Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Znáte malé hrdiny? Představte je ostatním

  vydáno  •  co nového u mě! · soutěže
  Pokud znáte někoho, kdo pomohl ostatním bez ohledu na své pohodlí, máte šanci o něm dát vědět. Zatímco jsou i mezi dospělými tací, kteří když vidí někoho v nouzi, tak raději zrychlí krok, školáci často zvládají řešit situace, které jsou na první pohled nad jejich síly.

  Setkání oceněných dětí s patrony projektu., © Radkaa

  Tak třeba jedenáctiletý Míša. Zachránil maminku, která upadla ze schodů a nemohla se hýbat. Nejen, že zavolal záchranku, ale snažil se podle rad zdravotníků po telefonu maminku posadit. Když zjistil, že ji neuzvedne, nezazmatkoval a sehnal pomoc na ulici.

  Pokud se kolem sebe pozorně rozhlédnete, jistě objevíte POZORUHODNÉ příklady dobrých skutků dětí i ve svém okolí. Jejich aktéři často bývají velmi skromní. To, co udělali, považují za samozřejmost. Často říkají: "To by na mém místě udělal každý." Nemusí jít zdaleka vždy o záchranu života. Jsou i zdánlivé drobnosti, které jiným mohou život zlepšit.

  Aby bylo možné chvályhodné činy náležitě zviditelnit, vznikl před šesti roky projekt Dětský čin roku, jehož nový ročník právě odstartoval. I tentokrát bude podporovat konání dobra mezi školáky a nabádat je k šíření zajímavých příběhů.

  Patronkou projektu se stala Ewa FarnaNadační fond Dětský čin roku již tradičně získal záštitu významných státních institucí a podporu známých osobností, včetně patronky projektu Ewy Farné. Novinkou je možnost zisku finanční výhry ve výši 10 000 Kč i pro občanská sdružení či veřejně prospěšné společnosti.

  kdo se může zapojit?

  Do projektu se mohou zapojit děti, které udělaly něco dobrého, byť by šlo o zdánlivou maličkost: všimly si dobrého skutku svého stejně starého kamaráda nebo nějakým způsobem dobro podpořily. Své příběhy můžete sepsat a zaslat poštou či prostřednictvím internetových stránek www.detskycinroku.cz do 25. září 2010.

  Nadační fond ve spolupráci s odbornou porotou vyhodnotí příběhy v šesti kategoriích:

  • záchrana lidského života
  • pomoc v rodině
  • pomoc jiným dětem
  • pomoc ostatním lidem
  • pomoc přírodě
  • dobrý nápad

  Navíc bude již tradičně udělena Zvláštní cena odborného týdeníku Učitelské noviny. Novinkou je spolupráce s dětským internetovým serverem Alík.cz. Ocenění budou slavnostně předána v prostorách Staroměstské radnice 1. prosince 2010.

  Do loňského ročníku soutěže Dětský čin roku 2009 se zapojilo celkem 14 297 dětí, které sepsaly 608 příběhů o vykonaném dobru, anebo poslaly hlas v rámci hlasování dětské poroty. Nejrůznější zážitky nám sdělovali žáci základních škol, speciálních základních škol a osmiletých gymnázií ze všech koutů České republiky.

  pravidla dětského činu roku

  do projektu se mohou zapojit žáci základních škol, speciálních základních škol a studenti primy až kvarty osmiletých gymnázií

  pravdivou zprávu o svých dobrých skutcích žáci napíší v maximálním rozsahu 2 stran A4 (ale samozřejmě může být i výrazně kratší!)

  mohou informovat také o dobrém činu, který vykonaly jiné děti

  do projektu je možné poslat i zprávu o kolektivním dobrém skutku (je třeba uvést, kolik dětí ho realizovalo)

  skutky, o nichž děti píší, musí být skutečné, nesmyšlené

  pro zařazení skutku do konkrétního Dětského činu roku není podstatná doba, kdy se odehrál, ale sepsání a odeslání příspěvku

  příspěvky musí být odesílány s vědomím školy, obecně prospěšné instituce, občanského sdružení nebo spolku, které děti navštěvují, a rodičů

  nositelem ocenění Dětský čin roku se stává ten, kdo vykonal dobrý skutek; ten, kdo sepíše zprávu o oceněném činu, získává věcnou odměnu a jeho škola, obecně prospěšná instituce, občanské sdružení nebo spolek, který navštěvuje, pak dar 10 000 korun na školní pomůcky

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 23. března 2010 v 15:10.
  berus2 v něm napsala:

  Reakce na Kutilek:

  Přesně.191919

  Příspěvek z 22. března 2010 v 19:08.
  ÁjaNeumannová v něm napsala:

  No,já na to moc nejsem.....

  No,jednou jsem pomohla jednomu klukovi kterého chtěli ostatní zmlátit!
  Nevim jestli se to počítá jako dobrý skutek ale to je fuk já jsem ráda že mu nic neudělali!

  Příspěvek z 20. března 2010 v 10:29.
  Kapřík10 v něm napsal:

  Reakce na Kapřík10: