Zimní spánekneboli hibernace. Během ní se živočichové skryjí do úkrytů, pak sníží svou tělesnou teplotu, tím zpomalí své životní procesy. Hibernací přežívají zimu například ježci, křečci nebo netopýři. |
V každém případě totiž předčasným probuzením přichází o značnou část energie pocházející ze zásob. Tu k pokračování zimního spánku nezbytně potřebuje.
Proto by takového ježka měl prohlédnout odborník a posoudit jeho stav. Jen tak je možné zjistit, zda má dostatek vlastních sil na opětovné zazimování, na pokračování zimního spánku.
První pomocNašli jste ježka a chcete mu pomoct? Informace vám poskytne Český svaz ochránců přírody, který koordinuje činnost Celonárodní sítě záchranných stanic. Více informací na www.csop.cz nebo na telefonu 774 155 155. |
Můžete se o ježka postarat sami?
Pokud je to jen trochu možné, svěřte ježka raději odborníkům. Oni nejlépe posoudí, zda ježek pomoc potřebuje či ne. Pokud nemáte pomoc v dosahu, pomozte vy.
Citlivý sluchPozor na hlasité zvuky. Ježek má citlivý sluch a na hluk reaguje tak, že se schová do klubíčka. |
Vytvořte ježkovi zimoviště na místě chráněném před nepříznivým počasím. Stačí k tomu kupa listí, kterou zakryjete větvemi, chrastím.
Stejně dobrá je například i nepoužívaná psí bouda. Naplňte ji vhodnou výstelkou. Výborné jsou suché a čisté noviny natrhané na kousky, seno, sláma nebo suché listí. Zkuste zajistit větší množství izolačních vrstev tak, aby ježkovo zimoviště bylo co nejvíce chráněné před mrazem.
Fotogalerie |
Potrava
Ježek je hmyzožravec. Žížaly pro něj ale nehledejte. Pochutná si na suchých kočičích granulích nebo malém množství piškotů. Pokud mu bude chutnat, uslyšíte pořádné mlaskání.
Pozor na potravuJežci nesmějí dostávat kravské mléko, vepřové maso, uzeniny, solená, kořeněná a příliš tučná jídla a čerstvé pečivo. |
K pití dejte na talířek trochu vody. Pokud zjistíte, že má ježek průjem, dávejte mu k pití silný černý čaj. Dostatek tekutin kontrolujte každý den.
Pokud by ježek několik dní za sebou ztrácel hmotnost, je třeba jej léčit.