Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zlín – hlavní město dětského filmu

  vydáno  •  Kultura · Filmy
  Zlín je téměř půl století považován za hlavní město dětského filmu. Probíhá zde nejstarší a největší festival filmů pro děti a mládež na světě. Zlínská filmová přehlídka každoročně přitahuje desetitisíce diváků, filmových nadšenců i profesionálů z celého světa.

  MFF pro děti a mládež Zlín - návrh vizuálu, © MFF pro děti a mládež Zlín

  Kromě soutěžních filmů z celého světa je každý rok se na zlínském festivalu představena jedna evropská kinematografie.

  Tentokrát padla volba na Španělsko. A tak se 49. ročník festivalu ponese ve španělských národních barvách: červené a žluté. Na diváky čeká přes třicet snímků mapujících dějiny španělské kinematografie.

  Kinematovlak 2009

  Letos vyráží Kinematovlak na svou pouť 20. května a to z historického Znojma. Vlak každoročně přiváží do měst plátno plné pohádek. Poveze také soutěžní obrázky s tématikou pohádkových hradů a zámků. Soutěž probíhá do 15. května (případní zájemci získají více informací na stránkách festivalu). České dráhy připravily pro děti překvapení. Zrekonstruovaly a upravily jeden vagon na hernu. Kromě kina v Kinematovlaku objevíte také výstavu o historii železnice.

  V každé zastávce se bude dopoledne od 8 hodin promítat pro školy. Odpoledne od 13 hodin a o víkendech je kino volně otevřeno rodičům s dětmi. Přichystány jsou například pohádky o Rumcajsovi, Krtkova dobrodružství, příběhy Macha a Šebestové, Maxipsa Fíka.

  Filmové klapky jako obrazy

  Minisalon

  Tady si můžete prohlédnout nejen letošní filmové klapky, ale i ty, které byly vytvořeny pro předchozí ročníky: virtuální prohlídka Minisalonu filmových klapek.

  První ročník Minisalonu se uskutečnil v rámci 38. Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež. Organizátoři oslovili 26 předních českých výtvarných umělců, herců a osobností uměleckého světa, zda by ztvárnili filmové klapky - symboly filmového světa - jako výtvarná díla.

  S každým dalším ročníkem počet klapek, ale i zájem médií, hostů, diváků a sběratelů výtvarného umění narůstá. Zatímco v roce 2008 bylo draženo 129 klapek, letos si zájemci mohou vybírat dokonce ze 137 klapek! Zapojují se nejen autoři domácí, ale také ze Slovenska, Francie, Itálie, Rakouska i Spojených států.

  Film festival Zlín

  Zlín a film

  Filmy se ve Zlíně nejen promítají, ale i natáčí. V roce 1936 zde založil Jan Antonín Baťa filmové studio. To se postupem doby stalo nejvýznamnějším centrem filmové tvorby pro děti a mládež v Československu. Ve zlínských ateliérech působili například Karel Zeman, Hermína Týrlová, Alexander Hackenschmied, Břetislav Pojar nebo Josef Pinkava. Slavná filmařská tradice dnes ve Zlíně pokračuje na dvou filmových školách.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 23. května 2009 v 15:47.
  vip41 v něm napsal:

  Reakce na Bajíček:

  ne výherec ale výherce!!!18191317

  Příspěvek z 10. května 2009 ve 13:10.
  Bajíček v něm napsal:

  eeeeeee

  na www.pohadkovedvojice.cz  tam můžete hlasovat por pohádkové dvojice a pak výherec bude řeknutej ve zlíně

  Příspěvek z 6. května 2009 v 15:47.
  goldenka v něm napsal:

  my mesto

  ja ve zline bydlim,7takze vzdycky kdy je festaval tak cely tyden chodime se skolou na filmy,,tak se moc nejak neucime4