Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Změny na Alíkovi kvůli lepší ochraně soukromí

  vydáno  •  ochrana soukromí · vývoj Alíka · rodičům

  Nařízení, které před dvěma roky schválil europarlament a které začne platit letos 25. května, výrazně zpřísňuje pravidla pro práci s osobními informacemi. Této úpravě se musí přizpůsobit i Alík.cz.

  Alík si už uchování svých údajů schválil, © Alík

  Pokud vám ještě nebylo patnáct let, nesmíte žádnému webu sdělovat osobní informace bez výslovného souhlasu rodiče. Alík není výjimka. Pokud tady máte účet, stává se od dnešního rána účtem vašeho rodiče (nebo zákonného zástupce), respektive je rozdělený na dva podúčty – dětský a rodičovský. Dětský podúčet smí dělat všechno, co doposud, vyjma zadávání osobních údajů a udělování souhlasu s jejich zpracováním. Rodičovský podúčet je na tom přesně naopak. Hesla k oběma podúčtům jsou pro začátek stejná, ale doporučuji rodičům, aby si heslo změnili, poté, co je přihlásíte.

  Změna v roce 2019

  Novela zákona o ochraně osobních údajů posunula hranici z šestnácti let na patnáct. Článek jsme aktualizovali.

  Pokud vám už patnáct let bylo, skoro nic se pro vás nemění, jen získáte trochu lepší kontrolu nad vším, co o vás vím. Považuji vás takzvaně za dospěláky, protože jste dospěli do věku, kdy o svých údajích smíte rozhodovat sami. :-)

  Pokud jste neměli v účtu zadaný žádný věk, předpokládám, že jste také dospěláci. Účet jde kdykoliv rozdělit na dětský/rodičovský podúčet a rodič může rozdělený účet zase naopak spojit.

  Důležité je, že u všech účtů potřebuji udělit souhlas se zpracováním osobních údajů!
  Bez souhlasu bude účet zrušen koncem května!

  Jak dobře vás znám?

  Doposud bylo možné, abyste měli v účtu uložené údaje, které nebyly veřejné, nebo které byly skryté jen částečně. Konkrétně křestní jméno, datum narození a místo bydliště. Nyní bude zavedený jednoznačný pořádek v tom, co vím a co je veřejně dostupné.

  Jsem sice váš kamarád a údaje, které jste označili za neveřejné, jsem nikdy k ničemu nezneužíval (ani k cílení inzerce), ale nebylo z mé strany příliš výchovné, že jsem vás učil jen tak důvěřovat nějakému roztomilému internetovému psíkovi. Kdybych totiž nebyl zrovna hodný Alík, ale třeba nějaký proradný Fejsík, tak... ani nechci domýšlet, co bych s těmi údaji dělal, ale mohlo by to být nepochybně zákeřné. ]:-)

  Nyní tedy platí, že osobní údaje, které nejsou k ničemu používané, ani nechci držet ve své databázi. Nebude už tedy možné, abych tajně znal vaše křestní jméno bez toho, aby bylo zveřejněné pro všechny. Pokud nechcete mít věk ani datum narozenin na vizitce, nechci ani jedno znát. Kdyby nastala nějaká nepředvídatelná krizová situace a moje servery napadl nějaký hacker, nedozví se z mé databáze téměř nic navíc oproti tomu, co už máte veřejně dostupné. To víte, snažím se počítat se vším... ;-)

  Co všechno můžete mít vypnuté?

  Jak jsem již zmínil, rodič nebo dospělák může zrušit křestní jméno, datum narození a místo bydliště. Krom toho může:

  • Smazat informaci, jestli jste kluk nebo holka.
  • Smazat poštovní adresy u vyřízených objednávek.
  • Smazat uloženou e-mailovou adresu. Uchová se pak pouze její otisk, ze kterého bez spolupráce uživatele nemůže nikdo odvodit původní adresu (funguje to podobně, jako u hesel, viz článek Jak fungují hesla?). Díky tomu pořád půjde s pomocí e-mailu obnovit zapomenuté heslo, ale není technicky možné zasílat vám cokoliv nevyžádaně (ani upozornění na novinky na Alíkovi).
  • Smazat uložený telefon. Momentálně s telefony nic neděláme, ale u hodně lidí ho máme vyplněný.

  Krom toho nad rámec zákonných regulací umožňuje můj systém vypnout další činnosti, které souvisejí s vašimi daty a vaším soukromím:

  • Zakázat poštu. Pokud nechcete mít otevřený tento komunikační kanál, lze posílání+přijímání dopisů kdykoliv vypnout. Pošta podléhá menší kontrole, takže ji rodič může považovat za nežádoucí.
  • Zakázat kamarády a oblíbení nástěnek. Pokud nechcete vytvářet veřejně dohledatelné společenské vazby mezi uživateli, lze seznam kamarádů zrušit.
  • Zakázat kačky. Pokud nechcete vytvářet digitální stopy o tom, kdy na Alíka chodíte a co tu tvoříte, lze celé kačkové konto zrušit a veškeré existující transakce se po týdnu smažou, hodnost také. Upozorňuji, že bez konta budete mít nulu kaček, tím pádem ztratíte možnost objednávat dárky.
  • Zakázat deníček. Ten zatím neexistuje. :-D
  • Zakázat zájmy. Některé velké sociální sítě prodávají efektivní manipulaci s uživateli (komerční či politickou) podle zjištěných zájmů. Mně se takové chování příčí, ale chápu zájmy také jako soukromý údaj.
  • Zakázat dohledatelnost přes místní hledání uživatelů.

  Rodič může dítěti ještě navíc:

  • Zakázat soutěže. Soutěž může požadovat různé věci. Od nynějška se všech soutěží můžou účastnit pouze registrovaní uživatelé.
  • Zakázat klubovnu. V chatu můžou správci na nežádoucí chování reagovat až dodatečně, proto bylo dříve u klubovny varování, že je dostupná až od patnácti let nebo se souhlasem rodiče. Tento přepínač je náhrada.
  • Zakázat veřejné projevy. Někdy může rozpovídaný potomek dělat na vizitce ostudu, nebo vyprávět na nástěnkách o rodinných záležitostech, které rodič nechce zveřejňovat. Tímto vypínačem ho může umlčet.
  • Zakázat vkládání obrázků. Z neopatrně pořízených obrázků jde ledacos zjistit. Upozorňuji, že všechny nahrané obrázky procházejí kontrolou správců, takže mravně nevhodný nebo nelegální obsah neprojde tak jako tak.
  • Zakázat odkazy ven z Alík.cz. U mě je bezpečno, ale když se dítě prokliká ven, žádné záruky nedávám.
  • Omezit násilí ve hrách. Momentálně v žádné hře násilí není. Žádné brutálnosti nejsou v plánu, ale pokud je dítě víc křehká bytost, může mi rodič dát tuto vyšší citlivost na vědomí.

  V podstatě jde zakázat skoro všechno. Díky tomu můžou mít účet na Alíkovi i děti, u nichž se rodiče obávají různých druhů online hrozeb.

  Další práva rodičovského podúčtu

  Rodič může za dítětem nasbírané kačky objednávat dárky doručované poštou. Doručovací adresa bývá stejně většinou jeho, takže těžko si lze představit, že by si dítě bez jeho vědomí tajně objednalo moji píšťalku. Dítě smí objednávat také, ale jen na některou z dříve použitých adres a jen, pokud to rodič dovolil.

  V brzké době umožním, aby rodič důkladněji sledoval, co všechno jeho potomek na Alíkovi dělá. Nepůjde ale sledovat tajně – rodič si bude muset zapnout, že sledování chce, a dítě bude informované, jestli tento přepínač je (nebo byl) zapnutý.

  Rodič a dospělák také budou mít právo na export strojově čitelných údajů, které by teoreticky šlo načíst do nějaké jiné sociální sítě, která by byla kompatibilní s Alík.cz – to je jeden z požadavků GDPR. Stejně tak zavedu možnost požádat o zrušení účtu. :-(

  Jinak rodičovský podúčet nic moc dělat nemůže. Nemůže přispívat do diskusí, posílat poštu, chodit do chatu, nesbírá kačky...

  Změn je spousta!

  Toto je asi nejradikálnější úprava, kterou Alík prošel za poslední rok. Moje vývojáře to dost utahalo. Teď je čeká to nejhorší – brzy jim přistanou na stole první chybové hlášky a děsivá upozornění, že někde na něco zapomněli. :-)

  Na mnoha místech jsou ještě občas nepřesné texty, rodičovský podúčet dostává skoro všude vynadáno, že je nepřihlášený. To se doladí a vychytá v průběhu konce týdne.

  Pokud ale najdete vážnou chybu, kačková odměna vás nemine. ;-)

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (54)

  Příspěvek ze 17. října 2021 ve 13:26.
  Motýl12345 v něm napsala:

  Mam rada alička$>

  Freťule v něm napsala:

  Moc děkuji za vysvětlení.

  Příspěvek ze 17. července 2018 v 0:39.
  –MM– v něm napsal:

  Freťule: Důvodů, proč bylo smazání několikrát odloženo, je několik:

  1. Museli jsme identifikovat, které údaje a jak přesně budeme mazat. Třeba dopis je v databázi uložený jen jednou a to, že buď jeho příjemce, nebo jeho odesílatel zaniknou, ho nesmaže, pokud nezaniknou oba najednou. Těch vzájemných vazeb je tu spousta...
  2. Museli jsme připravit a prozkoušet mazanec (viz diskuse níže).
  3. Krom této věci jsme museli připravit i letní soutěž.
  4. Dodnes přicházejí lidé, kteří až teprve teď reagují na e-maily rozeslané na přelomu května a června. Během pondělka jich bylo devět... samozřejmě, že počet těch, kdo potvrdí souhlasy, už je teď dost nízký, ale pořád mají šanci. Občas někdo zavítá do chatu a řekne „tady jsem už osm let nebyl!“ a rozkoukává se tu. (Samozřejmě, že tyhle situace vyřeší po smazání částečně i mazanec.)
  5. Ten GDPR brambor není zatím tak horký, jak se zpočátku zdál. Pomalu se zahřívá, bereme ho velmi vážně (mnohem víc než konkurence), ale zatím tolik nepálí.

  Přiznávám, že datum u té speciální akce na rozdávání kaček za zatoulané kamarády nastavuji tak trochu motivačně... ve smyslu, že ještě máte čas, ale už už se blíží konec. Jeden z těch konců bude opravdový. Musí být. (Napovím, že tato neděle to ještě nebude. ;-))

  Účty zatoulaných tedy budou zrušené.