Co je to Zlatý oříšek?
Zlatý oříšek je projekt, který vyhledává a všestranně podporuje aktivní, nadané a úspěšné děti České republiky. Jedinečnost soutěže Zlatý oříšek spočívá v tom, že nemá žádné kategorie a příležitost tak mají všechny dívky, chlapci i dětské kolektivy, tedy všichni, kteří v daném roce vytvoří nebo učiní v různých oborech něco mimořádného. Může to být umění, sport, ekologie, přírodověda, chovatelství, jazykové schopnosti, zajímavý čin, úspěch nebo cokoliv jiného. Zlatý oříšek tedy záměrně staví vedle sebe úspěšné děti z nejrůznějších oborů, a mezi nominovanými se společně mohou setkat napříkad mladý včelař, šachista, skokanka na lyžích, houslistka, baletka, členka Sněmu dětí České republiky a další.
Hodnocení soutěžících
Při tak velké různosti oborů a počtu přihlášených dětí (184 přihlášených) není hodnocení soutěžících jednotlivců i skupin snadné. Nad přihláškami zasedne odborná porota složená z různých osobností. Jako příklad je možné uvést akademického malíře Jiřího Anderleho, dramaturga České televize Jiřího Chalupu, sportovního redaktora České televize Petra Vichnara nebo PhDr. Evu Vondrákovou, předsedkyni Společnosti pro talent a nadání.
Fotogalerie |
Ti svá hodnocení opírají o dodané výtvarné a literární ukázky, prokazatelné výsledky získané na přehlídkách, soutěžích, sportovních závodech a v dalších činnostech.
Jejich rodiny navštíví zástupci organizátorů soutěže a pořídí krátkou video-vizitku doplněnou osobním rozhovorem. Na základě všech těchto podkladů pak vybere odborná komise 10 vítězů.
„Od samého začátku se snažíme vytvořit prostor, aby se projekt mohl dále rozvíjet. Zlatý oříšek se tedy otevřel i pro skupiny dětí, soubory a sportovní oddíly. V současné době se postupně rozrůstá také o krajská kola, která mapují a podchycují aktivní děti svého regionu, a tím dále podporujeme jejich smysluplnou volnočasovou aktivitu,“ říká organizátor soutěže, pan Jiří Kotmel.
Zlatý oříšek 17. ročník, slavnostní finále
První prosincová neděle byla jako každoročně zasvěcená natáčení slavnostního finále soutěže Zlatý oříšek. Již od ranních hodin se do Brněnského studia České televize postupně sjížděly všechny nominované děti z celé České republiky. Krátce po poledni byly již všichni na místě a v budově to hučelo jak ve včelím úlu.
Štáb je dokonale sehraný, proto rozhovory s jednotlivými soutěžícími probíhaly podle plánu a v pohodě. Po celou dobu ve studiu seděli a odvahu dětem dodávali naši letošní patroni, kterými jsou beach volejbalistka Kristýna Kolocová a herec Jiří Dvořák.
Před společným nástupem a vyhlášením vítězů všichni ve studiu přivítali naše čestné hosty, ministryni školství mládeže a tělovýchovy paní Kateřinu Valachovou a náměstkyni ministra kultury paní Kateřinu Kalistovou.
Všechny děti byly plny velkého očekávání a nervozity. To byla chvíle, kdy by se napětí dalo krájet. Každý hodnotil a zvažovat, kdo asi bude mezi desítkou vítězů.
Tipovalo se, jestli to bude hráč na bicí, střelkyně, multiinstrumentalista, malířka, stepař a včelařka, hokejová brankářka, nebo divadelní soubor. Všechny zaujalo i dojemné vystoupení tanečnice na vozíčku.
Šanci měl každý, například televizní moderátor, kameraman, modelář, houslistka, astronomka, mažoretky, akordeonistka nebo malá tanečnice hulla hop. O vítězství bojovala také baletka, gymnastka, flétnistka, motokrosař, karatista, ale i dívky věnující se charitě, tým fyzikářů, kluci zabývající se tvorbou prezentací nebo šiframi.
Na závěr se ujal slova ředitel soutěže Jiří Kotmel a vyhlásil deset šťastných vítězů. Všech deset získalo tradiční keramickou sošku ptáčka se zlatým oříškem v zobáčku od akademického sochaře Jaroslava Homoly a šek na 10 tisíc korun.
Ale ani ostatní děti neodešly s prázdnou – od partnera Nadace Preciosa převzaly křišťálovou plaketu. Samozřejmostí byly i diplomy pro všechny.
Ceny za rok 2015 byly rozdané, blesky fotoaparátů i světla ve studiu pohasly, a děti s rodiči postupně odjely do svých domovů po celé republice – někdo zůstal v Brně, někteří zamířili k Ostravě, jiní do Olomouce, do Prahy, Mostu, nebo ke Karlovým Varům.
ZLATÝ OŘÍŠEK 2015, vítězná desítka
- Karolína Dejová, 2007, Kopřivnice, Moravskoslezský kraj
Obdivuhodná tanečnice na vozíku, která si plní svůj sen tančit a přes její handicap se jí to daří. Je držitelkou několika zlatých medailí z tanečních soutěží. - Kateřina Dvořáková, 2003, Benešov, Středočeský kraj
Mimořádně odolná dívka, která se dokáže prosadit v tvrdém hokejovém sportu mezi samými kluky, v současné době již také figuruje na soupisce hokejové reprezentace žen do 15 let ČR. - Nela Fialová, 2004, Velká Dobrá, Středočeský kraj
Věnuje se s úspěchem literární činnosti, vyhrává mnoho literárních soutěží a vydala svoji první básnickou sbírku. Také recituje, zpívá, hraje na flétnu a klavír, tancuje. - Jsme Tým, Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj
Všestranné dívky Bětka a Eliška, které mají v sobě přátelství, lásku a hlavně chuť pomáhat druhým, slabším a znevýhodněným. - Natálie Maleňáková, 2001, Olomouc, Olomoucký kraj
Vyniká v astronomii, fyzice a matematice. Vítězka mnoha matematických a astronomických soutěží. - Jaroslav Voříšek, 2001, Kroměříž, Zlínský kraje
Všestranný multiinstrumentalista – věnuje se sólovému a komornímu zpěvu, hraje na tenor, pozoun, bicí a klavír. Vítěz mnoha mezinárodních i domácích soutěží. - Kristýna Pěnkavová, 2002, Vlašim, Středočeský kraj
Úspěšná sportovkyně – Mistryně České republiky ve stolním tenise ve dvouhře mladších žákyň 2015 Mistryně České republiky ve čtyřhře mladších žákyň 2015. Členka reprezentačního výběru ČR. - Dobruše Lukášová, 2001, Dubné, Jihočeský kraj
Věnuje se s úspěchem včelařství, probojovala se do semifinále soutěže Zlatá včela. Účastní se biologických olympiád a soutěží ze znalostí o přírodě. - Veronika Šebáková, 2004, Hlavní město Praha
Jemná dívka s neuvěřitelnou vytrvalostí a vynikající sportovkyně. Mistryně republiky a vítězka mnoha soutěží ve sportovní gymnastice. - Klára Zayková, 2002, Hlavní město Praha
Všestranně nadaná dívka, věnuje se hře na housle, golfu a aikidu. Ve všech oborech sbírá úspěchy jak v tuzemských, tak zahraničních soutěžích.
ZLATÝ OŘÍŠEK NA INTERNETU
Pro všechny zájemce jsou k dispozici internetové stránky Zlatého oříšku www.zlatyorisek.cz, s fotografiemi i aktuálními informacemi o soutěžících, jak těch současných, tak i těch, kteří se soutěže zúčastnili v minulých ročnících.
K dispozici je také elektronická přihláška, která je aktivována vždy při vyhlášení dalšího ročníku soutěže.
Tyto stránky jsou úzce propojeny se stránkami Nadačního fondu - www.nadacnifond.zlatyorisek.cz.
Najdete zde veškeré informace o jeho činnosti i informace související s žádostmi o přidělení nadačního příspěvku.
A co o Zlatém oříšku říkají zúčastněné děti?
Rodiče Natálie Maleňákové, soutěžící v oboru astronomie:
„Když jsme se dozvěděli, že je Natálie nominovaná mezi 30 nejtalentovanějších dětí z celé ČR, bylo to pro nás obrovské překvapení. Pro nás hodně milé, ale pro Natálii horší v tom, že bude muset vystupovat. Natálie působí silně, ale zdání klame. Při soutěži samotné to zvládá, protože si sedne k papíru a počítá. Ovšem při komunikaci s více neznámými lidmi má problém. Natáčení na první pokus nevyšlo, Natálka se rozplakala, ale pak to bylo pojato jako přátelský rozhovor s kamarádem a už se vše povedlo. O tom, že by mohla získat cenu, jsme vůbec neuvažovali, takže ani nevíme, jak by Natálka s penězi naložila.“
Havráňata, skupina se soutěžním oborem - fyzika:
„Když jsme se dozvěděli o nominaci, naše první reakce byla: „Hurá, jdeme do televize!“ Ale také jsme se nejdřív divili: „Co to ten učitel píše v devět hodin večer do mailu, co zase bude chtít?“ Jeho zpráva nás příjemně překvapila. S vítězstvím radši moc nepočítáme, ale pokud bychom peníze získali, měla by je dostat celá třída, protože jsme pracovali všichni. Třeba bychom si mohli do třídy (relaxační části) koupit koberec.“
Učitel a vedoucí týmu J. Havránek dodává:
„Koberec nám již přislíbila paní ředitelka, tak bych navrhoval něco, co bude spojeno s fyzikou. Například hydrometeorologickou stanici na školním dvoře. Deset tisíc by nám sice nestačilo, ale byl by to dobrý základ. Ale třeba se dohodneme úplně jinak, anebo třeba to vůbec nebude potřeba...“
Sportovní oddíl Minioskarky, soutěžící ve twirlingu:
„I když už máme úspěchy na úrovni republikové i evropské, tohle je pro nás ten nejdůležitější. Twirling je v ČR krátce a my tedy máme jedinečnou příležitost ukázat se divákům, což je pro nás největší úspěch v naší kariéře. Když jsme se o nominaci dozvěděly, zavládlo obrovské nadšení, že to tak dopadlo, že se můžeme předvést i v ČR. Sice nás při jedné ze soutěží natáčela televize do pořadu Koření, ale to se jednalo jen o krátký záběr. Pokud bychom získaly finanční odměnu, byly bychom moc vděčné. Část bychom použily na přípravu na MČR, na ME, a také konečně koupily vysněné kostýmy.“
Kateřina Dvořáková, brankářka:
„O nominaci mě informovala moje mamka a moc mě to překvapilo. Hned jsem si uvědomila, že to bude hodně náročné. Určitě se budu stydět, protože jsem nikdy před kamerou nestála, ale postup mě moc potěšil. Pokud bych vyhrála a získala peníze, určitě bych si koupila nové „betony“, ty jsou z celé výstroje nejdražší a ty staré už dosluhují.“
Mateusz Wojnarowitz, soutěžící o oboru IT:
„Pro mě je ZO prozatím největší úspěch, kterého jsem dosáhl. O tom, že jsem postoupil do „30“ nejtalentovanějších dětí, už věděli ve škole i moje mamka. Odpoledne jsem jí volal, tak jako každý den, a ona mi gratulovala. Nechápal jsem k čemu. Když mně prozradila, že jsem postoupil, tak jsem zase nevěděl, zda se mám radovat nebo ne, protože jsem měl starost, co všecko to bude obnášet. O naložení s případnou výhrou jsem vůbec nepřemýšlel, protože si myslím, že nemám velkou šanci. Ale kdybych přece jen vyhrál, tak něco, co by mě obohatilo v mých dovednostech, tedy nějaká technika pro prezentování a vytváření videí.“
Dobruše Lukášová, včelařka
„O nominaci jsem se dozvěděla od vedoucí biologického kroužku, která si mě zavolala s tím, že se mnou potřebuje mluvit o nějaké soutěži. Zprvu jsem se lekla, protože v soutěži Zlatá včela nás jeden z účastníků neprávem obvinil, že jsme podváděli, a že se to nyní bude zpětně řešit. Ale dozvěděla jsem se o nominaci do Zlatého oříšku, a to mně udělalo velkou radost. Nejdřív jsem se dala do úklidu svého pokoje, aby se tam mohl natáčet medailonek. Soutěž znám možná od svých šesti let, kdy jsem Rádio Junior poslouchala. Byly tam vždy děti, co třeba počítaly šíleně těžké příklady. Nikdy by mě nenapadlo, že někdy budu mezi nimi. Kdybych náhodou vyhrála, pořídila bych si nějaké pomůcky pro včelaření.
A měla bych i velkou radost, protože bych se mohla chlubit před svým o 3 roky starším kamarádem, který byl také mezi 30 nominovanými, ale nedostal se do finálové desítky.“
Maminka k tomu dodává:
„Postup mezi nominované děti je pro rodiče obrovská radost. Vlastně nám ani dřív nedošlo, co naše dítě všechno umí. Zlatý oříšek známe dlouho z rozhlasu a soutěž nás vždy zajímala. Nikdy by nás nenapadlo, že se Dobruška do soutěže přihlásí, a že dokonce pojede na natáčení s 30 ostatními dětmi.“
Michal Nedoma, závodí v motokrosu:
„Nominace mě hodně potěšila a hned mě napadlo, že bych chtěl vyhrát. Pochlubil jsem se i ve škole a všichni spolužáci mně závidí. Rozhovoru před kamerou se nebojím, i když jsem ve studiu nikdy nenatáčel, ale když stojím na „bedně“ po závodech, tak nás také filmují. Kdybych vyhrál, určitě bych si koupil něco na motorku.“
Pan Nedoma, Michalův dědeček:
„Jsem především Michalův sponzor a trochu manažer. S Michalem si plním svůj sen, já jsem motorku nikdy neměl, synovi jsem ji sice koupil, ale on zase nechtěl jezdit. Takže Michalovy výhry jsou i pro mě odměnou.“
Pavel Hrubý a Lukáš Mayer, moderátor a kameraman - TV Jáchymov:
„Nominace do Zlatého oříšku je pro nás jeden z největších dosavadních úspěchů. Ale taky trochu šok, protože jsme vůbec nečekali, že ani ne za rok se takhle výrazně prosadíme. Máme velkou radost. A díky takovému zviditelnění možná získáme i vlastního sponzora. V Jáchymově totiž možná vznikne nová nadace, která bude podporovat naši další činnost. Pokud bychom vyhráli nejvyšší cenu, pořídili bychom si rozhodně lepší techniku.“