Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Žluté krokusy uctí památku obětí holocaustu

  vydáno  •  Škola a poznání · Historie · Škola
  Několik škol v ČR a zahraničí se zapojilo do projektu „Krokus“. Žluté krokusy, symbolizující žlutou Davidovu hvězdu, vysázeli žáci a studenti z celého světa před své školy.

  Krokusy jsou jedny z prvních květin, které můžeme spatřit ještě před začátkem jara. Jsou odolné a nevadí jim ani sníh. Dne 27. ledna si připomínáme mezinárodní Den památky obětí holocaustu a právě výsadbou těchto květin bychom rádi uctili památku lidí umučených nacisty při holocaustu.

  Projekt „Krokus“ spustila irská organizace Holocaust Education Trust Ireland ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze. Do tohoto projektu se zapojilo více než 100 škol.

  Proč žluté krokusy? Žlutá barva má symbolizovat Davidovu pěticípou hvězdu, kterou museli nosit viditelně na oděvu za 2. světové války Židé, čímž je nacisté odlišovali od ostatních občanů, aby je diskriminovali a připravili je k transportům do koncentračních a vyhlazovacích táborů.

  Nacisté vyvraždili miliony nevinných lidí - Židů, Slovanů a všech těch, které považovali za „méně cennou rasu“. Nacistická ideologie je proto velmi nebezpečná a je potřebné, aby mladí lidé poznali její podstatu a nikdy nedopustili návrat nacistické minulosti.

  Naše škola je zapojena do tohoto projektu, obdržela cibulky krokusů, které společně zasadilo několik tříd v rámci dějepisného semináře před budovu školy. Tímto činem chceme i my, studenti Gymnázia Jiřího z Poděbrad v Poděbradech, přispět k uctění památky holocaustu.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 17. ledna 2014 ve 14:35.
  Bobrová v něm napsala:

  Davidova hvězda

  Ahoj ta Davidova hvězda je 6ti-cípá :)
  Pěticípá hvězda je pentagram....

  Příspěvek z 8. ledna 2014 ve 21:27.
  Klověna v něm napsal:

  Reakce na Zetr:

  Je to skutečně dobrý projekt, navrhni to panu řediteli/paní ředitelce a řekni mu/jí, že to zviditelní školu a připomene krásně mládeži to, co se stalo 16

  Příspěvek z 8. ledna 2014 ve 21:21.
  Klověna v něm napsal:

  Reakce na anička999:

  My jsme to vysázeli přímo pod budovu školy - také nemáme zahradu. Vysázeli jsme je do trávy. Samozřejmě se také bojíme, že ty kytky zničí vandalové, ale doufáme že ne. ;)