Alíkovina

Zlatým Ámosem 2007 je…

vydáno  •  Škola a poznání
V článku Na věku ani předmětu nezáleží jsem vám představil šestici učitelů, kteří se u svých žáků těší mimořádné oblibě. A to vůbec ne proto, že by žákům dávali krásné známky, nechtěli po nich žádné znalosti a dovednosti nebo učili všeobecně oblíbené předměty. V pátek 23. března 2007 proběhlo finálové klání 14. ročníku ankety Zlatý Ámos, do kterého nastoupilo šest finalistů společně se svými žáky. Kdo má právo nosit královskou korunu?

Ve finále se utkala šestice pedagogů, tři muži a tři ženy. Každý bojoval jak uměl. Paní učitelka Petra Barošová přijela na pódium na malé motorce, ředitel školy Jan Hainiš se předvedl jako zdatný žonglér a Doubravka Matulová se proměnila v modelku. Dokonce přišlo i na počítání na prstech. To když měli finalisté napsat do žákovské knížky poznámku skládající se ze 14 slov.

Kromě prezentace a volné disciplíny soutěžili například v hodu houbou na cíl, ve skládání vlaštovky nebo ve formulaci vtipné poznámky ze čtrnácti slov. Závěrečné disciplíny se účastnili také žáci. Studenti Ivana Sedláka při ní proměnili pódium v alchymistickou laboratoř císaře Rudolfa. Chemik zaujal diváky už v první disciplíně, kdy v humorné scénce vysvětloval výrobu biopaliva ze švestek, hrušek a jablek. Přítomným předvedl, že k výuce není třeba ukazovátko, že ho snadno může nahradit obyčejný smeták.

Pro ty, kteří finále v zaplněném Kongresovém centru Olšanka v Praze sledovali tedy nebylo překvapením, že Zlatým Ámose školního roku 2006/2007 se stal osmdesátiletý chemik Ivan Sedlák z pražské Masarykovy střední školy chemické. Nejstarší účastník soutěže v celé její čtrnáctileté historii zvítězil také v soutěži Ámos sympaťák. Hlasy mu prostřednictvím SMS zaslalo 4061 lidí. Zlatého Ámose slavnostně korunovala v sobotu 24. března na Kantorském bále ministryně školství Dana Kuchtová.

„Opět se prokázalo, že v této anketě nerozhoduje věk ani pohlaví. Do finále postoupily opravdové učitelské osobnosti, na kterých žáci oceňují především spravedlivost, ochotu pomáhat a smysl pro humor,“ říká ředitel ankety Slávek Hrzal. Pan Sedlák takovou osobností bezesporu je. „Po jeho nominaci jsme dostávali dopisy od chemiků z Čech i ze zahraničí, kteří se ke svému profesorovi nadšeně hlásili,“ dodává Hrzal. Na Masarykově střední škole chemické učí už 50 let a vychoval jich celé generace. Jeho žákem je i současný ředitel školy i mnozí jeho dnešní kolegové.

Svého Ámose zvolila i dětská porota, zvítězila u ní mladá učitelka matematiky Petra Barošová ze Základní školy v Zubří. Když se měla při finále představit, zvolila jako dopravní prostředek na pódium malý motocykl.

Novináři přítomní na finále dostali možnost zvolit Ámose médií. Nejvíce hlasů dostala paní učitelka Doubravka Matulová ze Základní školy Mládí v Praze. Na kantorském bále ji slavnostně korunoval Václav Kasík, generální ředitel Českého rozhlasu.

Ivan Sedlák předá putovní královskou korunu a žezlo svému nástupci příští rok v březnu. Ale už od září tohoto roku mohou žáci základních a středních škol nominovat své oblíbené učitele do 15. ročníku ankety Zlatý Ámos.
Pravidla pro sepsání přihlášky najdete na stránkách ankety Zlatý Ámos - www.zlatyamos.cz.


Jak vypadala finálová klání si můžete prohlédnout ve fotogaleriích Dětské tiskové agentury. Jejich přehled najdete ZDE.

A tady je jedno z nich, přímo z finálového klání:

Autor: (6 let)
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!