-orisek.cz

Celoročně fungují internetové stránky, které průběžně informují ve svých aktualitách o všem, co se týká projektu Zlatý oříšek. V jednotlivých sekcích je možné navštívit například Galerii Zlatého oříšku, kde jsou vystavené práce dětí z různých výtvarných ateliérů a kroužků, nebo sekci Co právě dělají, kde se průběžně hlásí vítězové minulého ročníku a píší o své současné činnosti. Je možné navštívit sekci Diskuse a popovídat si s dalšími účastníky.
Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (1)

Příspěvek z 8. září 2008 ve 14:41.
lelepas v něm napsal:

hmm..... :o*

taky bych ho chtěla někdy získat :)104724