Alíkovina

Známe vítěze 10. ročníku ankety Zlatý Ámos

vydáno  •  Škola a poznání
V pátek 28. března 2003 bylo v základní škole Táborská na Praze 4 učitelů více než dost. Kromě „domácích“ se tu navíc sešla šestice finalistů jubilejního 10. ročníku ankety Zlatý Ámos, která bojovala o to, kdo si odnese korunu nejoblíbenějšího učitele České republiky 2003.

K nim ještě musíme připočítat porotu složenou z předchozích devíti vítězů ankety – Zlatých Ámosů. Porotci, kterým tradičně předsedal MUDr. Jan Cimický, měli velmi těžkou práci. Souboj šestice finalistů byl jako každý rok značně vyrovnaný.

V jednotlivých disciplínách museli prokázat, že dovedou zaujmout své žáky, že si s nimi rozumějí a že jim nechybí ani smysl pro humor. To je mimochodem vlastnost, kterou na svých učitelích děti nejvíce oceňují.

Titul Zlatý Ámos 2002/2003 si po zdolání všech záludných otázek i splnění úkolů odnesl:Jan Novotný ze ZŠ LheniceCena dětské poroty putovala do rukou Petra Machaly, který učí dějepis na ZŠ Hluk.

Titul Ámose sympaťáka udělovala porota nejpočetnější. Z hlasů, které dali jednotlivým Ámosům návštěvníci internetových stránek Klubu Domino, získala největší díl (1321 hlasů) učitelka základní školy v Žirovnici LENKA ZBOROŇOVÁ.

V jubilejním 10. ročníku však pořadatelé ankety z Klubu Domino vyhlásili ještě jednoho Ámose s přívlastkem Mokrý.

Pan učitel JIŘÍ HONOMICHL dostal sošku Mokrého Ámose za obětavost s jakou se zapojil do odstraňování škod při loňských povodních. Ale ani toto není poslední oceněný pedagog.

Ámosovskou korunku si odnesl i pan učitel JAROSLAV SVÁTEK ze základní školy v Mýtní ulici v Praze – Běchovicích. „Bez něho by počítače na naší škole stávkovaly.“ To byla asi klíčová věta z přihlášky, která zavinila, že si pana učitele vybrala jako svého Ámose firma Microsoft s.r.o. Možností udělit tento titul dali pořadatelé najevo, že jim není lhostejný rozvoj počítačové gramotnosti a internetu na školách.
Byl to právě Klub Domino, dětská tisková agentura, který začal v roce 1999 s vysíláním prvního dětského Rádia Domino na internetu (www.radiodomino.cz) a s vydáváním Malých (ale našich) novin.

Slavnostní korunovace všech letošních Ámosů byla jako obvykle součástí Kantorského bálu, který byl velkým setkáním učitelů České republiky v Národním domě na Vinohradech v sobotu 29. března.

Další zajímavé články:

Autor: